fbpx
EASTMAG
technická škôlka
Foto: archív mesta Prešov

V Prešove vznikla prvá technická škôlka

Do úspešného projektu Technických škôlok sa zapojila prešovská Materská škola Zemplínska 2. Ide o prvú materskú školu tohto formátu v Prešove. V rámci Slovenska ide už o 40. škôlku, ktorá vo svojich priestoroch vytvorila unikátny priestor, ktorého cieľom je vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie. Slávnostného otvorenia sa zúčastnila aj garantka programu Iveta Radičová.

Projekt s názvom Technické škôlky v základe vychádza z princípov polytechnickej výchovy. Hlavnou myšlienkou projektu je vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie, upevniť celkovú technickú a vedeckú gramotnosť. U detí dochádza k zlepšeniu schopnosti porozumieť základným poznatkom vedy a techniky pomocou technických aktivít hravou formou, primeranou vekovým možnostiam detí. Zároveň sa podporuje a rozvíja technické myslenie, tvorivosť, manuálne zručnosti a verbálne schopnosti.

Foto: archív mesta Prešov

Slávnostné otvorenie vôbec prvej Technickej škôlky v Prešove sa uskutočnilo 22. novembra 2024 na Sídlisku Sekčov. Do projektu sa zapojila Materská škola Zemplínska 2 s najbohatšou, už 40-ročnou históriou. Ide o najstaršiu škôlku na najväčšom prešovskom sídlisku, ktorá vznikla ešte v roku 1984.

„Konceptom projektu je oboznamovať deti so základnými vlastnosťami materiálov a možnosťami ich spracovania. Zároveň bádateľskou činnosťou získavajú elementárne prírodovedné poznatky a skúsenosti. Deti si následne vytvoria vlastný projekt, ktorý konzultujú s učiteľom a potom si podľa svojich predstáv, s pomocou učiteľky, samy vyrobia funkčný model študovaného technického objektu,“ povedala riaditeľka MŠ Zemplínska 2 Valéria Kalatovičová.

Riaditeľka zároveň dodala, že je veľmi dôležité prinášať späť do vzdelávacieho procesu aj manuálne a pracovné predmety a učebne: „Ako pedagóg som zažila dobu, keď prišiel boom digitalizácie. Vo veľmi krátkom čase sme vtedy začali všetko modernizovať a príliš rýchlo sme začali odpisovať praktické, technické a remeselné predmety, rušili sa na školách dielne. Nemyslím si, že je správne snažiť sa všetky zručnosti nahradiť tými digitálnymi. Pre deti je dôležité si vlastnými rukami vyskúšať v podstate základy fyziky, mechaniky alebo napríklad geometrie.“

Foto: archív mesta Prešov

Vzorom je Česká republika

Technické škôlky na Slovensku vznikli podľa vzoru v Českej republike. Projekt sa na Slovensku naštartoval v roku 2015, keď sa prvé technické dielničky otvorili v materských školách v Poprade a v Prievidzi. K podpore Technických škôlok na Slovensku sa Národný inštitút vzdelávania a mládeže pridal v roku 2017 ešte ako Štátny pedagogický ústav. Národným projektovým manažérom tohto projektu je Peter Beck a garantkou Technických škôlok na Slovensku je Iveta Radičová, ktorá na slávnostnom otvorení v Prešove nemohla chýbať. V úvode stretnutia vyzdvihla podporu partnerov a donorov, bez ktorých by podľa nej projekt nemohol dosiahnuť taký úspech, akému sa teší.

Materská škola na Zemplínskej patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, ktoré finančne a organizačne prispelo na materiálne vybavenie. Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj primátor mesta František Oľha. „K technickým smerom mám veľmi blízko, veď aj moja pani manželka je učiteľkou technickej výchovy. Súhlasím s pani Radičovou – každé dieťa v sebe má génia. Jedinečný pohľad dieťaťa na svet by sme sa nemali snažiť prispôsobovať nášmu dospeláckemu, ktorému často chýba taká tá zvýšená miera zvedavosti, odvahy a určitej detskej naivity. Preto si myslím, že by sme deti nemali učiť iba počúvať nás, starších, ale naučiť sa my, dospelí, počúvať viac deti,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha. 

Foto: archív mesta Prešov

Na Slovensku je v súčasnosti do tohto projektu zapojených 40 materských škôl s celkovým počtom 1250 detí v predškolskom veku. Na realizácii projektu sa podieľa aj Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) poskytovaním inovačného vzdelávania pedagogických zamestnancov akreditovaného MŠVVaM SR.

tlačová správa

Pridajte komentár