EAST MAG
Marcel a Gabika
Foto: archív M. Juraška

Marcel a Gabika rozbehli biznis s popisnými číslami na domy a dnes nemajú konkurenciu

Vedeli ste, že čísla na označenie domov môžu byť priam umením? Že si ich viete zadovážiť nielen vkusné či kreatívne, ale dokonca aj solárne? Marcel a Gabika sú dvojica, ktorá sa pustila do netradičného podnikania a výsledkom je úspešný biznis, ktorý bol spočiatku len zábavkou a jeho prvotná idea vznikla pri kávičke. Dnes má tento milý párik najväčší obchod s popisnými číslami na Slovensku a chystá sa expandovať do zahraničia.

Marcel šéfuje reklamnej agentúre, v ktorej sa zameriava hlavne na výrobu 3D písmen a lôg a spočiatku sa tabuľky na domy stali doménou Gabiky, ktorá sa im venovala popri práci.

„Začali sme s výrobou čísiel na dom z polystyrénu, ktoré Marcel poctivo maľoval. Prvá naša kolekcia s “Google” znakom sa však tak ujala, že sme začali vymýšľať ďalšie a ďalšie tvary a tabuľky, rozmýšľať nad inými materiálmi a vznikol z toho e-shop s viac ako 200 druhmi popisných čísel, s kompletným príslušenstvom na uchytenie, plus menovky na schránky a dvere, prípadne poštové schránky. Aktuálne máme na konte vyše 6 000 predaných tabuliek a je to náš hlavný obor, ktorý nás oboch veľmi baví, nakoľko je to náš spoločný projekt a “naše prvé dieťa”,“ priznala sa romanticky Gabika.

Prvé číslo na dom predali v roku 2018, keď na predaj využili online trhovisko pre handmade tvorcov a vlastný e-shop spustili v roku 2021. Pod palcom ho má ona a Marcel ostal vo výrobe.

Marcel s číslom
Foto: archív M. Juraška

Absolútnym hitom sú solárne tabuľky na domy

Ich novinkou, ktorá sa okamžite stala hitom, sú solárne čísla na domy. Rozmýšľali sme nad tým už veľmi dlho. Trošku nám trvalo, kým sme našli ten správny patent na to, aby to vyzeralo pekne, v noci to plnilo svoju funkciu – tabuľka svietila dlho a efektívne, a hlavne, aby sme aj my boli s týmto výrobkom spokojní na 120 percent.“

Záujem o solárne čísla je naozaj mimoriadny. V ponuke sú aktuálne dva druhy, no čoskoro ich bude viac.

Ak vás zaujíma, ako vlastne vzniká samotný dizajn tabuliek, poznáme odpoveď – pri prechádzkach po dedinke. „Marcela niečo napadne, následne to graficky spracuje, ja to potom ofrflem (smiech), on to zdokonalí a vyrobí vzorku, ktorú nafotím a zaradím do predaja.“ Niektorí zákazníci si však dizajn tabuliek vymýšľajú sami a vyrábajú sa im na želanie. Ak sú cool, zaradia sa potom do celového portfólia. „Najobľúbenejšou takouto špecifickou tabuľkou od zákazníka je určite ulica Slnečná, z ktorej sme predali už niekoľko desiatok kusov.“

slnečná tabuľka na dom
Archív M. Juraška

Hitparáda tabuliek je jednoznačná

Na prvom mieste celkovej obľúbenosti sú domčekové typy čísiel na dom.

domček tabuľka
Foto: archív M. Juraška

„Nasleduje číslo na dom Shape, ktoré sa stalo najpredávanejšou tabuľkou posledných troch rokov – preto sme z tohto typu vyrobili aj solárne číslo na dom (tak isto aj domček).“

tabuľka Shape
Foto: archív M. Juraška


Z využívaných materiálov sa šikovnej dvojici najviac osvedčil dibond. Tento materiál sa skladá z 3 vrstiev – plast-hliník-plast. Je vhodný do exteriéru a vydrží veľmi dlho (na čísla z tohto materiálu je záruka 7 rokov). Navyše tento materiál vyzerá stále ako nový a na údržbu mu netreba veľa – stačí tabuľku utrieť mokrou handričkou. Druhou skupinou sú tabuľkové čísla na dom s drevenými prvkami, ktoré vyzerajú naozaj krásne a luxusne.

Počuli ste o personalizovaných vianočných ozdobách?

Okrem čísel na domy však Marcel a Gabika vyrábajú napríklad aj vianočné ozdôbky, vkusné označenia na toalety, kreditnú kartu z lásky a podobne. „Od samotných zákazníkov máme kopec iných požiadaviek a zároveň sú to pre nás nápady, ktoré sa nám páčia, preto sme ich zaradili do ponuky. Okrem rôznych potrebných označení pre bary, reštaurácie či kaviarne sme vytvorili kategóriu “Darčeky”. V nej sú najobľúbenejšie “sezónne” veci, ktoré veľmi radi vyrábame, pretože sme stavili na praktickosť, ktorá sa nám v tejto kategórii osvedčila. Ide napríklad o vianočné ozdoby s menom, ktoré viete využiť aj ako menovku na vianočný darček. Vyzerá to veľmi vkusne a potom si to samozrejme môžete zavesiť na stromček. Potom sú to napríklad darčeky pre pani učiteľky na koniec školského roka alebo na Deň učiteľov.“

darček pre pani učiteľku
Foto: archív M. Juraška
vianočné ozdoby
Foto: archív M. Juraška

Gabika je momentálne na materskej dovolenke, takže podnikateľské plány do budúcna zatiaľ rozoberá skôr v teoretickej rovine. „Zatiaľ len snívame, plánujeme a pomaly sa pripravujeme. Ale od budúceho roka určite chceme ešte rozšíriť našu ponuku rôznymi smermi a určite chceme zrealizovať predaj našich tabuliek v blízkom zahraničí,“ dodala na záver.

Pravidlá súťaže, ktorej sa môžete zúčastniť na FB IndexMag, nájdete na: https://indexmag.sk/pravidla-sutazi/.

Pridajte komentár