EAST MAG
Kráľ detských čitateľov 2024 - pozvánka na finále
Zdroj: KMMK

Dozvieme sa kto bude novým kráľom/kráľovnou knižnice

Lásku ku knihám a čítaniu, odvahu, múdrosť a ščítanosť. Tieto danosti by mal mať nový panovník knižného kráľovstva. Rozhodne sa o ňom už v stredu 6. marca.

O titul Kráľa detských čitateľov sa v Knižnici pre mládež mesta Košice každoročne uchádzajú najlepší detskí čitatelia. „Tento ročník súťaže, rovnako ako tie minulé, pozostával z troch súťažných kôl. Prvé vo forme vedomostného kvízu absolvovali účastníci súťaže vo svojich domovských (19) pobočkách po celom meste. Najlepší pobočkoví víťazi potom postúpili do druhého kola, v rámci ktorého mali vytvoriť krátku videovizitku a uchádzať sa tak o postup do finálového kola. Krátke videá mali odprezentovať nielen ich vzťah ku knihám a čítaniu ale zároveň odporučiť knižné tipy a obľúbené čítanie svojim rovesníkom,“ informuje Kamila Prextová, riaditeľka knižnice o priebehu voľby nového kráľa detských čitateľov.

REKLAMA

Rozhodne sa medzi šesticou najlepších

Užším výberom do finálového kola nakoniec postupujú šiesti kandidáti. „Tých pozývame na finálové kolo do pobočky LitPark na Kukučínovu 2 v Košiciach, aby sa v stredu 6. marca 2024 o 10.00 hodine predstavili nielen porote, ale aj verejnosti, “ hovorí Kamila Prextová s tým, že rozhodujúce kolo umožní o čosi viac spoznať súťažiacich. „Na základe osobného rozhovoru a rovnako kreativity súťažnej videovizitky porota zložená zo zástupcov knižnice a tiež členov detského parlamentu vyhodnotí všeobecný prehľad a čitateľské zanietenie jednotlivých adeptov na titul. Na záver určíme absolútneho víťaza/víťazku, ktorého slávnostne korunujeme za nového kráľa detských čitateľov pre rok 2024,“ dodáva riaditeľka knižnice a prezrádza, že medzi finalistov sa tentokrát dostali žiaci zo ZŠ Fábryho 44 Mičko Martin, zo ZŠ Gemerská 2 Michal Gallay, zo ZŠ Ľudovíta Fullu Viktória Šoffová, ZŠ Staničná 13 Tamara Hennelová, ZŠ Bruselská 3 Adrián Azari a zo SZŠ Dorotea Silvášiová.  

Z histórie súťaže

Po prvýkrát sa na Slovensku voľby Kráľa detských čitateľov uskutočnili práve v Knižnici pre mládež mesta Košice v roku 1991. Úplne prvým Kráľom detských čitateľov sa tak stal Roland Kyška, bývalý novinár, ktorý napísal viacero kníh. V súčasnosti sa venuje marketingu a riadi charitatívny projekt ĽudiaĽuďom.sk. Toto príťažlivé podujatie sa odvtedy koná každoročne a prevzali ho aj ostatné knižnice na Slovensku.

tlačová správa

Pridajte komentár