fbpx
INDEX MAG
MUDr. Vanda Chovanová
MUDr. Vanda Chovanová. Foto: archív V. Chovanovej

Kampaň pre košickú neonatológiu spojila Slovákov. Ako to vníma jedna z iniciátoriek?

Dalo vám toto celé možno akoby nový esprit do života?

Áno, veľmi. Je to pravda. Nemyslím si, že som bola nejaká ubitá, ale je pravda, že každý z nás chce pracovať v peknej nemocnici a keď máte na parapete vedierko, do ktorého vám v jednom kuse kvapká voda z vyššieho poschodia a každá jedna kvapka vám hovorí:„odíď!“ nie je to veľmi motivačné. Veľakrát som zvažovala, že odídem, no vždy ma niečo vrátilo, stále bola nejaká nádej, že sa niečo zmení. Teraz je tu opäť aspoň malá nádej…

Povedzte mi niečo o vašich predčasniatkach. Mnoho ľudí si nevie predstaviť, aké sú maličké, že naozaj môžu mať aj výrazne pod kilo.

Predčasne narodený novorodenec je každý novorodenec narodený pred 37. týždňom, takže je to naozaj veľká škála pacientov. Niektorí potrebujú po narodení len minimálnu podporu, no potom sú tu deti narodené ako extrémne nezrelé v 24. – 26.  týždni tehotenstva, ktoré potrebujú komplexnú starostlivosť. Väčšina potrebuje nejaký stupeň dychovej podpory, všetci potrebujú infúznu liečbu a sledovanie vitálnych funkcií. Je to veľmi náročná starostlivosť, preto má u nás jedna sestra na starosti len dve, maximálne tri deti, a aj keď to znie idylicky, má okolo nich nonstop čo robiť.

neonatológia
Foto: archív V. Chovanovej

Realita

Počet lôžok na oddelení vysoko špecializovanej starostlivosti je 18 a 10 lôžok je pre stabilnejších novorodencov. Ročne hospitalizuje oddelenie okolo 300 detí, prevažne predčasne narodených, ale aj kriticky chorých novorodencov a tých, čo potrebujú chirurgický zákrok. Doba hospitalizácie býva aj 3 mesiace. Na tento počet detí sú priestory veľmi malé a v zlom technickom stave.

Podmienky, v akých sa predčasne narodené detičky snažia bojovať o prežitie spolu s mamičkami, sú po mnohých stránkach nedôstojné. V zime prefukuje cez okná, ktoré sa nedajú zavrieť, v lete je extrémne teplo od inkubátorov a ventilátorov, ktoré sa tlačia jeden vedľa druhého. Často je potrebné otvárať okná, pretože viac ako 40-ročná klimatizácia je nepostačujúca. K inkubátorom sa bežne dostanú holuby, netopiere či hmyz. Pri daždi cez okná zateká a personál na parapety ukladá plachty a plienky, aby zadržali vodu od prístrojov. Pod inkubátormi sa tvoria mláky.

Matky, bojujúce o prežitie svojich detí majú k dispozícií len 2 izby s celkovou kapacitou 8 postelí a 1 kúpeľňu, keďže druhá nefunguje z dôvodu pokazeného odpadu. Ženy v šestonedelí so zvýšenými nárokmi na hygienu zdieľajú 1 kúpeľňu! Podmienky na oddelení sú na úrovni štandardu niektorých väzníc, v pôvodnom 43-ročnom stave, sú nehumánne, zariadenie je opotrebované, v spoločných priestoroch matiek nie sú natiahnuté elektrické rozvody. V týchto podmienkach prežívajú matky strach o prežitie svojho dieťaťa často niekoľko mesiacov, nemajú žiadne súkromie, nemajú si počas pobytu v nemocnici kde vyprať oblečenie, pretože niektoré sú od domova vzdialené aj viac ako 100 km.

Košická neonatológia sídli v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a z tohto dôvodu sú priestory, v ktorých intenzívna neonatológia sídli, nerekonštruovateľné zo štátnych zdrojov. Síce Univerzitná nemocnica Košice rovnako ako aj Detská fakultná nemocnica v Košiciach sú majetkom štátu, uvoľnenie finančných zdrojov na potrebnú rekonštrukciu priestorov nie je legislatívne možné.

Detská fakultná nemocnica Košice mala vypracovaný projekt nadstavby nových priestorov pre Plán obnovy a odolnosti, ktorý bol časovo realizovateľný, bol v súčinnosti s optimalizáciou siete nemocníc, bol lacný a hodnotený ako najlepší z predložených. Vláda SR však rozhodla, že podporí projekty menších a súkromných nemocníc, a projekty, ktoré predkladali fakultné nemocnice, neboli schválené.

Organizátorky kampane na donio.sk: MUDr. Vanda Chovanová, Mgr. Milena Bobeková, PhD.,  Mgr. art. Zuzana Marianková, Mgr. art. Simona Bobeková 


Pridajte komentár