fbpx
EASTMAG
nová knižnica Prešov
Foto: archív PSK

Krajská knižnica v Prešove má nové moderné sídlo za 7,8 mil. eur

Čitatelia z Prešova a návštevníci z celého regiónu sa tesne pred Vianocami tešia z nového sídla krajskej knižnice. Vzniklo vďaka komplexnej prestavbe meštianskych domov, za ktorou stojí hlavný investor a zriaďovateľ knižnice Prešovský samosprávny kraj. Do scentralizovania troch pobočiek knižnice pod jednu strechu investoval bezmála 7,8 mil. eur. 

Nové sídlo knižnice
Foto: archív PSK

Nové sídlo pre Krajskú knižnicu P. O. Hviezdoslava v Prešove je realitou. Projekt jeho výstavby sa začal ešte v apríli v roku 2022 a pred tohtoročnými Vianocami je vo svojom finále.

„Nielen Prešovu, ale celému regiónu dávame jedno krásne komunitné miesto, kde sa snúbi história so súčasnosťou, kde je na prvom mieste kultúra a kde môžu prísť všetky vekové kategórie rozšíriť svoje literárne obzory. Je to signál, že kultúra je v centre nášho záujmu a že nám záleží  na tom, aby ľudia chodili do knižnice a čítali a aby sme aj v mladšej generácii ovplyvnenej technickou dobou pestovali vzťah ku knihám, ktoré zušľachťujú dušu človeka a prispievajú k jeho formovaniu. Samozrejme, toto miesto ponúka omnoho viac – koncerty, workshopy, podujatia, stretnutia, besedy, výstavy, naozaj sa tu je na čo tešiť,“ vyjadril sa v piatok 13. decembra počas otvorenia nového sídla knižnice predseda PSK Milan Majerský.

slávnostné otvorenie knižnice
Foto: archív PSK

Prestavba mala niekoľko míľnikov

Pod jednou strechou sú presnejšie centrála knižnice, kedysi situovaná na Levočskej ulici, archív, ako aj jej detské a inojazyčné oddelenia z Hlavnej ulice. Prestavba troch meštianskych domov na Slovenskej ulici (č.18, 20, 22) a tiež objektu na nádvorí mala pritom hneď niekoľko míľnikov. Bola to ich samotná rekonštrukcia za vyše 6,72 mil. eur, ktorá počítala so zachovaním pôvodných okien a stropov a zahŕňala práce na zateplení budov, ich fasáde, streche, ako aj v podkroví, ale aj na rozvodoch a vykurovaní či na vnútorných podlahách, omietkach i stropoch. Jeho súčasťou boli taktiež činnosti zamerané na vybudovanie prepojenia a rekonštrukcie pivničných priestorov i pavlače.

„Bola to komplexná stavba, ktorá si vyžadovala náročnú prípravu a realizáciu, kde sme sa museli popasovať aj s archeologickým či reštaurátorským výskumom, kde sme zachraňovali storočný platan, rekonštruovali historické barokové maľby z 18. storočia a objavili nové pivničné priestory. Vyžadoval si podporu poslaneckého zboru, nemalé investície a v neposlednom rade dobrú koordináciu všetkých zapojených strán, okrem iného aj pamiatkarov, aby sme sa mohli dopracovať k tomuto výsledku, vo svižnom tempe a aj na slovenské pomery v relatívne krátkom čase,“ doplnil Milan Majerský.

interiér novej knižnice
Foto: archív PSK

Interiér si vyžiadal vyše 800-tisíc eur

Po stavebných činnostiach nasledovalo v roku 2024 samotné interiérové vybavenie knižnice za vyše 812-tisíc eur. Zameralo sa na elektro vybavenie, inštaláciu špeciálnych kovových regálov od stropu po podlahu, zavesených na oceľové nosné trámy, zabezpečenie typizovaného stolového a sedacieho nábytku i dizajnového osvetlenia. Potom už prišlo na rad postupné sťahovanie z pôvodných priestorov.  S premiestňovaním vyše 60-tisíc knižných titulov pritom pomáhali aj študenti prešovských župných škôl.

interiér novej knižnice
Foto: archív PSK

Konkrétne na prízemí novej knižnice nájde verejnosť infopult a oddelenie náučnej literatúry s vyše 22-tisíc dokumentmi, ale aj čitáreň a študovňu. O nejaký čas by tu malo pribudnúť tiež libresso. Na prvom poschodí je situované oddelenie beletrie s približne 18-tisíc knižnými titulmi, oddelenie inojazyčnej literatúry, Centrum regionálnych dokumentov a bibliografie. Jeho zaujímavosťou je zreštaurovaná miestnosť na menšie kultúrne podujatia. Na medziposchodí majú čitatelia k dispozícii kreatívnu dielňu SmartLab, v podkroví je umiestnená Detská knižnica Slniečko, ktorú tvorí 15-tisíc knižničných jednotiek a kde nechýba detský kútik, prednášková miestnosť a kočikáreň.

detské oddelenie Slniečko
Foto: archív PSK

Využitá bude aj pivnica

Svoje využitie budú mať aj najspodnejšie priestory knižnice, pivničné, ktoré sa budú využívať na kultúrno-vzdelávacie podujatia a prednášky. V letných mesiacoch sa podujatia presmerujú na nádvorie knižnice s malým amfiteátrom a oddychovou zónou. Samozrejmosťou nového sídla knižnice je výťah a tiež parkovisko, ktoré ponúka približne 40 parkovacích miest.

interiér novej knižnice
Foto: archív PSK

Napísali sme jeden krásny príbeh, ktorému Prešovský samosprávny kraj a jeho poslanci uverili, príbeh novej knižnice, ktorá 100 rokov hľadala miesto, aby tu bola pre svojich čitateľov. Dnes má Prešov jednu veľkú, krásnu a modernú knižnicu, knižnicu, ktorá bude slúžiť od tých najmenších až po tých najstarších. Knižnicu, kde sa bude čítať, kde sa bude rozprávať a počúvať. Knižnicu,  kde sa bude vzdelávať a v ktorej budeme kráčať ku väčšiemu vnímaniu kultúry, umenia, aby aj z našich detí vyrastali tí lepší a múdrejší ľudia. Naozaj všetko je tu nevšedné a máme z toho úprimnú radosť,“ povedala v súvislosti so sprístupnením zrekonštruovanej  Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove  jej riaditeľka Iveta Hurná.

riaditeľka knižnice Iveta Hurná
Foto: archív PSK

Za projektom výstavby nového sídla krajskej knižnice stojí Slovak Medical Company z Prešova, stavebných činností sa zhostila rovnako prešovská spoločnosť Čech, s.r.o. V prípade interiéru pripravil projekt ateliér Doxa architecture Košice, samotné práce realizovala firma Isprim Prešov.

interiér novej knižnice
Foto: archív PSK

Krajskú knižnicu P. O. Hviezdoslava v Prešove navštívilo v uplynulom roku takmer 187-tisíc návštevníkov, čo je najviac za posledných sedem rokov. Usporiadala približne 970 podujatí zameraných na podporu čítania a zrealizovala až 525-tisíc výpožičiek knižničných jednotiek. Počet jej používateľov sa v roku 2023 priblížil k číslu 8 800.

tlačová správa

Pridajte komentár