fbpx
EAST MAG
Prečítané leto_tvorivé dielne
Foto: archív knižnice

Leto v knižnici, ktoré si zapamätáte

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove naplánovala na nadchádzajúce prázdninové obdobie lákavý literárny program. Dozviete sa viac z histórie prešovských ulíc, priblížite sa exotickému Taiwanu a spolu s najmenšími budete hľadať slová, ktoré si chcete pamätať.

„Najbližšie dva mesiace sa budeme v knižnici starať nielen o to, aby mali naši používatelia na dovolenke dosť čítania, ale zároveň sa budeme snažiť, aby nestratili živý, priam osobný kontakt so spisovateľmi a literatúrou,“ uviedla riaditeľka krajskej knižnice v Prešove Iveta Hurná. Okrem originálneho programu i overených podujatí vyzdvihla širokú ponuku dostupných audiokníh aj e-kníh šetriacich miesto v batožine. Vďaka spolupráci krajskej knižnice s dodávateľom služby, českou firmou Palmknihy, si so sebou môžu čitatelia na dovolenku pribaliť takmer 18,5 tisíc kníh. „Aktuálne máme pre našich používateľov dostupných viac ako 17,5 tisíc e-kníh a takmer 800 audiokníh,“ informovala vedúca odborných oddelení Andrea Sivaničová.

Prečítajte sa letom  

Slová majú obrovskú silu. Tie vypovedané, ale rovnako i tie zapísané v knihách. Počas ôsmich týždňov knihovníčky predstavia deťom, nápadito, zdanlivo bežné témy prepojené metaforou „slova“. Podľa riaditeľky knižnice je koncepcia aktuálneho ročníka Prečítaného leta, podujatia pre najmenších čitateľov, očarujúca. Iveta Hurná, priblížila: To, že majú slová obrovskú silu si uvedomujeme všetci, no knihovníci ešte citlivejšie. Hlavná myšlienka projektu, do ktorého sa v lete pravidelne zapájame, je pripomenúť ich silu nielen deťom, ale aj rodičom či prarodičom. Krajina čitateľov sa nás toto leto snaží obklopiť slovami, ktoré tešia, liečia, pomáhajú a dodávajú odvahu. Myslím, že prišiel čas viac si uvedomovať silu  slov, neplytvať nimi, ale viac ich prežívať.“

Program Prečítané leto bude prebiehať každý pondelok na pobočke Sídlisko 3 a vždy v utorok na pobočke Sekčov. Podujatie bude začínať v rovnakom čase o 10:00 hodine. Dospelí s deťmi sa budú snažiť prísť na to, ako veci fungujú. Okrem iného sa budú spoločne učiť rásť a navzájom sa povzbudzovať. Témy sú rozdelené do troch myšlienkových okruhov: Slová o mne návštevníkom pripomenú, že sú ľúbení, dodajú prítomným odvahu a dokážu rozosmiať. Slová o ľuďoch sa zamerajú na nápravu priateľstiev, majú silu upokojiť a vďaka nim môžete spoznávať svet. Letný cyklus dobrodružstiev v knižnici uzatvoria Slová o svete.

Foto: archív knižnice

Dva týždne taiwanskej literatúry

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove sa zapája do putovného literárneho festivalu Mesiac autorského čítania. Literárne večery budú prebiehať nepretržite v termíne od 18. júla do 2. augusta 2024 v Hudobnom klube Stromoradie. Začiatok besied je naplánovaný na 18:00 hodinu. Úvod večera bude venovaný slovenskej, alebo českej literatúre. „Prvý večer otvorí cestovateľka a spisovateľka Dominika Sakmárová, nasledujúci večer ju vystrieda Pavel Tomeš, neskôr sa predstavia Michal Ajvaz, Ivan Motýl & Elli Tiliu, Jan Němec, Peter Juščák, Silvester Lavrík, MLAT, Petr Hruška & Yvetta Ellerová, Eva Luka, Erik Jakub Groch, regionálny autor Viťo Staviarsky, Denisa Fulmeková, Jan Novák, tiež Prešovčanka Ivana Gibová a napokon Ladislav Heryán,“ informovala Dorota Barčáková z OZ Slniečkovo, ktoré je partnerom projektu.

Po Nemecku, Kanade, Škótsku, Turecku, Islande, Nórsku a ďalších krajinách, prijali v rámci 25. ročníka najväčšieho medzinárodného literárneho festivalu pozvanie hostia z Taiwanu. Dorota Barčákova doplnila: „V Prešove sa predstaví šestnásť taiwanských spisovateľov a spisovateliek. Pôvodnú tvorbu si publikum vypočuje v ich rodnom jazyku, rovnako aj rozprávanie o živote na Taiwane. Nazrieť do života absolútne odlišného národa bude pre všetkých nepochybne pútavé.“ Počas literárnych večerov vystúpia Luo Luo Žen-ling, Wu Ming-yi, Čchen S’-chung, Tchung Wej-ke, Lien Ming-wej, Chuang Čchung-kchaj, Kao I-feng, Cchao Jü-po, Su Wej-čen, Laj Siang-jin, Pching Lu, Lin Ťün-jing, Chung Aj-ču, Liou C’-ťie, Jen Šu-sia, Čchen Jou-ťin.

Mesiac autorského čítania je medzinárodný, putovný festival a do Prešova sa vráti už po tretí raz, a to aj vďaka finančnej podpore hlavného partnera projektu Fondu na podporu umenia. Organizátorsky sa na festivale okrem knižnice podieľa OZ Slniečkovo a vydavateľstvo Větrné mlýny Brno. Projekt prebehne pod záštitou poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann s podporou Prešovského samosprávneho kraja, Mesta Prešov, Hudobného klubu Stromoradie a ďalších.

Pestrý prázdninový program

Letné prázdniny prinášajú do aj dočasnú úpravu otváracích hodín. Konkrétne zmeny si môžu záujemcovia overiť na stránke krajskej knižnice a jej sociálnych sieťach.

Počas dlhých letných dní môže verejnosť navštíviť Centrum regionálnych dokumentov, kde je sprístupnená autorská výstava historických fotografií Martina Dudáša. „Výstava Z histórie prešovských ulíc mapuje minulosť i súčasnosť prešovských ulíc. Predstavuje mnohé, dnes už často zaniknuté architektonické skvosty, spolu s ich majiteľmi či nájomníkmi, neraz významnými osobnosťami nášho mesta. V neposlednom rade dáva nahliadnuť do podoby ulíc spred desaťročí,“ predstavila bližšie tému expozície Andrea Sivaničová. Výstava je výberom dobových fotiek z autorovej rovnomennej knihy. Ich prostredníctvom oživil stratenú realitu pochovanú v čase.

Knižnica pozýva aj na aktivity Klubu Tvorivých dielní stretávajúcich sa v Centrálnej požičovni na Levočskej 1. V pondelok 15. júla a 12. augusta sa budú účastníci a účastníčky klubu spolu s lektorkou Jarkou venovať rôznym technikám výroby háčkovaných prsteňov.

Na stránke krajskej knižnice prebieha počas celého leta elektronické hlasovanie na Cenu verejnosti Knihy roka PSK 2023. „V aktuálnom ročníku literárnej súťaže je nominovaných 59 knižných titulov. Knihy sú rozdelené do piatich kategórií: Beletria pre deti a mládež, Beletria pre dospelých, Náučná literatúra, Populárno-náučná literatúra, Ukrajinská a rusínska literatúra,“ pripomenula Iveta Hurná, riaditeľka krajskej knižnice v Prešove.

tlačová správa

Pridajte komentár