fbpx
INDEX MAG
Biela noc
Foto: archív organizátora

Tešíte sa na Bielu noc? Vyrazte do košických ulíc od piatka do nedele

Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku štartuje v Košiciach už v piatok 11. októbra. Ide o prestížny a rokmi čoraz obľúbenejší medzinárodný projekt, ktorého cieľom je priblížiť verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané alebo významné miesta európskych metropol.

Podujatie vzniklo v roku 2002 v Paríži a v roku 2013 ho navštívilo už viac ako dva a pol milióna ľudí. Z Paríža sa rýchlo rozšírilo do ďalších krajín, vrátane miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Naples, Petrohrad, ale aj Košice a Bratislava.

Na Slovensku mala Biela noc premiéru v Košiciach a po piatich úspešných ročníkoch na východnom Slovensku sa rozšírila do hlavného mesta spájajúc východ a západ krajiny súčasným umením.

Priebeh Bielej noci

Biela noc ponúka návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka. Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho bude sprevádzať rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertmi, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, performance… Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, metrá, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.

SLEDUJTE ČASY A DÁTUMY

Väčšinu inštalácií si môžete vychutnať v piatok, sobotu aj nedeľu medzi 19.00 a 24.00 hod. Dajte si však pozor na program, ktorý sa koná len v presne určených časoch. Ide najmä o živé performancie, hudobné a tanečné predstavenia, workshopy, verejné čítania alebo filmové premietania (na mape sú farebne odlíšené).

APLIKÁCIA

Stiahnite si mobilnú aplikáciu Bielej noci. Spoznajte každé dielo a naplánujte si vlastnú trasu za umením. Súčasťou sú aj notifikácie, ktoré vás informujú o aktuálnych zmenách v programe.

Na koho umenie sa v Košiciach môžeme tešiť?

Košičania si môžu vychutnať umeleckú tvorbu autorov, ako sú Void Sleepers, Jan Šicko, Cod.Act, Yasuhiro Chida, Laco Sabo, Dorota Sadovská, Marek Kvetan. Divadlo na Peróne, Simona Gottierová, Hannah Rose Stewart, Pavol Truben, Boris Vitázek a iných.

Dielo Doroty Sadovskej. Foto: archív organizátora

Na festivalovej trase sa, okrem iných, tento rok objaví aj obľúbená a len nedávno zrekonštruovaná Spievajúca Fontána. Vďaka autorskej dvojici Erik Kuzma a Samuel Schnelly ožije hravými, interaktívnymi prvkami a svojich divákov pozve spolurozhodovať o podobe jej audiovizuálnej vrstvy.

Zhypnotizovať sa pre zmenu budete môcť nechať v Kulturparku. Robot ‘Cycloïd-e’ svojím fascinujúcim, až hypnotickým „tancom” nasleduje zvukové vlny a vytvára prekvapivo harmonické a jedinečné kinetické a polyfónne dielo. Oscilácia molekúl vzduchu je spôsobená pohybmi membrány alebo vibráciami stroja, ktoré sa prenášajú a šíria ako vlny. Švajčiarsky kolektív Cod.Act (CH) je spoločným kreatívnym projektom bratov Andrého a Michela Décosterdovcov. André sa špecializuje na programovanie a algoritmickú kompozíciu & Michel je architektom, sochárom a odborníkom na materiály a kinetické objekty. Ich spoločná tvorba je inšpirovaná vedou a často vychádza z pozorovania fyzikálnych, mechanických alebo chemických javov.

Foto: FB Biela noc

V Kulturparku nájdete aj unikátne dielo, ktorého autorom je Yasuhiro Chida. Imerzívna site-specific inštalácia japonského umelca vychádza z jednoduchých princípov – nite postupne zapĺňajú interiér, stretávajú sa v komplikovaných štruktúrach, ktoré dopĺňa hra svetelných lúčov. Jednoduché prvky usilovným pohybom tvoria svet stále plnší a komplexnejší, stále však pokojný, meditatívny, vizuálne pohlcujúci. Návštevníkom predkladajú zážitok množstva svetelných javov a minimalistickej estetiky, priťahujúc pozornosť na trojdimenzionálnosť priestoru, v ktorom žijeme. Názov inštalácie je inšpirovaný astronomickým pojmom analemma, odkazujúcim na dráhu slnka po oblohe, ktorú sledujeme dopadom slnečného lúča na fotografický film.

Foto: FB Biela noc

Pridajte komentár