EASTMAG
UNLP
Foto: UNLP

Nebezpečné nákazy v nemocniciach už nebudú hrozbou. UNLP využíva inteligentný softvér proti ich šíreniu

Prídete do nemocnice s jedným problémom, no stav vám skomplikuje pridružená infekcia. Niektorí pacienti počas hospitalizácie dostanú nemocničnú, takzvanú nozokomiálnu nákazu (NN). Univerzitná nemocnica L. Pasteura zaviedla do praxe pokročilý systém Epidis s prvkami umelej inteligencie, ktorý sofistikovane analyzuje zdravotnú dokumentáciu pacientov a vyhľadáva podozrivé infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou.

„Pacient môže počas pobytu v nemocničnom zariadení, resp. pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, získať infekciu. Mikroorganizmy z prostredia nemocnice, alebo pôvodom vlastné pacientove, spôsobia infekciu v tele, ktoré bolo oslabené pôvodnou základnou diagnózou. A to môže mať až fatálne dôsledky pre pacienta,“ vysvetlil Ladislav Tomčo, vedúci Odboru nemocničnej hygieny a epidemiológie UNLP.

REKLAMA

konferencia

Prínos programu Epidis a potreba tímu hygienikov

UNLP zaviedla do praxe pokročilý systém Epidis s prvkami umelej inteligencie, ktorý sofistikovane analyzuje zdravotnú dokumentáciu pacientov a vyhľadáva podozrivé infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou. Sleduje napríklad zápalové parametre, výsledky kultivácií, zvýšenú teplotu, hnačku, reoperácie pacientov a pod. Tím z Odboru nemocničnej hygieny a epidemiológie UNLP overuje výstupy systému a rozhoduje o ďalšom postupe.

Kto je najviac ohrozený a čo také infekcie spôsobujú?

Vyvolávajú ich rôzne druhy baktérií, vírusov, húb alebo plesní. NN vzniká najskôr na 3.deň od prijatia pacienta do nemocnice. Takáto nákaza môže vzniknúť aj v súvislosti so zavedeným invazívnym vstupom, napr. pri zavedení katétrov, ale aj po operačnom výkone z dôvodu nedostatočne vydezinfikovaných rúk.

Najohrozenejšie skupiny pacientov sú:
seniori nad 60 rokov, novorodenci a predčasne narodené deti, pacienti po operáciách, ľudia s cukrovkou, pacienti s oslabenou imunitou, pacienti s katétrami alebo na umelej pľúcnej ventilácii.

Nebezpečenstvo nemocničných nákaz: antibiotiká prestávajú účinkovať

Liečba nemocničných infekcií je náročná – vyžaduje často širokospektrálne antibiotiká, dlhšiu hospitalizáciu a neraz aj opakovaný operačný výkon. Predstavuje to v prvom rade fyzickú a psychickú záťaž pre pacienta, ale aj vyššie náklady pre nemocnicu. Žijeme totiž v post-antibiotickej ére, keď mnohé baktérie sú rezistentné proti antibiotikám. Stúpa výskyt kmeňov, ktoré sa dajú ťažko liečiť. A aj preto je dnes prevencia a rýchla identifikácia infekcie dôležitá. „Čím skôr vieme o probléme, tým skôr ho môžeme riešiť, napríklad zavádzaním programov prevencie, edukáciou zamestnancov v rôznych oblastiach hygienicko-epidemiologického režimu. Pri objektívnych dátach NN vieme porovnať naše výsledky so zahraničím a poskytnúť údaje verejnosti aj orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva,“ uviedol hygienik z UNLP.

Neplatí, že čím menej NN, tým lepšia nemocnica

Nemocnice sú povinné hlásiť tieto nákazy spádovému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. V UNLP je predsedom Komisie pre sledovanie a analýzu nozokomiálnych nákaz MUDr. Martin Novotný, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny: „Sú nemocnice, ktoré hlásia 0 % nemocničných infekcií, to je však nereálna hodnota. Ani špičkové nemocnice v zahraničí sa k takému číslu nedopracujú vzhľadom k infekciám endogénneho pôvodu. Ak niekto hlási nulu, pravdepodobne sa danej problematike nevenuje dostatočne.“

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár