fbpx
EAST MAG
NOCKE
Foto: archív mesta Košice

V Národnom olympijskom centre plaveckých športov začnú montovať desaťdráhový bazén

Práce na výstavbe Národného olympijského centra plaveckých športov Košice (NOCKE) sa prehupli do druhej polovice a pokračujú podľa plánovaného harmonogramu s minimálnym oneskorením. Koncom týždňa začnú osádzať nový desaťdráhový nerezový bazén. 

Jedna z historicky najrozsiahlejších stavebných rekonštrukcií v metropole východu napreduje podľa schváleného harmonogramu prác a v zmysle aktuálnych dodatkov k zmluve o dielo. Na dnešnom kontrolnom dni sa na tom zhodli zástupcovia mesta Košice, mestského podniku Tepelné hospodárstvo (TEHO) a vranovskej spoločnosti Betpres, ktorá rekonštrukciu realizuje.

„Najväčším míľnikom pre nás bude ukončenie čistenia oceľových konštrukcií pieskom. Táto činnosť sa začala ešte v auguste uplynulého roka, hneď po prevzatí stavby a stále pokračuje. Ďalším míľnikom bude ukončenie malieb a následne realizácia bazénového telesa, ktorá ide ruka v ruke s ostatnými činnosťami. Robí sa naraz na viacerých miestach,“ uviedol konateľ spoločnosti Betpres Roland Ďurko.

Foto: archív mesta Košice

Problémy spôsobili poškodené nosníky

Na stavbe pracuje denne 100 až 150 robotníkov. Súčasne sa realizujú viaceré stavebné činnosti. Šatne a sanita sú dokončené na približne 75 percent, pracuje sa na dokončení opravy oceľovej konštrukcie, fasáda je zaizolovaná na približne 85 percent, okná sú takmer hotové. Mierny časový sklz spôsobili predovšetkým vynútené zmeny v projekte. Väčšina nosníkov bola poškodená, čo sa ukázalo ultrazvukovou skúškou až po ich odkrytí. Museli ich preto vymeniť.

„Samozrejme, tak ako na každej stavbe, sa objavili drobné nedostatky a problémy, hlavne v strešných konštrukciách. Ak nám znalecké posudky hovorili, že sme päť minút pred dvanástou, dnes môžeme povedať, že sme boli päť minút po dvanástej. Strešná konštrukcia bola dávno po životnosti. Museli sme objednať práce navyše, aby sme všetky deformácie na strešnej konštrukcii odstránili a stavba mohla slúžiť svojmu účelu čo najdlhšie obdobie,“ dopĺňa primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý). Oceľová konštrukcia držala strechu takmer 40 rokov. Pod jej opotrebovanie sa podpísalo predovšetkým prostredie so zvýšenou vlhkosťou a odparovanie chemikálií na úpravu vody. 

Foto: archív mesta Košice

Po ukončení rekonštrukcie môžu Košice zorganizovať majstrovstvá Európy do 21 rokov v plaveckých športoch

Plánovaný termín odovzdania diela sa nezmenil. Zhotoviteľ chce stavbu odovzdať najneskôr v marci 2025. „Pre majstrovstvá Európy v plávaní do 23 rokov nie je stanovený presný termín, malo by to byť v auguste budúceho roka. Odovzdanie diela je vždy len jedna časť, potom prichádza kolaudácia a na toto všetko máme časové rezervy, aby sme mohli majstrovstvá Európy v plávaní organizovať a športový stánok sprístupniť pre verejnosť, plavcov a kluby,“ dodáva primátor. Aktuálne na stavenisko doviezli nerezové bazénové teleso, ktoré by mali začať ukladať už o niekoľko dní. Práve bazén bude svojimi technickými parametrami jediným svojho druhu na celom Slovensku.

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár