Dvojdňový vzdelávací projekt Akadémia moderného knihovníka 2023 Knižnice pre mládež mesta Košice ponúkne záujemcom inovatívne postupy. Čakajú vás atraktívne tipy, ako môžu knižnice kráčať s dobou.
Tretí ročník webinára opäť pootvorí nejedny pomyselné dvere, aby ponúkol možnosť nahliadnuť, čo sa deje, alebo môže diať v moderných knižniciach.
„Zaujíma nás naozaj všetko. Všetko čo súvisí s knihami a čítaním a čo knihovníkom môže pomôcť získať si nových a udržať si aktuálnych čitateľov. Lektormi nášho webinára nie sú výlučne len knihovníci,“ hovorí o vzdelávacom projekte knižnice Kamila Prextová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. „Našim cieľom je inšpirovať seba samých a rovnako sa o zaujímavé skúsenosti a názory lektorov. Deliť sa s kolegami z iných knižníc a vôbec s každým, koho daná problematika zaujíma profesijne, alebo kvôli vlastným deťom. A navyše túto možnosť rozšíriť si obzory ponúkame bezplatne. Stačí len vyplniť online formulár a potom sa 21. a 22. septembra pripojiť na link, ktorý prihláseným rozpošleme e-mailom.“
Akadémia moderného knihovníka ponúkne zaujímavý program
Program webinára predstaví zaujímavých a profesijne pestro zameraných lektorov:
Veronika Pizano, riaditeľka organizačných procesov Aj Ty v IT sa predstaví s príspevkom
A nediskriminujete vy náhodou chlapcov?.
Viera Némethová, knihovníčka z Miestnej knižnice Petržalka, ktorá sa venuje tiež biblioterapii a neformálnemu vzdelávaniu detí a dospelých. V podmienkach knižnice odprezentuje príspevok Mám …násť a v hlave nebezpečný náklad.
Zuzana Herbrychová, prezradí, ako pomocou literárnych dielní spolu s deťmi, vstúpili na cestu ku knihám. Vďaka čítaniu spoznávajú seba a svoje okolia.
Mirka Trippé s príspevkom Každý z nás je, alebo môže byť učiteľom čítania poodhalí, aká je beletria v škole dôležitá. Poukáže aj na to, ako sa dá využiť aj na iných hodinách akou je slovenčina. Stačí len nájsť tie správne súvislosti.
Zuzana Révészová a Viktória Mravčáková zo Spolka o.z. poukážu na skutočnosť, že za sychravého počasia sa môže do knižnice presunúť každý. Odprezentujú tiež náhľad do metód a princípov, ktoré vidia budúcnosť knižníc v mestách.
Spolupráca učiteľa a knihovníka
Spoločným vstupom s príspevkom Cesta ku knihe z pohľadov učiteľa a knihovníka sa predstavia Marianna Jančurová a Dominika Petáková. „Spoločne poukážu na dôležitosť spolupráce učiteľa s nami knihovníkmi pri práci s detským čitateľom. Ponúknu nám názory, prostriedky a tiež podmienky, ktorými disponujeme, aby sme tento spoločný cieľ, priviesť deti k čítaniu, naplnili,“ zdôrazňuje Kamila Prextová.
O tom, čo si o čítaní myslia piataci sa rozhovorí Mirka Šebová z TU KE. Vráti sa k výsledkom celosvetového prieskumu čítania PIRLS z roku 2021. Taktiež sa zameria na aktuálne čítanie a vzťah piatakov ku knihám. „Inšpirovať nás bude informáciami zo svetového summitu o čítaní World Literacy Summit 2023, na ktorom knižnice z celého sveta predstavujú programy, ktorými sa im darí podporovať detských čitateľov.“
Cez príspevok Romana Večereka, riaditeľa Oravskej knižnice Antona Habovštiaka sa dozviete, prečo vlastne knižnice robia aj s vecami, ktoré s knižnicou akosi nesúvisia. „Autor príspevku zdôrazní, že je načase pripustiť skutočnosť, že aj v knižniciach sa zo zdanlivo nesúvisiacich vecí, služieb či aktivít dá vytvoriť priestor, ktorý by im mal zabezpečiť budúcnosť. “ Dodala na záver Kamila Prextová s tým, že všetky potrebné informácií sú zverejnené na webovej stránke knižnice www.kosicekmk.sk.
Program webinára bude zaznamenávaný a neskôr zverejnený vo forme audiovizuálneho výstupu na youtube a audio výstupu ako podcast.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partner projektu je Slovenská asociácia knižníc.
Pridajte komentár