fbpx
INDEX MAG
Tatsuru Arai, Face of universe
Tatsuru Arai, Face of universe. Foto: archív organizátora

Festival Art & Tech Days ponúkne aj množstvo umenia bez vstupného. Príďte na vernisáže či koncert Stroona

Festival umenia a technológií Art & Tech Days, o ktorom sme nedávno písali, štartuje v Košiciach už o pár dní, presnejšie 18. novembra, a okrem konferencie prinesie aj voľne prístupný program pre všetkých milovníkov umenia. Viac nám o ňom porozprávala Verana Dobal, projektová manažérka Creative Industry Košice.

Samotný festival podľa vás nie je určený len pre hi-tech odborníkov, ale z veľkej miery ulahodí aj milovníkom súčasného umenia. Čo ich čaká, ak sa rozhodnú prísť?

Boli by sme veľmi radi, ak by náš program zarezonoval u širokej verejnosti. V rámci festivalu totiž okrem konferencie ponúkneme napríklad dve vernisáže rezidenčných umelcov, pestrý program vytvorený pri príležitosti 20. výročia založenia Ateliéru nových médií na Fakulte umení TUKE či koncert Stroona.

Verana Dobal. Foto: archív organizátora

Môžete naznačiť trošku viac o výstavách, ktoré ste pripravili?

Tento rok sme v Creative Industry Košice(CIKE) mali dve rezidencie. Prvá začala v auguste a ešte stále trvá, až do skončenia festivalu. Umelcom je Leon van Oldenborgh z holandského Utrechtu. Má 23 rokov a je to začínajúca hviezda v novomediálnom umení. Sám si Košice vybral a nesmierne si ich obľúbil – vraj je to príjemné a bezpečné miesto, ktoré ho milo prekvapilo. Spolu s košickým umelcom Róbertom Rampáčkom predstavia v rámci výstavy v Galérii Alfa svoje spoločné dielo Discarded Sound /Odložený zvuk/. Ich inštalácia – audiovizuálne dielo – využíva technológiu aktívneho potláčania vonkajšieho hluku. Skrátka zvuky, ktoré slúchadlá považujú za ´hluk´, sú aktívne odstránené z nášho vnímania. Oboch proces tvorby veľmi bavil a hoci sa predtým nepoznali, nesmierne si sadli.

Leon van Oldenborg pri práci počas rezidencie v CIKE. Foto: archív organizátora

Nepoznali sa?

Nie, jednou z hlavných úloh CIKE je aj prepájanie umelcov. Hľadáme prieniky, kde by mohli naši a zahraniční umelci spolupracovať. Je to o prepájaní a prepletení talentov. Mnohí umelci si pritom teraz možno ani neuvedomujú, koľko im to dá, ak sa do podobnej rezidencie zapoja. Ich dielo nie je vytvárané len na jednu príležitosť, ale dostáva sa do sveta, putuje a žije si svojím vlastným životom. Konkrétne toto dielo sa po festivale presunie na mesiac do Východoslovenskej galérie a potom už máme presnú predstavu, kam do zahraničia vycestuje.

Leon van Oldenborg s Robertom Rampáčkom pracujú na diele Discarded sound. Foto: archív organizátora

A čo druhá výstava?

Na video inštalácii s názvom Periphery spolupracovali fínska fotografka, umelkyňa Anni Kinnunen a novomediálny umelec z Košíc Jakub Pišek. Pri veľkorozmernom videu, ktoré bude inštalované v Alfa Gallery, poukazujú spoločne na bežiaci čas, zdanlivo jednoduché či minimalistické prostriedky v nás vzbudzujú na prvý pohľad výzvu skúmať to, na čo sa pozeráme. Po chvíli zistíme, že nepozorujeme obsah videa, ale pozorujeme sami seba.

Anni Kinunnen a Jakub Píšek. Foto: archív organizátora

V ktorý deň konferencie budú vernisáže?

