V roku 2014 začali cestovať za starými chátrajúcimi budovami – pamiatkami aj továrňami, ktoré zaspali v čase a nemajú veľkú nádej na nejakú renesanciu. To sú Čierne diery – skupina ľudí, ktorých cieľom je nadchnúť ostatných zabudnutou históriou Slovenska.
Čierne diery tvorí pätica ľudí: Martin Lipták, Andrej Sarvaš, Miroslav Beňák, Michal Tornyai a Lívia Gažová. Od vzniku iniciatívy sa skupine podarilo vydať knihu, ktorá sa stala bestsellerom. Zároveň vydáva aj grafiky navštevovaných budov či mapky technických pamiatok konkrétnych miest. Predajom kníh aj grafík prispievajú na ochranu pamiatok.
Za svoje autorské grafiky a aktivity sa Čiernym dieram dostalo aj viacero ocenení: Národná cena za dizajn v kategórii Dizajn s pridanou hodnotou, Cena Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Dizajn (mladý tvorca), Cena profesora Martina Kusého (Spolok architektov Slovenska). Okrem toho boli Čierne diery zaradené aj do rebríčka Forbes 30 pod 30. Jedným z nedávnych úspechov skupinky je, že ich autorské grafiky sa stali súčasťou zbierky Slovenskej národnej galérie.
Aké Čierne diery nájdete na východe Slovenska? Vybrali sme pre vás pár tipov.
Anjel v Háji
Jedným z tipov Čiernych dier je aj socha anjela, ktorú nájdete v Háji. Zaujímavé na tomto tipe je, že v dedinke, ktorá je od Košíc vzdialená približne 42 kilometrov, socha zostala ako rekvizita po točení filmu Za nepriateľskou líniou. Socha má 7,5 metra, ulomené krídlo a uvidíte ju už z diaľky. V jej blízkosti nájdete v rámci výletu aj ďalšie destinácie – napríklad Hájske vodopády, Turniansky hrad či Zádielsku tiesňavu.
Kúpele v Gelnici
Mesto Gelnica je od Košíc vzdialené približne 50 minút cesty autom. V jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádza objekt – Turzovské kúpele, ktoré si Gelničania postavili sami – 6 budov pri brehu jazera stálo už v roku 1903. Osud kúpeľov sa menil – naposledy fungovali ako škola v prírode.
Hanušovský viadukt
Medzi Prešovom a Vranovom nad Topľou sa nachádzajú Hanušovce nad Topľou. Možno ich už poznáte z nejakej fotografie aj vy, majú totiž svoj vlastný rozpoznateľný symbol. Je ním viadukt, ktorý dnes funguje ako železničný most. A to nie hocijaký – je najdlhším železničným mostom postaveným v oblúku v celej strednej Európe.
Okrem impozantného viaduktu náíjdete v Hanušovciach aj kaštieľ, z ktorého je múzeum. Medializovanou sa stala aj sušiareň v obci, ktorej hrozilo kompletné zbúranie a dnes je v polorozpadnutom stave.
Bunkre
Medzi Slanskou Hutou, Kuzmicami a Michaľanmi nájdete systém bunkrov z obdobia pred 2. svetovou vojnou. Dokopy by ich malo v tomto území byť až okolo 50, pritom 2 z nich nájde každý návštevník priamo v Slanskej Hute.
Smolník
V minulosti významné banícke mesto a lokalita, dnes zabudnutý kraj, kde zaspal čas. To je Smolník, dedina v údolí dvoch kopcov, ktorá ukrýva architektúru minulých čias a ako-tak ju ešte zachováva. Vraj bolo kedysi mesto niečo ako Banská Štiavnica…
Počas hodinovej cesty sa viete zastaviť napríklad aj vo Vyšnom Medzeve, odkiaľ je to na skok k ďalšej Čiernej diere – Lucii Bani.
Zabudnutých miest, ktoré sa zasekli v dávnejších časoch, je viac nielen na východe Slovenska – napríklad Sobranecké kúpele – ale aj na celom Slovensku. Stačí sa pozrieť na mapu Čiernych dier, kde nájdete rôzne typy pamiatok aj nepamiatok, ktoré sú vzácne a mali by sme o nich vedieť.
Ak vás lákajú tradičnejšie výlety, pozrite si naše tipy pre Prešovský aj Košický kraj.
[…] Návrhy sa môžu týkať verejných priestranstiev, budov, interiérov firiem, nákupných centier, hotelov alebo retailových prevádzok, ale aj akýchkoľvek iných typologických druhov, vrátane ideových konceptov. Samsung od návrhov očakáva, že čo najlepšie a najkreatívnejšie využijú potenciál zobrazovacích zariadení, ktoré má vo svojom portfóliu, ale aj vizionárske zobrazovacie zariadenia, ktoré ešte neexistujú, a prinesú čo najväčší benefit pre ich prevádzkovateľov a okoloidúcich a zároveň vytvoria nový pohľad pre architektúru budúcnosti. […]