Mozgy tu teda podľa vás sú. Je pre vás náročné vytipovať si správnych kolegov – zamestnancov? Darí sa vám hľadať správnych ľudí? A čo fluktuácia?
Víťazi ocenenia Najlepší startup Košického kraja zo Sudolabs: Ostávame v Košiciach, lebo chceme dať šancu miestnym talentom
J. K.: Ani by som nepovedal, že je tu vysoká fluktuácia. Aspoň u nás nie.
P. M.: Zo začiatku to bolo celé organické. Vo svojom okolí sme mali ľudí, ktorí boli podobne zmýšľajúci – rôzni známi a kamaráti, takže sa tím dal pomerne rýchlo vybudovať. A potom sme sa už učili na vlastných chybách. Teraz už vieme, koho hľadáme, pre koho by to bolo vhodné a pohovory máme nastavené tak, aby sme vedeli nájsť ľudí, ktorí by tu boli šťastní a zároveň nám pomohli s tým, čo potrebujeme. Takých je tu podľa mňa dosť. Nie je to problém.
J. K.: Super je, že sa trošku vieme na recruitment markete odlíšiť, pretože keď sa povie zamestnanie v IT, zahŕňa to strašne široké portfólio aktivít. V našom regióne je veľa pracovných príležitostí v rôznych delivery centrách, kde je 100 -200 možno až 600-členný kolektív, ktorý dostáva zadaním nejakú prácu, nejaké časti – funkcionality, ktoré treba vyvinúť a potom sa integrujú ďalej k zadávateľom. U nás je práca koncepčne iná. Hlavne sa snažíme robiť product building. Nie je to tvorenie funkcionalít, ale podnikavosť, tvorenie startupov. V našom tíme produktových manažérov a dizajnérov veľmi výrazne cítiť, že ľudia majú obrovskú možnosť podieľať sa na tvorbe konečného celku. Naši ľudia majú oveľa väčšiu slobodu a autonómiu a možnosť rozhodovať o finálnom produkte, než je bežné v IT firmách v našom regióne.
Ktoré sú najväčšie úskalia vašej práce? Mali ste obdobie, od založenia v roku 2016, keď to bolo naozaj ťažké?
J. K: Myslel, som že sa pýtate, či sme mali obdobie, kedy to bolo aj ľahké. (Smiech.) Lebo také sme nemali.
P. M.: Zo začiatku to bolo ťažké preto, že sme začínali a vlastne sme nevedeli, ako veci robiť. Učili sme sa na vlastných chybách a stalo sa, že keď niekto neuhradil faktúru, trápili sme sa, ako vyplatíme ľudí a podobne. Ale chvalabohu sme sa to už naučili. A hlavne nás celkovo veľmi ovplyvňuje aj to, ako práve funguje ekonomika v USA, koľko peňazí ide práve do startupov v USA. Raz je to veľmi dobré, potom sa to trošku spomalí. Je to kolotoč – cykly sa menia a zároveň sa aj technológie a prístupy, s ktorými pracujeme, neustále vyvíjajú a musíme do nich investovať a posúvať sa s dobou, aby sme veci jednak robili rýchlejšie a lepšie a zároveň aby sme vedeli prinášať aj nové veci. Je to stále o tom, že sa posúvame dopredu a v technológiách svet extrémne rýchlo napreduje, takže je to challange. Balansovať, získavať nových klientov, posúvať technológie, hirovať ľudí… a tento mix dávať dokopy.
Stíhate vôbec ešte programovať?
J. K.: Nie a ja som programátor ani nikdy nebol. Pôvodne som z oblasti financií a biznis consultingu.
P. M.: Ja si raz za čas niečo spravím pre seba doma, ale skôr to vnímam tak, že už vo firme robím to, čo treba, a snažím sa riešiť veci, ktoré jej prinesú väčšiu hodnotu. Z tohto pohľadu mi to až tak nie je ľúto.
Keby ste teraz mali začať tak ako pred pár rokmi. Išli by ste do toho zase? Mali by ste tú odvahu?
