EAST MAG
online teambuilding

Ako podporiť vzťahy medzi kolegami? Riešením je aj virtuálny teambuilding

Za posledných dvanásť mesiacov sa toho v našich životoch zmenilo naozaj veľa a tieto zmeny sa vo veľkej miere dotkli aj pracovných podmienok. Jednou z týchto zmien bol nevídaný rozmach práce z domu (tzv. home office), ktorá sa ocitla na historickom vrchole. Home office bol ešte v nedávnej minulosti v našich končinách skôr benefitom, ktorý ponúkali len niektorí zamestnávatelia. To, čo bolo kedysi zriedkavé a výsadou zopár pracovných profesií, je dnes pre množstvo pracovníkov štandardom. Táto zmena nám pomohla prehodnotiť naše pracovné návyky i spôsob, akým komunikujeme.

Prečo je teambuilding dôležitý?

Hoci mnohí privítali možnosť vymeniť kanceláriu za pohodlie svojho domova, jednou z nevýhod práce z domu je nedostatok socializácie so svojím okolím. Týka sa to nielen bežnej interakcie s kolegami na pracovisku, ale aj rôznych teambuildingových aktivít. Teambuilding je akýmsi prostriedkom rozvoja a zážitkového vzdelávania mimo pracoviska, ktorý sa zameriava predovšetkým na tvorbu alebo rozvoj tímu, tímovej spolupráce a tiež trénovanie kľúčových tímových schopností a zručností (ako sú napr. komunikácia, kooperácia, spoločné prekonávanie prekážok, tímové hľadanie efektívnych riešení jednotlivých problémov a pod.). Teambuilding je dôležitou časťou spoznávania ľudí v tíme a jeho hlavným významom je nadviazanie osobného vzťahu alebo spolupráce. Znamená to, že jeho cieľom je zomknúť členov tímu, aby efektívnejšie komunikovali, podávali lepšie výkony a ťahali vo firme za jeden koniec.

Online teambuilding sa stáva hitom

Firmy sa novej situácii museli prispôsobiť a rozhodli sa ponúknuť svojim zamestnancom možnosť socializovať sa prostredníctvom online eventov. Konzultačné či tréningové agentúry venujúce sa oblasti HR procesov dlho neváhali a do ponuky teambuildingových programov pridali aj novú dynamicky rastúcu kategóriu online teambuilding. Pracovať mesiace bez osobného kontaktu so svojimi kolegami veru neprospeje žiadnemu tímu. A práve online stretnutia a posedenia majú za úlohu oprášiť tímového ducha a naštartovať kolektívnu spoluprácu. V čase, keď práca v kancelárii nie je na dlhšiu dobu možná, sa tak online alebo virtuálny teambuilding stáva hitom. Je možné ho absolvovať z pohodlia domova, prostredníctvom virtuálnych platforiem ako napríklad Google Hangouts, Microsoft Teams, Webex alebo Zoom, pod taktovkou kompetentných kolegov alebo osvedčených externých mentorov.

online teambuilding

Vybrať si zo širokej ponuky programov od agentúr nie je jednoduché, pričom agentúry ponúkajú aj možnosť vytvoriť individuálny online event na mieru podľa potrieb a prianí klientov. Jednou z najväčších výhod teambuildingu konajúceho sa v réžii externej agentúry je skutočnosť, že takto organizovaný event je prepracovaný do najmenšieho detailu a koná sa pod vedením skúsených a ostrieľaných lektorov. Je pravda, že teambuilding zvládne HR alebo projektový manažér aj čisto vo svojej réžii, no netreba zabúdať, že príprava eventu ide na úkor pracovných úloh tých zamestnancov, ktorí sa príprave venujú. Aj preto je pre firmy často výhodnejšie poveriť touto úlohou externých dodávateľov, ktorí majú v tejto sfére bohaté skúsenosti a vedia tak pre účastníkov naplánovať kvalitný program.

Ako vyzerá online teambuilding?

Bolo to tak aj u nás v GlobalLogic Slovakia. Členom viacerých tímov sme ponúkli nezabudnuteľný online teambuilding. A tak v jeden krásny januárový piatok sa približne dvadsať zamestnancov, pochádzajúcich z rôznych projektov, zúčastnilo nášho virtuálneho teambuildingu. Naplánovať teambuilding sa môže zdať jednoduché, najmä ak človek niečo také nikdy predtým nerobil. Vymyslieť a pripraviť všetky aktivity do každého detailu tak, aby prebiehali hladko a aby sa každý cítil spokojne, stojí viac času, než by sa mohlo zdať. Rozhodli sme sa preto zveriť prípravu a organizáciu nášho online teambuildingu do rúk konzultačnej spoločnosti. Počas celého dňa nás sprevádzali dvaja skúsení odborníci – lektor a lektorka – a vďaka ich profesionálnemu a priateľskému prístupu sme prežili zaujímavý a pohodový deň, ktorý každého z nás obohatil.

Teambuilding prebiehal veľmi hladko, mal jasnú štruktúru a dokázal nás stmeliť. Na začiatku sme sa všetci predstavili a ukázali na kameru ostatným účastníkom, kde sa nachádzame. Zapnutie videokamery na počítači sa ukázalo ako veľmi dôležité, keďže sme sa všetci videli a celá udalosť tak bola oveľa osobnejšia. V úvode sme boli mnohí možno trochu skeptickí ohľadom toho, čo nás počas dňa čaká a neminie. Pre niektorých z nás bolo dosť ťažké nemyslieť na prácu a nevedeli sme si veľmi predstaviť, ako a či to vydržíme. Teambuilding bol ale zábavný a efektívny – dokopy sme počas neho absolvovali tri skupinové aktivity, ktoré otestovali naše schopnosti komunikovať, spolupracovať, riešiť výzvy a navzájom sa podporovať.

Vypnúť od práce a socializovať sa

Cieľom nebolo dokončiť úlohy na výbornú, ale predovšetkým zapojiť každého z nás do diania. Výsledkom bolo, že sme sa všetci dosýta nasmiali, uvoľnili, vypli hlavu na pár hodín a takmer úplne zabudli na pracovné povinnosti. A o to predsa išlo – aby sme sa socializovali, oddýchli si, viac sa spoznali a posilnili našu schopnosť pracovať v tíme.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto príjemného dňa, ktorý sme už všetci potrebovali ako soľ. Spoločne strávený čas v nás všetkých dokázal upevniť motiváciu a podporil náš osobný rast.  Prajme si, aby sa situácia okolo čo najskôr upokojila a aby sme sa mohli všetci opäť pravidelne stretávať aj osobne.

Autor: Ján Haláček


Ako zmenil home office vzdelávanie zamestnancov? Prečítajte si v článku o korporátnom vzdelávaní a tréningovom programe.

GlobalLogic Slovakia

GlobalLogic, líder v oblasti digitálneho inžinierstva a súčasť a Hitachi Group Company, pomáha zákazníkom na celom svete navrhovať a prinášať inovatívne produkty, platformy a najnovšie digitálne vymoženosti. Na Slovensku má GlobalLogic centrálu v Košiciach a pôsobí aj v Banskej Bystrici a v Žiline.

komentáre 4