Vo štvrtok 21. novembra o 18-tej hodine v budove Alfa v Kulturparku.

Spomínali ste tiež poctu Ateliéru nových médií, ktorý oslavuje 20. rokov. Aký program s tým súvisí?

Fakulta umení za dve desaťročia vychovala množstvo zaujímavých umelcov, z ktorých sú mnohí známi aj za hranicami. Program nebudem prezrádzať, ale bude veľmi zaujímavý, v duchu retrospektívnej, alebo pop-up výstavy, kde sa na troch veľkých plátnach budú postupne premietať najzásadnejšie vytvorené diela povyberané za celé obdobie existencie fakulty. Zároveň však bude súčasťou aj performance. Hlavnou myšlienkou je pocta katedre a ateliéru, o ktorom si to mnohí Košičania možno ani neuvedomujú, no je významnou súčasťou mesta.

Témou tohto ročníka festivalu je Periphery/Periféria a myšlienka, že pravé hodnoty či umenie a progres sa dajú nájsť aj mimo centra.

Áno, tohtoročná téma poukazuje na to, že hlboké myšlienky často vznikajú na okrajoch a menia naše vnímanie centra. Festival prepája svet umenia a technológií a vďaka týmto synergiám sa formujú inovatívne myšlienky. Naším cieľom je ponúknuť možnosť verejnosti nadviazať kontakty s dynamickou komunitou z oblasti urbanizmu, architektúry, umenia, ale aj diplomacie alebo generatívnej AI, ktorá sa tematicky bude venovať práve tejto téme. Napríklad tu budeme mať architektov, ktorí sa zaoberajú bio-architektúrou, potrebou opäť sa prepojiť s prírodou. Konkrétna téma vždy reaguje na aktuálny stav spoločnosti.

Festival nesie názov Art & Tech Days. Nakoľko prevláda umenie a nakoľko technológie? Respektíve užijú si ho viac umelci alebo skôr praktickejší inžinieri?

Ono je to skôr o prepájaní. Ľudia si to možno neuvedomujú, ale umenie posúva technológie a technológie posúvajú umenie. Pretože, ak parafrázujem jedného z tohtoročných spíkrov konferencie, umelci odjakživa snívali napríklad o vesmíre. A to ešte dávno predtým, než sme tam skutočne ako ľudstvo vycestovali. Naším cieľom skôr je, aby si možno aj širšia verejnosť uvedomila, že to umenie tu s nami je, je dôležité a je dôležité kultivovať sa prostredníctvom neho. A rovnako prepájať aj umelcov s technológiami. Koniec-koncov umelci čím ďalej, tým viac využívajú technológie pri tvorbe umeleckých diel a tiež výrazne inšpirujú vedcov, vizionárov a vynálezcov.

Okrem zaujímavých prednášajúcich na konferencii čaká na záujemcov aj viacero rôznych workshopov. Môžete ich trošku priblížiť?

Odporúčam napríklad workshop interdisciplinárnej dizajnérky Dominiky Čupkovej, ktorý bude v sobotu 23. novembra. Je to Košičanka, ktorá teraz dostala ponuku študovať na univerzite v Lisabone. Predstaví tému Kreatívna emancipácia pomocou AI dizajnu. Workshop je zadarmo a v slovenskom jazyku. Je to výnimočná príležitosť zachytiť ju v začiatkoch kariéry. Ostáva len pár voľných miest.

Lákadlom pre mnohých môže byť aj koncert špeciálneho hosťa Stroona.

Stroon je slovenský multiinštrumentalista a hudobný producent, navyše Košičan a bude súčasťou programu počas otváracieho ceremoniálu. Teraz vydal nový úspešný album Metal Bubble Memories a v Košiciach vystúpi po pomerne dlhej dobe. Preto je to jedinečná príležitosť ako zažiť jeho vystúpenie v Kunsthalle. Koncert je zadarmo, srdečne všetkých pozývame.

Stroon. Foto: archív organizátora

Pridajte komentár