Zdieľanie automobilov je moderný spôsob riešenia mestskej dopravy. Systém SHARE´Ngo sa na Slovensku spúšťa po prvýkrát. Namiesto hlavného mesta začína svoje pôsobenie v Košiciach.
V súčasnosti je carsharing samozrejmým spôsobom dopravy v mestách západnej a severnej Európy aj v Amerike. V Taliansku funguje zdieľaná doprava v Miláne, Ríme, Florencii či Modene. Zároveň sa carsharing javí ako správna forma osobnej dopravy pri súčasnom celoeurópskom trende postupného uzatvárania centier miest.
Na carsharing sa využívajú malé dvojmiestne elektromobily ZhiDou, ktoré boli pôvodne navrhnuté práve pre tento účel. Oficiálne spúšťanie carsharingu je podľa eventu na sociálnej sieti naplánované na sobotu 9. februára 2019.
„Keďže sme zvolili stratégiu postupného rozvoja flotily elektromobilov a náboru užívateľov, Košice sú so svojou veľkosťou ideálnym mestom. Okrem toho importér automobilov aj spoločnosť prevádzkujúca SHARE’Ngo sú z Košíc,” vysvetlil Peter Liba, konateľ spoločnosti SHARE’Ngo.
Zapožičanie vďaka aplikácii
Systém funguje na princípe tzv. freefloatingovej zóny, v ktorej sú autá prevádzkovateľom voľne rozmiestnené. Ak budete mať záujem zapožičať si vozidlo, mobilná aplikácia lokalizuje najbližší voľný elektromobil, ktorý si prostredníctvom nej zarezervujete a pomocou smartfónu aj odomknete.
„Naše elektromobily bude môcť využívať každý, kto sa zaregistruje ako používateľ služby. Registruje sa prostredníctvom webovej stránky alebo mobilnej aplikácie. Registrácia vyžaduje zadanie údajov z občianskeho a vodičského preukazu a platobných údajov,” opisuje P. Liba.
Vo vozidle je pred začatím jazdy potrebné zadať PIN-kód, ktorý bude mať každý užívateľ vlastný. Po jazde sa stačí z vozidla odhlásiť kdekoľvek v rámci freefloatingovej zóny a elektromobil bude automaticky opäť k dispozícii ostatným užívateľom.














Pridajte komentár