EASTMAG
Zuzana Dvorská
Zuzana Dvorská. Foto: FinGO.sk

Akcie padajú a investori hľadajú istotu v zlate. Čo radí odborníčka?

Akcie padajú, zlato rekordne rastie. V marci dokonca jeho cena vystrelila nad magickú hranicu 3 000 dolárov za trójsku uncu. Čo radí odborníčka FinGO.sk Zuzana Dvorská?

Zlato prvýkrát v histórii pokorilo magickú hranicu 3 000 dolárov za uncu 13. marca. Tento cenový rekord dosiahlo skôr, ako sa pôvodne očakávalo. Ruka v ruke s tým opäť stúpol aj záujem investorov o žltý kov, ktorý ich v ťažkých časoch podrží.  

REKLAMA

konferencia

„Za rekordnými úrovňami ceny zlata stojí množstvo geopolitických faktorov, zvyšujúce sa napätie z obchodných sporov, s tým súvisiaci prepad amerických akcií ako aj stále rastúce nákupy centrálnych bánk. V období, keď sa akciovému trhu nedarí, pravidelne evidujeme vyšší záujem investorov práve o investičné zlato. V ťažkých časoch dobre slúži ako útočisko, resp. poistka investícií, a to nielen pre centrálne banky a veľkých investorov, ale aj pre bežných ľudí, ktorí zlatom dokážu chrániť svoje úspory,” komentuje Zuzana Dvorská, garantka pre zlato v spoločnosti FinGO.sk.

Vývoj ceny zlata za 20 rokov
Zdroj: FinGO.sk
Vývoj ceny zlata 2025
Zdroj: FinGO.sk

Koľko zlata je tak akurát, aby ho nebolo priveľa ani málo?

Na otázku, koľko zlata vlastniť, aby ho nebolo ani príliš veľa, ale ani málo, neexistuje univerzálna odpoveď. Zuzana Dvorská hovorí, že každý pozná výšku svojej mzdy, výšku splátok hypotéky, všetci chcú niečo vlastniť, no takmer nikto sa nezamýšľa nad hodnotou svojho majetku.

„Často odporúčam, aby si ľudia dali za cieľ mať aspoň 10 % zo svojich aktív vo fyzickom zlate. Zjednodušene povedané, zamyslite sa, akú hodnotu by mal váš majetok, ak by boli všetky vaše úvery splatené, čiže do výpočtu zahrňte aj nehnuteľnosti. Ďalej zarátajte šperky, vaše úspory, jednoducho všetko, čo vlastníte a v prípade potreby viete speňažiť,” radí Dvorská. Ľudia sú podľa nej veľakrát prekvapení konečnou sumou hodnoty ich majetku. Prepočet odporúča robiť pravidelne a sledovať, či hodnota rokmi rastie. 

Človek, ktorý má napríklad majetok v hodnote 300 000 eur, by si mal založiť sporenie s cieľom dosiahnuť 10 uncí zlata. Ich hodnota sa v dnešnej dobe blíži k 30 000 eurám, takže zlato bude tvoriť 10 % z hodnoty jeho majetku. Samozrejme, očakáva sa, že tak ako bude rásť hodnota jeho majetku, bude rásť aj cena jeho zlata. Čiže aj o 20 či 30 rokov by zlato malo tvoriť približne 10 % z jeho celkového majetku. 

Nie je zlato ako zlato

Jedna unca predstavuje 31,1 gramu zlata. Najvhodnejšou a obľúbenou formou investovania do zlata vo svete, aj na Slovensku, sú jednouncové mince. K minciam sa vedia investori dostať aj postupne, pravidelným sporením.

Výhodou investície do zlata je aj to, že je oslobodené od DPH. „Čo možno považovať za investičné zlato, je jasne definované v zákone o DPH. Môže ním byť zlato vo forme prúta alebo tehly s rýdzosťou najmenej 995 tisícin, prípadne zlaté mince razené po roku 1800 s rýdzosťou aspoň 900/1000,” opisuje Dvorská. 

Napríklad zlaté šperky nie sú investičným zlatom. 14-karátové zlato obsahuje 58,3 % čistého zlata, a práve pridaním striebra a medi býva tvrdšie a odolnejšie. Pre porovnanie, 18-karátové zlato už obsahuje 75 % čistého zlata. Ak vlastníte šperk z 24-karátového zlata, ide o rýdze zlato, no stále nespadá do definície investičného zlata.

Zuzana Dvorská, FinGO.sk
Z. Dvorská. Foto: FinGO.sk

10 rád, ako začať sporiť

1. Začnite si sporiť do zlata čo najskôr. Nečakajte na výhodnejšiu cenu, to sa už viac ako dve desaťročia neoplatí. 

2. Vyberte si taký sporiaci program, ktorý nebude zaťažený zbytočnými poplatkami, aby každé vaše euro bolo použité na nákup zlata. 

3. Vyberte si spoločnosť, ktorá pravidelne aktualizuje cenu za gram zlata a má ju pevne naviazanú na vývoj kurzu ceny zlata, napríklad na Londýnskej burze.

4. Stanovte si výšku mesačných vkladov percentom z vášho čistého príjmu. Môže to byť 5 %, čiže napríklad z 1000 eur je to 50 eur. Túto sumu navyšujte vždy, keď dôjde k zvýšeniu vašej mzdy.

5. Nastavte si na bežnom účte trvalý príkaz, z ktorého vám platba na sporenie bude odchádzať pravidelne každý mesiac hneď po výplate.

6. Nasporené zlaté mince si nechajte doma. Je to jedna z najväčších výhod držania peňazí vo forme zlata. Nemusíte sa ich na dlhú dobu vzdávať, máte ich „poruke“, len v inej forme. A pritom ich kedykoľvek viete vymeniť za hotovosť, či už na Slovensku alebo kdekoľvek vo svete.

7. Mnohé spoločnosti ponúkajú aj možnosť skladovania zlata. No práve to Z. Dvorská neodporúča. Zlato má slúžiť ako železná rezerva aj pre prípad vojenského konfliktu. Ak by ste svoj domov zo dňa na deň museli opustiť, zlato si vezmete so sebou.

8. Ak už investičné zlato doma máte, povedzte o tom aspoň jednej osobe v rodine. Nebuďte jediný, kto vie, kde v dome či v byte sa vaše zlato nachádza a kde ste ho zakúpili.

9. Zaujímajte sa aj o možnosť spätného odkupu zlata. Jednotlivé spoločnosti na Slovensku aj vo svete, sa v cene a podmienkach spätného odkupu výrazne líšia. Rozdiel v cene môže predstavovať dokonca až 20 %.

10. Sporiaci program si uzatvorte s odborníkom, ktorý sa venuje celému kapitálovému trhu, nielen predaju zlata. Diverzifikácia portfólia je tou najlepšou prevenciou proti stresu z výkyvov na kapitálových trhoch a nestabilite vo svete. 

tlačová správa

komentár: 1