fbpx
EAST MAG
kybernetická bezpečnosť
Foto: shutterstock.com

S kyberútokom sa stretlo už vyše 50 percent firiem. Ako sa chrániť?

Existuje množstvo faktorov, na ktoré by sme sa mali zamerať:

Zanalyzujte riziká

Analýza rizík je proces identifikácie, hodnotenia a riadenia rizík v organizácii alebo projekte. Cieľom tejto analýzy je získať prehľad o možných hrozbách, nebezpečenstvách a potenciálnych nežiaducich udalostiach, ktoré by mohli ovplyvniť dosiahnutie cieľov. Tento proces poskytuje informácie, ktoré umožňujú organizáciám prijímať informované rozhodnutia o tom, ako najlepšie riadiť a minimalizovať riziká. Tie musíme najprv identifikovať a zhodnotiť, následne riadiť a zlepšiť spôsob riadenia  a rozhodovania. Dôležité je predchádzať neželaným situáciám a zvyšovať povedomie, efektivitu a efektívnosť. Analýza rizík je tiež dôležitým nástrojom pre riadenie, ktorý umožňuje organizáciám lepšie pochopiť a riadiť neistoty, ktoré môžu ovplyvniť ich ciele. Získané informácie umožňujú organizácii lepšie sa prispôsobiť meniacemu sa prostrediu a minimalizovať negatívne vplyvy nežiaducich udalostí.

Identifikujte kľúčové údaje

Prvým krokom k ochrane ekonomických a biznis informácií je identifikácia kľúčových údajov. To zahŕňa rozpoznanie informácií, ktoré sú pre firmu kritické, ako napríklad obchodné tajomstvá, strategické plány a klientske záznamy, finančné informácie z pohľadu dostupnosti, dôvernosti a integrity. Identifikácia pomáha podnikom zamerať svoje bezpečnostné opatrenia na najdôležitejšie oblasti.

Šifrujte, aktualizujte, zálohujte

Zavedenie komplexných bezpečnostných protokolov je kľúčovým opatrením na ochranu informácií. Tieto protokoly môžu zahŕňať silné firewally, šifrovanie údajov, pravidelné zálohy a kontrolu prístupu. Je dôležité neustále aktualizovať a testovať tieto bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie ich účinnosti. Používanie silného šifrovania na uchovávanie dát je základným opatrením. To zabezpečuje, že aj v prípade neoprávnenej prítomnosti na serveroch alebo zariadeniach sú údaje nečitateľné.

Inštalujte a pravidelne aktualizujte firewall a antivírusový software. Tieto nástroje pomáhajú chrániť systémy pred škodlivým softvérom a kybernetickými útokmi. Udržujte tiež všetky softvéry a systémy aktualizované. Bezpečnostné aktualizácie a opravy často obsahujú korekcie pre známe bezpečnostné chyby.

Foto: shutterstock.com

Škoľte zamestnancov

Zamestnanci sú často slabým článkom v bezpečnosti informácií. Poskytovanie školení o bezpečnosti informácií a upozorňovanie na potenciálne hrozby môže zvýšiť povedomie zamestnancov. Budovanie a zvyšovanie povedomia je dlhodobý a opakujúci sa proces.

Stanovte si jasný postup

Zásadný význam má stanovenie a presadzovanie jasných politík a postupov týkajúcich sa ochrany podnikových informácií. Zamestnanci by mali vedieť, čo je povolené a čo zakázané a ako zaobchádzať s citlivými údajmi. Vybudujte a implementujte bezpečnostné protokoly a politiky pre prístup k informáciám. To by malo zahŕňať pravidlá týkajúce sa hesiel, používanie USB zariadení, prístup k citlivým údajom atď. Implementácia sústavy smerníc, pracovných postupov so súbežnými školeniami stanovuje dôležitý rámec pre riadenie a organizáciu činností v podniku alebo inštitúcii.

Monitorujte hrozby

Systémy monitorovania a detekcie hrozieb sú nevyhnutné na identifikáciu a odstránenie potenciálnych bezpečnostných incidentov. Automatické sledovanie podozrivého správania v sieti a aplikáciách môže rýchlo identifikovať neoprávnený prístup a iné hrozby.

Kontrolujte prístupy

Obmedzte prístup k citlivým informáciám len na osoby, ktoré skutočne potrebujú tieto údaje pre svoju prácu. Prístupová kontrola je účinným spôsobom, ako minimalizovať riziko neoprávneného prístupu. Zabezpečenie prístupu iba oprávnených osôb k dôverným informáciám je možné dosiahnuť použitím rôznych bezpečnostných opatrení, ako sú heslá, biometrické identifikácie a obmedzenie fyzického prístupu k informáciám.

Sledujte podozrivé aktivity

Implementujte nástroje na sledovanie a monitorovanie aktivít v sieti. Tieto nástroje môžu pomôcť identifikovať podozrivé činnosti, čo umožňuje rýchlu reakciu na potenciálne hrozby.

Nezabúdajte na fyzické zabezpečenie

Nezabúdajte na fyzický prístup k hardvéru a dokumentom. Uzamknutie serverovní, kancelárií a iných fyzických prístupových bodov je rovnako dôležité ako elektronická bezpečnosť.

Zálohujte

Vytváranie pravidelných záloh dát a vývoj plánu obnovy sú nevyhnutné pre minimalizáciu škôd v prípade havárie alebo kybernetického útoku. Zabezpečenie, že dáta sú pravidelne zálohované a že je možné ich rýchlo obnoviť, môže byť rozhodujúce pre prežitie podniku v prípade krízy. Nezabudnite zálohy pravidelne testovať.

Stanovte si prísne právne ochranné mechanizmy

Podniky by mali mať vytvorené a prísne dodržiavané právne mechanizmy, ktoré chránia ich obchodné informácie. Tieto zahŕňajú zmluvy o nezverejnení, dohody o ochrane obchodných tajomstiev a iné právne nástroje, ktoré zabezpečujú, že informácie sú chránené aj v prípade právneho sporu. Dôležitú časť tvoria aj doložky o mlčanlivosti v pracovno-právnom vzťahu zamestnávateľ – zamestnanec, ktoré stanovujú práva a povinnosti tak zamestnávateľa, ako aj zamestnanca.

Majte plán v prípade útoku

Majte zavedený plán reakcie na bezpečnostné incidenty, plán kontinuity, aby ste mohli rýchlo konať v prípade úniku informácií alebo kybernetického útoku. Nezabudnite plány kontinuity pravidelne aktualizovať a testovať.

Sledujte aktuálne trendy

Kybernetické hrozby sa neustále vyvíjajú, a preto je dôležité pravidelne sledovať nové trendové techniky a postupy. Podniky by mali byť schopné pružne reagovať na nové hrozby a prispôsobovať svoje bezpečnostné opatrenia podľa potreby.

Nepodceňujte dôležitosť jednotlivých krokov. Myslite tiež na to, že ochrana ekonomických a biznis informácií nie je jednorazovým úsilím, ale neustálym procesom. Implementácia a dodržiavanie týchto stratégií môžu podnikom poskytnúť dôveru v bezpečnosť ich informácií a zabezpečiť trvalú konkurencieschopnosť na trhu.

Pridajte komentár