fbpx
EASTMAG
ŠFK_foto Jakub Šimoňák

Filharmónia láka na Beethovenov klavír

Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur je jedným z prvých diel, v ktorom naplno počuť Beethovenov majstrovský štýl. V Štátnej filharmónii Košice (ŠFK) zaznie tento štvrtok v podaní Jakuba Čižmaroviča a pod taktovkou Jiřího Rožeňa. Návštevníci si vypočujú aj Symfóniu fis mol Chorvátky Dory Pejačević. Koncert začne vo štvrtok 14. novembra o 19:00 v Dome umenia, verejná generálna predpoludním o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00.

Virtuóznym a efektným Koncertom pre klavír a orchester č. 4 G dur otvoria košickí filharmonici sériu abonentných večerov z cyklu B. „Béčkový“ cyklus je zárukou pre každého, kto obľubuje plynúce melódie a diela velikánov klasickej hudby. Fanúšikovia beethovenovského hudobného jazyka sa v ŠFK môžu tešiť na jedno z prvých diel, ktoré reprezentuje typický štýl skladateľa. V jeho štvrtom klavírnom koncerte vychádzal zo zásady protikladov orchestra a sóla, to ale majstrovsky vkomponoval do sprievodu. Navyše, virtuozitu sa mu podarilo dokonale „prezliecť“ do efektu klavírnej improvizácie.

Zdroj: archív ŠfK

Rožeň & Čižmarovič

Jakub Čižmarovič pravidelne hosťuje po celej Európe. Viackrát absolvoval koncertné turné s orchestrom a so sólovými recitálmi v Ázii a vo štvrtok prichádza do Košíc, aby sa posadil sa za klavír v ŠFK pod taktovkou Jiřího Rožeňa. Ten v aktuálnej sezóne debutuje s Royal Stockholm Philharmonic či Musikkollegium Winterthur a vracia sa do Hamburg Symphoniker, ale aj do ŠFK. Český dirigent sa stal známym vďaka znalosti širokého repertoáru, ktorý môže očakávať aj košické publikum.

Jiří Rožeň. Foto: archív ŠfK/Petra Hajská

Pejačević prerazila aj medzi mužmi

Na programe koncertu je i fascinujúca Symfónia fis mol. Vyžaruje hlboké emócie, kompozičnú zrelosť a do hudobných dejín sa zapísala ako prvá moderná symfonická skladba chorvátskeho autora. Pejačević ju napísala v rokoch 1916 a 1917, tri roky nato dielo revidovala. „Byla průkopnicí ženské skladatelské tvorby, zvláště ve střední Evropě, a její práce vychází z bohaté romantické tradice s náznaky modernismu. V její hudbě cítím vliv například Brucknera, Strausse, ale i Suka, přesto si dokázala vytvořit vlastní originální hlas, který silně promlouvá k posluchačům. Vnímám ji jako osobnost, která překročila společenské hranice své doby a zasloužila si uznání, jež jí bylo odpíráno. Symfonie ve fis moll je toho důkazem – je to dílo plné vášně, hloubky a vnitřního napětí, které vyjadřuje komplexnost její osobnosti i umělecké vize,“ hovorí Rožeň. Pejačević prináša kontrast k Beethovenovi, zároveň však obe osobnosti čerpali z romantických princípov a túžby po sebavyjadrení.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár