EAST MAG
nag 2019 tuke kosice it

Keď študenti dajú prednosť počítačovým sieťam – národné kolo NAG v Košiciach

IT talenty z celého Slovenska sa už tradične stretnú na Technickej univerzite v Košiciach, kde sa v piatok 22. marca 2019 koná národné kolo súťaže pre talenty v oblasti informačných sietí NAG 2019. Ide o 14. ročník súťaže študentov v oblasti sieťových technológií.

Byť odborníkom v oblasti informačných technológií v súčasnosti znamená mať blízko k zaujímavým pracovným príležitostiam. Bližšie k tomu budú mať študenti, ktorí sa stretnú v celosloslovenskom kole súťaže zameranej na problematiku počítačových sietí.

Národné kolo NAG 2019 (Networking Academy Games) umožní študentom stredných a vysokých skôl prezentovať svoje vedomosti a zručnosti v oblasti počítačových sietí. „Študenti touto formou prezentujú znalosti, ktoré získali prostredníctvom štúdia v rámci Sieťového akademického programu. Celoštátnemu kolu predchádzali školské kolá. Súťaží sa v dvoch kategóriách – trojčlenné družstvá študentov stredných škôl a jednotlivci,“ konkretizuje František Jakab z TUKE.

Otvorenie súťaže sa uskutoční 22.marca 2019 v priestoroch Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM o 8:30 hod. za účasti zástupcov IT priemyslu (partnerov súťaže) a akademickej sféry. Samotná súťaž bude prebiehať v priestoroch laboratórií Katedry počítačov a informatiky.

Tímy aj jednotlivci

Do národného kola postúpilo zo školských kôl takmer 100 jednotlivcov, resp. študentských tímov, ktoré budú súťažiť v dvoch kategóriách. V prvej bude úlohou trojčlenných stredoškolských tímov v stanovenom čase vyriešiť problém v prevádzke segmentu počítačovej siete, v druhej kategórii UNI budú obdobný problém riešiť jednotlivci zo stredných a vysokých škôl.

Slovensko patrí medzi európsku špičku v príprave sieťových špecialistov na báze programu sieťových akadémií. Vzdelávací systém, ktorý tvoria štyri univerzitné pracoviská a viac ako 80 stredných škôl, je schopný ročne pripraviť viac ako 400 sieťových odborníkov na úrovni priemyselného certifikátu CCNA. V súčasnosti v rámci programu sieťových akadémií študuje na Slovensku viac ako 5 000 študentov. Slovenskí študenti patria k najúspešnejším aj v medzinárodnom meradle.

Pod dohľadom firiem

Vedomosti a zručnosti v oblasti počítačových sietí dnes požadujú nielen veľké, ale čoraz častejšie aj menšie spoločnosti. Preto je o týchto odborníkov veľký záujem. Už samotný priebeh súťaže sledujú mnohé firmy, ktoré môžu medzi študentmi identifikovať nové talenty a osloviť ich s ponukou na spoluprácu. Práve sieťové akadémie učia budúcich IT profesionálov navrhovať, konfigurovať a prevádzkovať počítačové siete. Mladí ľudia s týmito znalosťami majú v dnešnej dobe výbornú perspektívu na uplatnenie sa na trhu práce.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov národného kola a odovzdanie cien víťazom sa uskutoční v rámci tlačovej konferencie, ktorá bude organizovaná v máji 2019 za účasti zástupcov akademickej sféry, IT priemyslu aj médií.

Súťaž NAG 2019 je organizovaná v rámci národného projektu IT AKADÉMIA – VZDELÁVANIE PRE 21.STOROČIE.

Je pripravená v úzkej spolupráci TUKE s ďalšími partnermi: Žilinskou univerzitou v Žiline, Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, spoločnosťou Cisco Systems.

tlačová správa

Pridajte komentár