fbpx
EASTMAG
Múzeum kinematografie r. Schusterovej v Medzeve
Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve. Foto: archív STM

Technické múzeum zatvára viacero svojich pobočiek. Aj Schusterovo múzeum v Medzeve či Kaštieľ v Budimíre

Slovenské technické múzeum oznámilo, že v dôsledku nedávnych opatrení vlády SR na konsolidáciu ekonomiky Slovenskej republiky prijalo niekoľko rozhodnutí, ktoré ovplyvnia návštevnícku prevádzku vybraných pobočiek STM. Výsledkom je, že štyri svoje pobočky zatvorilo.

V dôsledku konsolidačných opatrení prijatých vládou Slovenskej republiky, medzi ktorými je aj zníženie počtu zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a zamestnancov podľa Zákonníka práce štátnych rozpočtových organizácií a štátnych príspevkových organizácií o 10 % aj so zodpovedajúcimi osobnými výdavkami, bolo Slovenské technické múzeum, po konzultáciách so svojím zriaďovateľom ‒ Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, nútené prijať niekoľko rozhodnutí, ktoré okrem iného ovplyvnia návštevnícku prevádzku niektorých pobočiek STM. 

Konkrétne ide o Kaštieľ v Budimíre, ktorý je od 13. novembra 2024 pre verejnosť uzatvorený. Ďalej sa opatrenia dotknú Múzea Jozefa Maximiliána Petzvala v Spišskej Belej, ktoré  bude  rovnako od 23. novembra 2024 pre verejnosť zatvorené. Do konca roku 2024 bude z personálnych dôvodov tiež uzatvorené Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve, spolu s národnou kultúrnou pamiatkou Hámor v Medzeve.

Múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala v Spišskej Belej. Foto: archív STM

Treba zdôrazniť, že nejde o prvé konsolidačné opatrenia za posledné obdobie. Slovenské technické múzeum za ostatné tri roky už čelilo podobným situáciám, ktoré si vyžiadali znižovanie počtu zamestnancov a optimalizáciu prevádzkových nákladov. Súčasné 10 % viazanie personálnych výdavkov na štátnych úradníkov a zamestnancov vo verejnej službe sa premieta aj do zníženia nákladov na zamestnancov STM na roky 2025 ‒ 2027. Okrem iných dôsledkov sa prejaví aj v istom obmedzení rozsahu služieb múzea poskytovaných verejnosti.

Hámor v Medzeve. Foto: archív STM

Pokúsia sa sprístupniť obsah múzeí v iných formách

Vedenie Slovenského technického múzea si uvedomuje, že tieto opatrenia môžu byť pre verejnosť nepríjemné, avšak sú nevyhnutné pre udržateľnosť a fungovanie múzea. Zároveň intenzívne hľadá riešenia a možnosti, ktoré by umožnili ďalšie prevádzkovanie dotknutých pobočiek STM, resp. sprístupnenie ich obsahu v iných formách alebo v iných priestoroch STM. Veríme, že verejnosť bude naďalej podporovať Slovenské technické múzeum pri napĺňaní jeho poslania a v jeho úsilí komplexne dokumentovať dejiny a vývoj vedy a techniky, výroby, priemyslu a dopravy v Slovenskej republike a podiel Slovenska a jeho osobností na rozvoji svetovej vedy a techniky ako súčasti národného kultúrneho dedičstva. 

Kaštieľ v Budimíre. Foto: archív STM

Slovenské technické múzeum je špecializovaným múzeom technického zamerania, ktoré poskytuje ucelený pohľad do histórie a tradícií vedy a techniky. Ako hlavné centrum múzejnej dokumentácie spravuje bohatý zbierkový fond, iniciuje starostlivosť o vybrané technické pamiatky in situ na území celého Slovenska, poskytuje odbornú pomoc pri ich záchrane a obnove. Dokumentuje podiel Slovenska a jeho osobností na rozvoji svetovej vedy a techniky. V rozsiahlom zbierkovom fonde majú svoje zastúpenie baníctvo, baníctvo-solivarníctvo, hutníctvo, kováčstvo, hodinárstvo, strojárstvo, energetika, textilné stroje, elektrotechnika, geodézia a kartografia, fotografická a kinematografická technika, priemyselný dizajn, kancelárske stroje, polygrafia, doprava ‒ cestná, železničná a lodná, letectvo a letecká technika, stavebníctvo a zdravotnícka technika. Prírodovedné odbory reprezentujú zbierky historickej prístrojovej techniky z fyziky, chémie a astronómie. Múzeum do dnešného dňa zhromaždilo viac ako 37 tisíc kusov zbierkových predmetov, pričom mnohé z nich predstavujú nenahraditeľnú kultúrnu hodnotu. 

Múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala (1807 – 1891), významného matematika, fyzika, inžiniera, univerzitného profesora, vynálezcu a priekopníka v oblasti fotografickej optiky, je sprístupnené v jeho rodnom dome v Spišskej Belej od roku 1964.

V budove klasicisticko-tereziánskeho kaštieľa v Budimíre Slovenské technické múzeum prezentuje stálu expozíciu historických hodín. Vystavené sú historické nástenné, rámové i stolné hodiny, jedinečné vreckové hodinky zo 17. a 18. storočia i vežové hodinové stroje. Kaštieľ v Budimíre bol  v druhej polovici 80. rokov 20. storočia zrekonštruovaný a v roku 1990 otvorený pre verejnosť.

tlačová správa

komentár: 1

  • To je zase vyplod tej fundovanej ministerkyne na kulturu. Tu by bolo treba svinskym krokom vyhnat, lebo toto uiz nema obdoby, co vystraja a kazdy sa nemohuco pozera na tie jej vyplestene oci.