fbpx
EAST MAG
výstava VSG
Foto: archív VSG

Východoslovenská galéria pozýva na výstavu sochárskych diel

Východoslovenská galéria pozýva priaznivcov umenia na vernisáž výstavy Štefan Papčo: Antigravitácia, s hostkou výstavy Luciou Papčovou, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 30. novembra o 18:00 hod. vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 v Košiciach.

Výstava s názvom „Antigravitácia” predstavuje sériu sochárskych diel, ktoré vznikali prostredníctvom fyzického stretu a vzájomného dialógu s prírodnými elementmi, hmotami a vybranými miestami.

Miesto/Ne-miesto

Autor sa vo svojej tvorbe zameral na hľadanie nových úrovní sochárskych výskumov v duchu amerického umelca Roberta Smithsona – Site / Nonsite (Miesto/ Ne-miesto). Koncept “Nonsite” zahrňuje artefakty získané z vonkajšieho priestoru, prenesené do galérie alebo iného vnútorného prostredia, kde reprezentujú vonkajšie miesto v transformovanej podobe.

Prírodné materiály ako základné prvky diel

Surové hmoty ako kameň, živica, vosk, drevo, hlina, kamenná soľ a voda, ktoré tvoria základné stavebné prvky diel, boli aktivované prostredníctvom rôznych živočíchov, ale aj gravitácie a prírodných živlov priamo v prírode. Tieto hmoty reagujú na miesta v krajine, kde prebehli geologické zlomy, alebo posuny a otvoril sa nový vstup do vnútra zeme.

Výstava prepája fyzický a duchovný priestor

Výstava sa snaží umocniť a formulovať vnútorné prepojenie medzi fyzickým a duchovným priestorom. Symbolický pojem „antigravitácie“ je vnímaný ako moment zastavenia, stretnutia so samým sebou a s nepoznaným. Ambíciou výstavy je komunikovať skúsenosť a pravdu, ktorá nás presahuje.

Štefan Papčo (*1983) je absolventom ateliéru Socha a priestor Jozefa Jankoviča na bratislavskej VŠVU. Počas štúdií absolvoval semestrálne stáže na Akadémii umení v Barcelone a v Porte. Za svoju tvorbu získal viacero domácich i zahraničných ocenení. V roku 2010 bol finalistom Ceny Oskára Čepana. V roku 2011 získal hlavnú cenu na Dumbo Arts festival, New York, USA. V roku 2013 sa stal laureátom Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca. V roku 2014 získal hlavnú cenu Nadácie Novum. Jeho tvorba je zastúpená v štátnych i súkromných zbierkach na Slovensku i v zahraničí. V súčasnosti pôsobí na pozícii docenta na Katedre sochy, objektu a inštalácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Lucia Papčová (*1987) študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Akadémii výtvarných umění v Prahe, a tiež na Akademie der bildenden Künste vo Viedni. V roku 2009 sa stala laureátkou prestížneho ocenenia Essl Award CEE VIG. Počas štúdia absolvovala rezidenčné pobyty v Rakúsku, v New York City, či Klagenfurte. Lucia Papčová vo svojej tvorbe pracuje s médiami fotografia, video a objekt. Využívajúc technologické možnosti, optiky, postprodukcie fotografie a nájdených predmetov, zaznamenáva špecifické situácie a atmosféru v prostredí, ktoré sú vo výstupe vzdialené od objektivizácie, s cieľom priviesť diváka k interakcii.

tlačová správa

Pridajte komentár