EAST MAG

Autonómne autá v Košiciach – áno alebo nie?

Téma autonómnych áut a ich zapojenie do dopravnej premávky  je v rámci slovenských pomerov pomerne revolučnou predstavou. Na rozdiel od takých Spojených štátov amerických, kde len v Kalifornii najazdia ročne viac než 2 milióny kilometrov.

Zaujímal nás preto názor ľudí na možnosť, že sa samojazdiace autá stanú súčasťou dopravy. Položili sme im otázku:

Viete si predstaviť autonómne autá ako prirodzenú súčasť premávky na Slovensku, v Košiciach?

Lukáš, disponent

Predstaviť áno, ale ešte tomu neverím. Ľudia stále veľmi predpokladajú, že vodiči ich vidia a prispôsobia sa, v čom autonómne auta ešte nie sú na ľudskej úrovni… Bol by som určite viac obozretný.

Patrik, študent

Viem, ale myslím si, že je ešte potrebné, aby sa táto oblasť posunula o niečo viac vpred. Niektorí ľudia sa boja zveriť šoférovanie softvéru – argumentujú nehodami, ktoré takéto autá zapríčinili. Myslím si však, že dobre vyvinutá umelá inteligencia pre riadenie automobilu môže byť oveľa bezpečnejšia ako ľudský faktor. Druhou stranou mince sú však súčasné ceny takýchto automobilov, preto si myslím, že ak sa na slovenských cestách vyskytnú, bude to ojedinelé.

Mia, social media specialist

Zatiaľ si to predstaviť neviem, ale myslím, že všetko treba vyskúšať. Bolo by fajn to možno spustiť najprv len na určitý čas a všímať si reakcie ostatných slovenských vodičov.

Ján, pracuje v oblasti marketingovej komunikácie

Ako vodič, ktorý je permanentne vytočený „výkonmi” iných vodičov, vítam s otvorenou náručou viac inteligencie na cestách, akejkoľvek. Viem si celkom dobre predstaviť, že v 9 z 10 prípadoch reaguje stroj efektívnejšie ako človek, obzvlášť človek nepozorný, detoxikovaný, nadmerne sebavedomý alebo panikáriaci. Problematický môže byť ten desiaty prípad, ale ja by som to riskol.

Tomáš, študent

Jasné, prečo by som si to nevedel predstaviť. Bolo by však k tomu potrebné asi úplné dodržiavanie dopravných predpisov, čo by mohol byť trochu problém. Zároveň by samojazdiace autá mohli vzbudiť nervozitu a strach u ostatných vodičov, čo by mohlo viesť k nejakým komplikáciám… Všeobecne je však táto predstava v súčasnosti realistická, už to nie je len sci-fi. Pokiaľ viem, v USA autonómne autá už jazdia. Ale, samozrejme, ešte netreba zabúdať na cenu takéhoto auta, ktorá asi nebude práve najlacnejšia.

Rudolf, disponent

Neviem si to predstaviť, asi som v rámci tejto témy konzervatívny typ. Stále je pre mňa ľudský faktor omnoho dôveryhodnejší a skôr zverím svoj život do rúk človeka ako do „rúk” robota.

Pridajte komentár