EAST MAG
pán puntila skúška
Foto: archív NDK

Národné divadlo pripravuje premiéru Pán Puntila a jeho sluha Matti

V Národnom divadle Košice vstupujú do záverečnej fázy práce na prvej premiére v novom roku 2024, ktorou bude v piatok 9. februára na javisku Historickej budovy NDKE činoherná inscenácia epickej komédie nemeckého dramatika Bertolta Brechta Pán Puntila a jeho sluha Matti v réžii košického rodáka Martina Čičváka.

Brecht sa do košického divadla vracia po viac ako 52 rokoch (v novembri 1972 uviedla činohra jeho hru Matka). Jeho hru z roku 1940, ktorá vznikla podľa poviedok a návrhu hry fínskej autorky Helly Wuolijoki, uvidia diváci v Košiciach prvýkrát.

REKLAMA
Foto: archív NDK

„Bohatý statkár Puntila je veľkorysý muž, ochotný rozdať svoje polia a kravy a aj seba, zasnúbiť sa naraz so štyrmi ženami, zľutovať sa nad chudobnou rodinou robotníka, pravda, iba keď je opitý. Keďže je to častejšie, ako jeho „záchvaty“ triezvosti, nič nie je tak, akoby sa mohlo zdať. Dobrodružná a veselá povaha sa náhle mení na prísneho otca a nekompromisného kapitalistu. Je tu však jeho šofér Matti, jeho nepríjemné zrkadlo. A možno dostane Puntilovu dcéru Evu za ženu. Čo na tom, že ju statkár dohodil nádejnému Atašé, veď biznis je biznis. Prostredníctvom špecifického humoru (hra má podobu tzv.  ľudovej hry s prvkami frašky, ale aj commedie dell´ arte) autor nastoľuje aj otázky spoločenských vzťahov. Moderné režijné a výtvarné spracovanie, spolu s vynikajúcimi hereckými výkonmi a živou hudbou, sú zasa zárukou nevšedného divadelného zážitku,“ hovorí o pripravovanej inscenácii dramaturg činohry Peter Himič.

Foto: archív NDK

Skvelé obsadenie

Režisérom novej inscenácie v Národnom divadle Košice je košický rodák Martin Čičvák. Je to už jeho šiesta režijná spolupráca s košickou činohrou a štvrtá v posledných piatich rokoch. Podobne ako v stále hrávaných inscenáciách Shawovho Pygmaliona a Molnárovho Lilioma aj tentoraz si do titulnej postavy Puntilu pozval hosťujúceho Mareka Geišberga. Šoféra Mattiho stvárni Michal Soltész, Puntilovu dcéru Evu Lívia Michalčík Dujavová, v ďalších postavách sa predstavia Stanislav Pitoňák (Sudca), Martin Stolár (Atašé), Jakub Kuka (Advokát), Tomáš Diro (Vrchný/Tučný muž), Alena Ďuránová (Ema-pašeráčka), Táňa Poláková (Slečna lekárnička), Katarína Horňáková (Kraviarka ), Henrieta Kecerová (Telefonistka), Juraj Zetyák (Hrdzavý/Zverolekár), František Balog (Krpáň), Andrej Palko (Robotník), hosťujúca Anikó Vargová (Laina), Janka Balková (Fina, slúžka), Peter Cibula (Prepošt), Adriana Ballová (Pani Prepoštová). V inscenácii na scéne a v kostýmoch Katarína Holkovej budú naživo sprevádzať hudobníci Dominika Gurbaľová, Gabriel Silvay, Ján Kopčák, Tomáš Beneš a Peter Tóth, ktorý je aj autorom hudby.

Predpremiéra sa uskutoční vo štvrtok 8. februára o 19:00, 1. premiéra v piatok 9. februára o 19:00 a 2. premiéra v sobotu 10. februára o 19:00 hod.

tlačová správa

komentár: 1