EAST MAG
Vizuál knihy Tajomstvo skalného sokola
Grafika: www.ClassSLOVAKIA.sk

Kniha Tajomstvo skalného sokola nadchne. Prepracovanosťou i myšlienkou

Nový titul vydavateľstva www.ClassSLOVAKIA.sk s názvom Tajomstvo skalného sokola sa dá označiť ako unikátny. Spracovaním, ale i samotnou myšlienkou. Obsahom  i posolstvom. Autorka Lenka Šingovská prepojila povesti o slovenských mestách s ich erbmi a netradičnými fotografiami a vznikla dvojjazyčná slovensko-anglická kniha pre všetky vekové kategórie.

76 výstižne prerozprávaných legiend v netradičnom šate vznikalo približne pol roka. Autorke pri práci pomáhalo množstvo pracovníkov knižníc, múzejných pracovníkov, sprievodcov v turistických informačných centrách i historikov.

Nosným motívom knihy Tajomstvo skalného sokola je priblížiť verejnosti povesti o jednotlivých slovenských mestách, ale oboznámiť ju aj so znakmi využívanými v ich erboch a prostredníctvom fotografií z výšky sa na mestá zahľadieť očami dravca. Ten je i akýmsi sprievodcom, ktorý putuje krajinou a spoznáva zatiaľ nepoznané. Prečo sokol, ktorý bol posvätným vtákom Slovanov? A ako vôbec vznikol samotný nápad? Autorka Lenka Šingovská poodhalila aspoň niečo zo svojej tvorivej cesty.

Symbol sokola má hlbokú stopu v našej kultúre a ani sami poriadne netušíme, kde má svoj prapôvod. Stopa je taká stará, že nie je dôkladne zdokumentovaná. Preto burcuje fantáziu nejednému z nás. Prítomnosť sokola v našej kultúre sa zachovala aj v podobe geografických pomenovaní lokalít, napr. tiesňava Veľký Sokol v Slovenskom raji,“ naznačila.

Autorka knihy Lenka Šingovská. Foto: archív L. Šingovskej

Písala, fotografovala, vybavovala

Nebýva zvykom, aby autor vymyslel projekt a sám ho celý aj zrealizoval – organizačne zabezpečil, zhotovil fotografie, napísal texty a dal knižke grafický vizuál. Kvôli snímkam z výšky, ktoré chcela v knižke mať, musela často liezť na nedostupné miesta.

Získavanie fotografií pre túto knihu bolo späté s istou dávkou dobrodružstva. Lietanie, výstupy na vysoké bralá, zdolávanie výšok v náročnom teréne či vysoké budovy ma vždy lákali. Čím vyššie bolo potrebné liezť kvôli fotkám, tým väčšie potešenie som nachádzala vo fotení. Niektoré stanovištia boli ľahko prístupné, iné si vyžadovali fyzickú zdatnosť a ochotu zašpiniť sa.“

V knihe čitateľ nájde tradované a prerozprávané povesti ale i príbehy, ktoré napísala po naštudovaní faktov zo života historických osobností. Najbližšia jej je povesť o Urbanovi, ale aj životné príbehy historických osobností ako napríklad Gustáv Reuss, Máté Szepsi Laczkó či Mikuláš Konkoly-Thege.

Sokol je sprievodcom medzi jednotlivými legendami. Foto: L. Šingovská

Slovensko z inej perspektívy

A ako zdôrazňuje, každý z nás vie, kde na Slovensku sa nachádza Liptovský Mikuláš, Trstená, Šahy, Hurbanovo, Revúca či Moldava nad Bodvou… ale možno len málokto ich osobne navštívil a pozná ich dôverne. Táto kniha zmení pohľad čitateľa na slovenské mestá. Vďaka nej si čitateľ uvedomí bohatú kultúrnu a historickú rozmanitosť našej malej krajiny, a to bez ohľadu na to, či žije na Slovensku alebo za jeho hranicami.

„Ak čitatelia po knihe siahnu a prijmú ju ako sprievodcu, uvidia Slovensko z inej perspektívy a pootvorí im dvere k bádaniu tajomnej histórie. Anglické texty môžu napomôcť čitateľom pri budovaní slovnej zásoby v cudzom jazyku. A kniha vo výraznej miere prispeje k podpore udržateľného cestovania a slowtravel,“ dodala L. Šingovská.

PR článok

Zaujíma vás svet knižných noviniek? U nás objavíte množstvo inšpirácií na čítanie.

Pravidlá súťaže o knižku, ktorej sa môžete zúčastniť na FB IndexMag, nájdete na: https://eastmag.sk/pravidla-sutazi/.

Pridajte komentár