fbpx
EASTMAG
Prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA povedie nemocnice v Šaci
FOTO: AGEL

Obe najúspešnejšie nemocnice v Šaci povedie profesor František Sabol

Prinášame vám rozhovor s prof. Františkom Sabolom, ktorý od 1. 1. 2025 povedie Kardiocentrum AGEL a Nemocnicu AGEL Košice-Šaca.

Gratulujeme k novej pozícii. Ako ste prijali ponuku prevziať aj riadenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca?

F.S: Ďakujem. Ponuka spojená s dôverou a zodpovednosťou je sama o sebe zaväzujúca. Hlavnou témou rokovania s akcionárom a vedením spoločnosti bola budúcnosť oboch nemocníc, spojená s výstavbou ďalšej budovy, s cieľom vybudovať nemocnicu vyššieho typu. Aktuálne si postupne preberám jednotlivé dokumenty týkajúce sa nemocnice a absolvoval som už stretnutie so zamestnancami Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Môžem skonštatovať, že preberanie agendy prebieha hladko, bez problémov. Nepochybujem, že spolu s tímom ľudí v mojom okolí budeme od prvého dňa systematicky a cieľavedome posilňovať všetky možnosti na synergiu aktuálne oboch najúspešnejších slovenských nemocníc.

Narážate asi na víťazstvo Kardiocentra AGEL Košice-Šaca v ankete spokojnosti dvoch najväčších zdravotných poisťovní a v poradí šieste víťazstvo Nemocnice AGEL Košice-Šaca v kategórii všeobecných nemocníc, ktoré každoročne vyhodnocuje agentúra INEKO?

F.S: Áno a som presvedčený, že ide o slovenský unikát, z ktorého najväčší benefit majú a budú mať pacienti.

Foto: AGEL

Vynára sa otázka, či môže jeden manažér efektívne riadiť dve nemocnice?

F.S: Použijem príklad z môjho obľúbeného futbalu. Aj hráči svetových veľkoklubov hrávajú za svoju reprezentáciu, tešia sa na to a chcú byť úspešní, teda bojujú za dva rôzne tímy. Robia tak dobré meno nielen svojmu klubu, ale aj krajine, ktorú reprezentujú.

Predsa len, sú to rozdielne typy poskytovateľov, vysokošpecializovaná nemocnica – Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca a všeobecná Nemocnica AGEL Košice-Šaca.

F.S: Viete, svoju manažérsku dráhu som začal pred viac ako 30 rokmi ako námestník v terajšej UNLP, potom som takmer 18 rokov riadil štátny špecializovaný kardiovaskulárny ústav. Súbežne som vykonával niekoľko rokov aj funkciu prodekana LF UPJŠ. Bol som prvým prednostom kliniky srdcovej chirurgie tak v štátnom a teraz aj v súkromnom Kardiocentre. Košickí športoví fanúšikovia ma stretávali aj v športovej hale, kde som bol pár rokov aj prezidentom veľmi úspešného mužského basketbalového klubu, s ktorým sme získali a aj obhájili slovenský pohár. Prečo to všetko spomínam? Podľa mojej skúsenosti sú základné princípy riadenia, ktoré sú podmienkou úspechu, identické pre všetky oblasti. Musíte byť ochotní pracovať viac, ako ostatní, byť prísni na seba, ale aj na druhých. Držať slovo, myslieť racionálne, mať víziu a nebáť sa povedať nie. Ešte jednu dôležitú vec som sa za tie roky naučil, ktorú nenájdete v učebniciach. Rozprávajte sa s ľuďmi, počúvajte ich a hovorte im pravdu. Inak vo vás nebudú veriť a tým pádom ani v projekt, ktorý realizujete, či v inštitúciu, ktorú reprezentujete.

Foto: AGEL

Vidíte v tejto forme „dvojitého riadenia“ aj určité výhody?

F.S: Nepochybne áno. V Šaci nemáme pred sebou žiadne tajnosti, viacero členov manažérskeho tímu sa bude určitou formou spolupodieľať na riadení oboch nemocníc, napríklad medicínsky riaditeľ Kardiocentra je aj v predstavenstve Nemocnice AGEL Košice-Šaca a naopak. Členovia riadiaceho tímu budú mať možnosť spoznávať procesy oboch nemocníc a následne optimalizovať jednotlivé činnosti, v ktorých sa nemocnice líšia. Budeme tak môcť ešte efektívnejšie využívať priestorové kapacity, zlepšiť využitie špičkovej prístrojovej techniky, ktorou sú obe nemocnice vybavené, a, samozrejme, ďalej sa bude rozvíjať spolupráca odborníkov z oboch nemocníc. Je to ďalší krok k efektívnej integrovanej manažovanej zdravotnej starostlivosti.

Horúcou témou dneška je veľké množstvo výpovedí slovenských lekárov na podporu požiadaviek LOZ, aká je situácia v Kardiocentre a Nemocnici AGEL Košice-Šaca?

F.S: Z 334 lekárov, ktorí v oboch nemocniciach pracujú, nepodal z Kardiocentra výpoveď ani jeden lekár a z Nemocnice AGEL Košice-Šaca 1 lekárka.

Ako si to vysvetľujete?

F.S: Je to určite súhra viacerých faktorov. Myslím, že môžem s pocitom hrdosti povedať, že máme racionálne zmýšľajúcich, lojálnych a medicíne oddaných lekárov. Zdá sa aj, že vďaka pro-zamestnaneckej filozofii manažmentu majú dôveru k spoločnosti AGEL a jej akcionárovi.