J. K.: To je ťažká otázka. Ja by som to možno otočil, že ak raz skončíme so Sudolabs a budeme sa rozhodovať, čo ďalej, tak si viem úplne predstaviť, že by som zase išiel do podnikania a už by som vedel oveľa lepšie zúročiť vedomosti. Myslím si, že keď človek ide podnikať, tak to nie je o tom, že je to pekné a príjemné, ale, bohužiaľ, konštantne náročné. Sú to nonstop ťažké momenty, stále vyskočí niečo iné a najhoršia je zodpovednosť za ľudí. V peaku sme ich mali vyše 90 a to už je naozaj náročné. Pamätám si, keď som bol na začiatku mojej kariéry zamestnancom a niečo sa mi nepáčilo, tak som mohol premýšľať aj nad tým, či končím, dám výpoveď a proste odídem. A tu taká možnosť nie je. Ja nemôžem odísť, je tu celý môj tím a množstvo záväzkov. Treba k tomu mať špeciálny mindset, ktorý je veľmi náročný, ale je to zároveň obohacujúce a pre mňa osobne je úplne najdôležitejšia spolupráca nás štyroch cofounderov. Veľmi dobre si rozumieme. Každý zastrešuje jednu oblasť, takže všetky štyri najkľúčovejšie oddelenia sú pokryté nami. Vieme si pekne vymieňať názory a vždy nejako konsenzuálne dôjdeme k rozhodnutiu. A to je pre mňa najdôležitejšie – že vzťahy medzi nami sú veľmi dobré a potom sa každá komplikácia dá prekonať.
Čo ste vlastne študovali?
P. M.: Ja na TUKE informatizáciu procesov.
J. K.: Ja mám finance background, študoval som corporate finance a potom som dlho pracoval v manažment consoultingu, takže k technológiám som sa dostal až postupne.
Aktuálne ste v rámci udeľovania Innovation Awards od Inovačného centra Košického kraja získali ocenenie Najúspešnejší startup v Košickom kraji, a to napriek tomu, že úspechy žnete najmä za hranicami. Čo pre vás znamená, že aj tu na miestnom trhu si vás všimli a ocenili?
J. K.: Vnímam to ako príjemnú odmenu a zadosťučinenie. Síce máme klientov a podnikáme v zahraničí, ale snažíme sa – či už formou eventov alebo spoluprác s lokálnymi subjektmi, niečo vracať regiónu, šíriť náš knowledge ďalej. Máme už štvrtý rok aj Akadémiu pre produktový management, ktorou prejde ročne okolo 20 študentov, ktorých učíme moderný spôsob budovania digitálnych produktov. Spolupracujeme tiež s rôznymi organizáciami pre mládež. Človek si v dennom chaose ani nestihne uvedomiť, čomu všetkému sa venujeme. Ale keď sa to tak zosumarizuje externým pohľadom, naozaj už toho asi bolo celkom dosť, vďaka čomu sme zrejme dostali aj toto ocenenie, z ktorého máme radosť.
Aké sú vaše najbližšie plány? Nie desaťročnice, ale naozaj niečo výhľadové.
P. M.: Desaťročnice nemáme. Máme mesačnice. (Smiech.) Boli by sme radi, ak by sa nám podarilo skúsenosti, ktoré sme nabrali v startupoch, ako vyvíjať produkty, pretaviť do toho, že podobný servis budeme ponúkať už aj väčším firmám. V prípade, že majú nejaký produkt, ktorý by chceli otestovať a odlišuje sa od ich bežných produktov, im donesieme do firmy inováciu, rýchlosť, prototypovanie… Zároveň im chceme pomôcť s integrovaním AI do ich procesov. Tomu sa teraz posledný rok venujeme. Budujeme AI oddelenie a myslíme si, že toto je budúcnosť. Lebo väčšie firmy s tým majú väčšie problémy, kým pri startupoch vidíme celkom rýchlu adaptabilitu.
J. K.: Presne tak. Tak ako sme úspešne prekonali na začiatku transformáciu zo software development – z malého štúdia na end to end product building company, teraz prebieha naša ďalšia transformácia – smerom k AI a consultingu. Je to prirodzený vývoj. Čím menej predávať samotnú kapacitu ľudí a viac zúročovať naše vedomosti a poskytovať poradenstvo. A AI je určite cesta, nie je to iba dočasný. Aj u produktov, ktoré sme s klientami riešili dávnejšie, hľadáme možnosti, kde vieme AI implementovať. Dáva to zmysel, nakoľko technológie sú teraz už natoľko pokročilé, že sú ľahšie integrovateľné, nie je to ani také nákladné, vieme doplniť do produktov aj malé funkcionality a dáva nám to nový náboj.
Pridajte komentár