fbpx
EASTMAG
obezita
Foto: shutterstock.com

Obezita – globezita. So svojou hmotnosťou bojuje väčšina z nás celý život

Ďalším významným parametrom dôležitejším ako BMI je pomer obvodu pásu a bokov – waist-to-hip ratio (WHR). Pomer ˃ 0,5 je významným ukazovateľom rizika rozvoja zdravotných komplikácií a ochorení plynúcich  z obezity.

MUDr. Miroslav Paľko. Foto: archív UNLP

Obezita je závažné ochorenie

Je to závažná diagnóza, v medzinárodnej klasifikácii chorôb má stanovené číslo E66. „Je to rovnako závažné ochorenie ako cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoká hladina tukov v krvi, alebo rakovina,“ varuje diabetológ. „Len veľmi malé percento ľudí, sotva 5 – 6 % vie schudnúť a aj si redukovanú hmotnosť udržať.“ Obezita je komplexné ochorenie s mnohými príčinami. Nie každý liečebný postup funguje rovnako u každého pacienta. „Liečba obezity je beh na veľmi dlhú trať, na ktorú sa treba pripraviť s výdatnou pomocou lekára. Je to v podstate boj na celý život.  Stratégie liečby obezity sú dlhodobé a mnohokrát sa menia,“ dodáva M. Paľko.

Vyhľadajte lekára špecialistu, najlepšie obezitológa

„Nestrácajte čas všelijakými  “osvedčenými“  diétami, receptami, prípravkami a “zaručenými“ radami. Lekár špecialista, ktorý sa odborne venuje obezite, pacienta precízne vyšetrí a navrhne mu komplexnú liečbu obezity, ktorej neoddeliteľnými súčasťami sú: zmena životného štýlu, primeraná pohybová aktivita, psychologická konzultácia, lieky a v niektorých prípadoch aj bariatrická chirurgia, teda operačný výkon.“

Zmena životného štýlu a s ňou spojené zdravé stravovanie

Znie to ako fráza, ale to je základ. Patrí k tomu aj pochopenie, akým spôsobom jeme, kedy jeme, prečo jeme, aký máme vzťah k jedlu, či stravovacie návyky. Nestačí len jesť menej kalórií. Pri zostavovaní jedálneho lístka musí lekár spolu s nutričným terapeutom, ktorý pri liečbe obezity nesmie chýbať, zobrať do úvahy všetky spomínané okolnosti. Platí pravidlo: „Ukáž mi svoj nákupný košík s potravinami a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť.“

Foto: shutterstock.com

Zvýšená fyzická aktivita – primeraná pohybová aktivita

Začať môžeme napríklad tým, že  do svojho života zaradíme viacej chodenia pešo, nepoužívame výťah, nahradíme ho chôdzou po schodoch. Nájdime si spôsob, ako byť každý deň fyzicky aktívnejší, samozrejme primerane veku a prípadným ochoreniam. Cieľom by malo byť 150 minút fyzickej aktivity do týždňa. Tu platí: „Povedz mi, koľko krokov urobíš denne, koľkokrát do týždňa a ako dlho cvičíš a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť.“

Pokračovanie článku na ďalšej strane.

tlačová správa

Pridajte komentár