EAST MAG
digitalizacia

Digitalizácia firiem na Slovensku nenapreduje

Slovensko sa v porovnaní európskych krajín prepadlo za ostatné dva roky o päť miest na 23. priečku.

Využívanie digitálnych technológií v slovenských firmách je v porovnaní s priemerom Európskej únie slabé a Slovensko sa v rebríčku digitalizácie podnikov v európskej dvadsaťosmičke prepadá. Vyplýva to zo štúdie DESI (Digital Economy and Society Index), ktorú každoročne vydáva Európska komisia.

Nárast od 2016 len o desatinu

Ukazovateľ digitalizácie firiem, ktorý odzrkadľuje využívanie softvéru pre elektronickú výmenu a zdieľanie informácií, sociálnych médií, analytiky a cloudu, narástol na Slovensku od roku 2016 iba o desatinu, a to z 18 bodov na aktuálnych 19,9 bodu. Pre porovnanie, české skóre za rovnaké obdobie narástlo z 15,1 bodu na 21,5 bodu, čiže o 42 %.

porovnanie digitalizácie

Pomalé tempo digitalizácie firiem sa premietlo aj do celkového porovnania krajín. Slovensku patrí v digitalizácii podnikov spomedzi európskej dvadsaťosmičky 23. priečka. Ešte v roku 2018 sme pritom boli na 18. mieste, pred Českou republikou, ktorá sa medzitým vyšplhala na 19. miesto.

Slabé využívanie dátovej analytiky

Štúdia Európskej komisie ukazuje, že podniky na Slovensku naďalej najviac využívajú základné informačné systémy a mierny posun vidno v oblasti sociálnych sietí. Znepokojivá je však stagnácia vo využívaní dátových analýz, ktorým sa podľa prieskumu komisie venuje necelá desatina slovenských firiem,“ hovorí Richard Kraus, country sales director softvérovej a poradenskej spoločnosti SAS.

Pre porovnanie: v krajinách ako Holandsko, Belgicko či Írsko využíva v biznise dátovú analytiku dvojnásobne viac podnikov ako na Slovensku. Spoločnosť SAS upozorňuje, že takéto zaostávanie podkopáva konkurenčnú schopnosť slovenských firiem a tým aj celej ekonomiky.

Analytika pomáha firmám robiť cielenejší marketing a tým zlepšovať predaj, identifikovať podvody v bankovníctve či poisťovníctve, alebo zlepšovať kvalitu výroby a optimalizovať procesy v priemysle,“ hovorí R. Kraus. „Firmy, ktoré dáta nevyužívajú, sa preto pripravujú o potenciál zlepšiť konkurencieschopnosť alebo získať konkurenčnú výhodu,“ dodáva.

Málo cloudu

Obdobne veľké je zaostávanie slovenských firiem vo využívaní cloudu. Kým napríklad vo Fínsku odoberá IT kapacity zo vzdialených dátových centier polovica a vo viacerých škandinávskych krajinách vyše dve pätiny firiem, na Slovensku sa na cloudové služby spolieha menej ako 15 % podnikov.

Európska komisia upozorňuje, že zhromažďovanie a analyzovanie dát je nevyhnutnou súčasťou digitálnej transformácie, bez ktorej firmy nedokážu robiť inovácie v oblastiach ako sú internet vecí, strojové učenie, umelá inteligencia či robotika.

Rastúci význam dát podčiarkuje aj prognóza EK, podľa ktorej má počet dátových špecialistov v EÚ do piatich rokov takmer zdvojnásobiť a dátová ekonomika má mať na celkovom HDP Európskej únie podiel 5,8 %,“ dodáva R. Kraus.

tlačová správa

Pridajte komentár