fbpx
EAST MAG
žiačik
Foto: archív mesta Košice

Pre 17 240 žiakov košických ZŠ dnes začali prázdniny

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes predpoludním prevzali koncoročné vysvedčenia. V laviciach svojej ZŠ sa naposledy videlo 1 615 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V školskom roku 2023/24 navštevovalo základné školy 17 240 žiakov, čo bol oproti vlaňajšku nárast asi 1 percento. Zhruba tri stovky žiakov boli deti odídencov z Ukrajiny, čo je porovnateľné číslo ako rok predtým. 

Materské školy navštevovalo 5 600 detí, z toho bolo 1860 prípravkárov. Na piatich základných umeleckých školách (ZUŠ) rozvíjalo talent 4 172 žiakov a jazykové školy učili 1 185 poslucháčov. Na všetkých týchto druhov škôl išlo o mierny nárast.

Žiaci a pedagógovia si prevzali ocenenia

Koniec školského roka je podľa košického primátora mesta Jaroslava Polačeka (nezávislý) aj časom bilancovania.

“Chcem vyzdvihnúť úspechy našich žiakov, ktorým ďakujem za vzornú reprezentáciu mesta Košice vo vedomostných olympiádach a súťažiach. Tešia nás aj ich úspešné projekty, kreatívne umelecké diela alebo jednoducho, o radosť z učenia a poznania. Všetkým našim zamestnancom v školách a školských zariadeniach, našim žiakom a ich rodičom želám krásne a slnečné prázdniny plné oddychu a zážitkov. Naberte silu a energiu do nového školského roka, ktorý bude opäť plný výziev a objavovania,”

Mesto každoročne oceňuje úspechy, nadanie či talent detí z materských, základných a umeleckých škôl. Ocenenie za študijné výsledky, umiestnenia v súťažiach, reprezentáciu škôl a mesta v uplynulom školskom roku si v polovici júna v Kulturparku prevzalo 68 žiakov, ktorí v školskom roku 2023/2024 reprezentovali svoju školu a mesto Košice. Zároveň dvaja štvrtáci zo ZŠ Staničná Zarka Lovászová a Miško Maršalek si prevzali ocenenie z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej v rámci Detského činu roka v kategórii Pomoc prírode.

Foto: archív mesta Košice

Ocenenia za prácu v školstve a prínos k vzdelávaniu detí si v apríli v priestoroch Historickej radnice z rúk vedenia mesta prevzalo dvanásť učiteľov zo ZŠ, dvaja zo ZUŠ, jeden z CVČ, osem z MŠ a z jednej cirkevnej ZŠ. Na rovnakom mieste si pred dvoma týždňami prevzalo 33 zamestnancov škôl a školských zariadení ďakovný list za svoju za svoju celoživotnú prácu v školstve.

Košické školy patria medzi najlepšie na Slovensku

Kvalitné výsledky košických škôl sa každoročne odzrkadľujú aj v hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Najlepšou základnou školou na Slovensku cirkevná ZŠ sv. Cyrila a Metoda na Bernolákovej ulici. Spomedzi ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta skončila na šiestom mieste ZŠ Staničná 13, pätnástu priečku obsadila ZŠ Krosnianska 4. Medzi najúspešnejšími ZŠ na Slovensku sa objavila aj ZŠ Mateja Lechkého, Lechkého 4, ZŠ Nám. L. Novomeského, ZŠ Park Angelinum, ZŠ Požiarnická 3.

„Tešia nás úspechy našich žiakov, ktorí sú dôkazom ich šikovnosti, talentu, vytrvalosti, ale aj úsilia a pomoci ich pedagógov. Veľká vďaka patrí práve našim pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom. Vďaka ich práci a zanieteniu dosahujú školy a školské zariadenia v Košiciach výborné výsledky na celoslovenskej úrovni, na ktoré môžeme byť všetci hrdí,“ povedala košická viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).

V budúcom školskom roku mesto očakáva, že sa v košických školách bude vzdelávať viac žiakov ako doteraz. 1. septembra by do nich malo nastúpiť 2050 prvákov. Z pohľadu záujmu sú momentálne najvychytenejšie základné školy Park Angelinum, Hroncova, Masarykova, L. Novomeského a Staničná.

Foto: archív mesta Košice

Pokračovanie na ďalšej strane.

tlačová správa

Pridajte komentár