EASTMAG
Hoci Hocikto
Foto: Divadlo Thália

Divadlo Thália dnes premiéruje odvážnu hru Hoci Hocikto

Košické divadlo Thália Színház sa vo svojej jubilejnej 55. sezóne odhodlalo na z rôznych hľadísk výnimočný a odvážny čin. Dnes (štvrtok 27. marca 2025) bude mať o 19:00 hod. premiéru hudobná hra s pesničkami Hoci Hocikto, na motívy tvorby básnika Szilárda Borbélyho, ktorá je dokonalým obrazom súčasnej doby.

Szilárd Borbély (1963-2014) bol jedným z najvýznamnejších básnikov svojej generácie, ale napísal aj jedno prozaické majstrovské dielo, román Vydedenci. Zároveň dal o sebe ako esejista a literárny publicista počuť pri každej závažnej téme. Popritom zanechal po sebe aj množstvo veľmi svojsky ladených, mimoriadne zaujímavých dramatických textov, v ktorých spája kruto aktuálne témy, mýtickú perspektívu, chuť experimentovať a úctu voči tradíciám. Hoci Hocikto doteraz zažilo tri javiskové uvedenia v Maďarsku, košická premiéra bude aj slovenskou.

REKLAMA

konferencia

Diváci sa s protagonistami ocitnú v najrôznejších zákutiach zvláštneho mesta. Od úsvitu do úsvitu. V ôsmich podobenstvách ponúka táto hra úplne presný pohľad na dnešnú dobu. Veľakrát mrzuto, rozčarovane, ale vždy duchaplne a hravo,“ povedal na margo tejto hry dramaturg Miklós Forgács.

„Všetko je naraz povedomé a neznáme. Zabudnutá zastávka, banka, nádražie, toaleta baru, nákupné centrum, rezidenčný park, javisko. Všetko je neustále v pohybe alebo nie je. Postavy buď unikajú alebo viaznu. Snažia sa pochopiť tajomstvo vlastnej existencie. Otázky tela, peňazí, viery, morálky sa objavujú v banálnych a v prečudesných situáciách. Stretávajú sa úradníci a majstri života, indivíduá z podsvetia a strážcovia zákona, verejní zamestnanci a skrachovanci, majstri ilúzie a ateisti, duchovní a filozofi a ich dialógy majú vždy prekvapujúci koniec.“

Foto: Divadlo Thália

Režisér vidí v spracovaní výzvu

Podľa slov režiséra Józsefa Czajlika má hra Szilárda Borbélyho veľmi zložitý text. Pre súbor je výzvou a pre diváka môže znamenať hlbšiu cestu. „V zásade je to neskutočne napínavá otázka, ako sa nám podarí túto tému, ktorá sa dotýka celistvosti bytia, prijateľne a stráviteľne podať divákom,“ zhodnotil.

Ak sa človek díva na svoj život z tej stránky, že všetko pominie, a ak si premyslí, čo by chcel zobrať zo sebou, alebo naopak, čo by tu chcel po sebe zanechať, tak sa začína istá sebaanalýza v oveľa uchopiteľnejšom smere: ako by chcel vidieť svoje vzťahy, ako dokáže svoje činy ošetriť. Môže si premyslieť, čo je preňho dôležité, v akej fáze sa nachádzajú jeho vzťahy, keď odíde.


Foto: Divadlo Thália

Hercov hra potrápila

Herci nestvárňujú jednu fixnú rolu, nezobrazia jeden osud, ale musia ukázať viac výrazných postáv na pomerne malej ploche. Osobitosťou textu je, že sa skladá z uzavretých, od seba odlúčených výstupov, ktoré, samozrejme, spája mnoho motívov a tém, ale každá scéna by sa dala pochopiť aj ako samostatné predstavenie. Osem podobenstiev sa zoradilo jedno za druhým. Okrem toho veľmi náročné piesne sťažujú prácu hercov, zároveň však môžu zľahčiť divácku percepciu.

Tibor Fabó, ktorý bol dlho významným hercom Divadla Thália a aktuálne opäť stojí na jeho „doskách“, má z návratu radosť.

Ako šesťdesiatročný sa už mám spätne na čo pozrieť, človeka aj nechtiac veľakrát chytí nostalgia. Pre mňa, že som opäť tu, že zase, aj keď len prechodne, existujem ako člen súboru Divadla Thália, to znamená nespočetné množstvo krásnych myšlienok a pocitov. Po viac ako dvadsiatich rokoch som sa vrátil na to miesto, kde som strávil jednu z najdôležitejších etáp môjho života. Atmosféra mesta, atmosféra divadla, atmosféra skúšok ma utvrdzujú v tom, že som sa rozhodol správne, keď som prijal pozvanie. Veď v podstate som sa predsa len vrátil domov,“ zhrnul umelec, ktorý zdôraznil, že sa dlho nestretol s textom, ktorý by bol podobne komplikovaným. „Je dôstojným „súperom“, a každý pracuje na tom, aby sme ho úspešne zdolali. Ale pri všetkých ťažkostiach úprimne dúfam, že sa nám podarí jeho posolstvo sprostredkovať divákom.


Foto: Divadlo Thália

Zo súboru košického divadla účinkujú v tomto predstavení štyri herečky: Lilla Dégner, Judit Lax, Emőke Szabadi, Lívia Varga. Veľkou výzvou predstavenia je, že šesť hercov sa predstaví v tridsiatich rolách a vedľa činoherného herectva znamená vážnu úlohu básnický text, ktorý často používa i rýmy, nezvyčajné pohybové kreácie, využívanie masiek a pod. V predstavení odznie štrnásť štýlovo veľmi pestrých songov, a každý text zhudobnil Róbert Lakatos.

Pridajte komentár