EAST MAG
Knižnica pre mládež mesta Košice
Zdroj foto: Knižnica pre mládež mesta Košice

Knižnica pre mládež pripravuje podujatie Slnko svieti pre všetkých

Knižnica pre mládež mesta Košice pripravila sériu podujatí pre rómske deti. Eventy sa zamerajú na priblíženie a hlbšie spoznanie predstaviteľov rómskej komunity, ktorým sa podarilo presadiť v zaujímavých profesiách.

Cieľom knižnice je poukázať na skutočnosť, že aj v prípade nepriaznivých podmienok, rodinnému zázemiu či nastaveniu okolia sa Rómovia môžu vďaka svojej usilovnosti a cieľavedomosti vydať za svojim snom. Môžu získať profesijné uznanie a byť pozitívnym príkladom pre svoju komunitu.

REKLAMA

Knižnica pre mládež otvorí deťom možnosti

Hlavnými projektovými aktivitami knižnice budú literárne workshopy. „Deti budú na spoločných stretnutiach v knižnici spoznávať rómske literárne autorky. Napríklad: Elenu Lackovú a Danielu Hivešovú-Šilanovú a ich tvorbu,“ hovorí k aktivitám Kamila Prextová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice.

„Tieto workshopy sa budú realizovať pod vedením knihovníčky a za asistencie pedagogičky zo Spojenej školy Odborárskej 2 v Košiciach. Prvý sa uskutoční 13. septembra 2023 o 10.00 hod. v pobočke OD Mier, Nám. Jána Mathého 1, Košice.“ Projekt potom bude pokračovať besedami s inšpiratívnymi mladými ľuďmi. „Pozvali sme si medzi seba študenta pedagogiky Mariána Piskora, ktorý sa venuje tvorbe poézie, Barboru Rácovú, umeleckú kováčku, Kamilu Mitrášovú, herečku, ktorú sme mali príležitosť vidieť vo filmu Loli Paradička a študenta Martina Červeňáka, ktorý sa venuje písaniu ikon.“

Deti navštívia Východoslovenskú galériu

Oboznámia sa tam so životom a tvorbou rómskeho výtvarníka Rudolfa Dzurka. „Na túto aktivitu bude potom nadväzovať výtvarný workshop, ktorý ukončíme výstavou detských prác v pobočke LitPark,“ dodáva Kamila Prextová. Knižnica plánuje pre deti zorganizovať aj špeciálny tanečný workshop. Ten bude prebiehať pod vedením tanečnej pedagogičky zo Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove. Projekt nakoniec vyvrcholí tanečným predstavením určeným pre širokú verejnosť.  

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a jeho aktivity budú prebiehať v mesiacoch september- december 2023.

tlačová správa

Pridajte komentár