EAST MAG

Slovenská triatlonová špička aj štafeta hendikepovaných športovcov

Triatlonové leto na Slovensku už po štvrtýkrát otvorí Ness City Triathlon v Košiciach. Formát triatlonového šprintu (750 m plávanie, 20 km cyklistika, 5 km beh) si vyskúšajú hobbíci, elitní pretekári i štafetové tímy. 70 detí si môže tento krásny šport vyskúšať na detskom triatlone, ktorý preverí ich výdrž na 40 m v bazéne, 1 km na bicykli a 500 m šprinte do cieľa.Elitní pretekári štartujú v Košiciach na základe nominácií organizátora, ich počet bude minimálne 16 a vďaka samostatnému štartu si ich zápolenie bude môcť vychutnať nie len divácka verejnosť, ale i veľká časť pretekárov Ness City Triathlon.

Prvenstvo príde obhájiť vlaňajší víťaz, reprezentant Maďarska András Király, a o „bedňu” určite zabojuje aj český olympionik Jan Čelůstka, ktorý vyhral v Košiciach v roku 2016.

REKLAMA

Ženská súťaž bude tento rok mimoriadne zaujímavá. Na štart sa postaví aj domáca pretekárka, ktorá už jedno zlato z košického triatlonu má, aktuálna slovenská jednotka – Romana Gajdošová. Vlaňajšie víťazstvo bude obhajovať Nora Jenčušová, premiéru bude mať maďarská olympionička Margit Vanek a trať šprint triatlonu v Košiciach okúsi aj naša reprezentantka v dlhom triatlone Alena Stevens.

Od prvého ročníka je ambíciou organizátorov otvárať triatlonový šport širokej verejnosti, mládeži a deťom. Už vlani sa podaril skutočne unikátny zámer – postaviť na štart štafetu zloženú výlučne z hendikepovaných športovcov. Tento rok sa dočkáme reprízy.

Štafetu hendikepovaných športovcov v bazéne odštartuje Vanda Kračunová, ktorá aj napriek Downovmu syndrómu športuje a reprezentuje Slovensko na najvyššej úrovni. Je dvojnásobnou olympijskou víťazkou z marca tohto roku zo Špeciálnych olympijských hier na 100 a 200 metrov prsia.

Na bicykel posadí Samuel Dečo, ktorý v živote bojuje s poruchou autistického spektra s asbergerovým syndrómom, no a cieľovú bránu tejto štafety prebehne zrakovo postihnutý bežec Stanislav Sokol, ktorý počas MMM v Košiciach beháva polmaratóny, zúčastňuje sa rôznych behov doma i v zahraničí a raz zabehol dokonca aj maratón v New Yorku.

tlačová správa

Pridajte komentár