Je o vás známe, že ešte pred ukončením projektu uvažujete už nad ďalším. Prezraďte niečo zo svojich snov a vízií na obdobie najbližších rokov.

F.S: Na úvod by som rád zdôraznil, že akýkoľvek z projektov, prípadne vízií, by ostali v rovine snov, ak by nenašli pochopenie a podporu zo strany akcionára. Môžem prezradiť, že sa v tzv. Košickom AGEL klastri budú diať veľké veci. Akcionár schválil nevídanú privátnu investíciu do rozvoja nemocníc v Šaci. Budeme stavať, pristavovať, rekonštruovať, zakladať a rozvíjať nové medicínske činnosti. Nedávno bola spoločnosť AGEL po prísnom audite prijatá do klubu európskych súkromných nemocníc UEHP. Ak chcete byť členom elitného klubu, nestačí splniť podmienky na prijatie, pre udržanie je nevyhnutné tvrdo pracovať na neustálom zvyšovaní kvality a efektivity pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, zavádzaní špičkových technológií a inovatívnych medicínskych postupov.

Rozumiem, že nechcete prezrádzať detaily, ale môžete byť, prosím, aspoň trochu konkrétnejší?

F.S: Pred letom budúceho roka spustíme prevádzku už ohlasovaného fotónového CT prístroja. Vďaka nemu budeme schopní množstvo pacientov s ochorením srdca diagnostikovať aj bez potreby intervenčnej diagnostiky. Žiadne zo slovenských kardiocentier tento typ revolučného prístroja nemá k dispozícii a nepochybujem, že zdravotné poisťovne a pacienti budú mať o toto neinvazívne vyšetrenie veľký záujem. O konkrétnom termíne spustenia prevádzky, ako aj o možnostiach objednania sa na vyšetrenie, budeme širokú verejnosť ešte detailne informovať. Pripravujeme aj obstaranie nového špičkového prístroja magnetickej rezonancie, vhodnej na vyšetrenie všetkých orgánových systémov, vrátane srdca.

Pripravujete v rámci rozvoja Nemocnice AGEL Košice-Šaca aj nové medicínske programy?

F.S: Samozrejme, veď spoločnosť AGEL je jednotkou v zavádzaní inovácií. Môžem prezradiť, že pracujeme napríklad na koncepcii spustenia nového medicínskeho programu, ktorý v košickom regióne poskytuje iba jedno pracovisko, zatiaľ čo napríklad v bratislavskom regióne je takýchto pracovísk šesť. Naším cieľom je zabezpečiť Východniarom lepšiu dostupnosť a ponúknuť modernú a progresívnu alternatívu tejto služby.

Jedným z medicínskych programov, v ktorých získala Nemocnica AGEL Košice-Šaca výbornú povesť aj za hranicami východného Slovenska, je oblasť športovej medicíny. Aký význam prikladáte jej rozvoju?

F.S: Lekárov z Nemocnice AGEL Košice-Šaca vídavajú športoví fanúšikovia už dlhé roky pravidelne na lavičkách našich extraligových, ale aj reprezentačných tímov. Ako jediní v regióne východného Slovenska poskytujeme športovcom detského aj dospelého veku komplexné služby športovej medicíny. Malým aj veľkým športovcom je k dispozícii tím špecialistov v oblasti ortopédie, traumatológie, chirurgie, rehabilitácie, kardiológie, internej medicíny či telovýchovného lekárstva. Ako jediní na Slovensku sme od roku 2016 nositeľmi prestížneho titulu FIFA Medical Centre of Excellence. Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa týmto ocenením dostala do spoločnosti najprestížnejších svetových športovo-medicínskych centier. V podpore a rozvoji športovej medicíny budeme, samozrejme, pokračovať ďalej, pripravujeme zavedenie viacerých unikátnych diagnostických metodík, o ich spustení budeme našich športovcov, ale aj širokú verejnosť ešte podrobne informovať.

V poslednom období sa o nemocniciach v Šaci hovorí často v spojitosti s robotickou medicínou. Môžete, prosím, čitateľom povedať o vašich plánoch v oblasti robotickej medicíny?

F.S: Robotika v medicíne predstavuje jednu z najdôležitejších inovácií modernej zdravotnej starostlivosti, ktorá neustále posúva hranice diagnostiky, liečby a starostlivosti o pacientov. Jej prínos spočíva v kombinácii presnosti, efektivity a minimalizácie rizík, čo umožňuje lekárom vykonávať zákroky a postupy s vyššou presnosťou a bezpečnosťou. V Kardiocentre sme prvú roboticky asistovanú operáciu srdca vykonali v auguste 2023. Na jeseň 2024 boli spustené v Nemocnici AGEL Košice-Šaca programy roboticky asistovaných chirurgických, gynekologických a urologických operácií. Výsledky operácií sú zatiaľ výborné a robotika sa stala rutinnou súčasťou medicínskeho života v Šaci. V roku 2025 v Kardiocentre plánujeme rozšírenie spektra robotických výkonov na operácie srdcových chlopní, vrodených chýb srdca a porúch rytmu. Pre pacientky v Nemocnici AGEL Košice-Šaca začneme v rámci robotiky vykonávať urologické a gynekologické operácie a liečbu endometriózy. Robotický tím lekárov Chirurgickej kliniky začne s komplexnými výkonmi na čreve a konečníku a kolegovia z Urocentra rozšíria spektrum výkonov o operácie na močovom mechúre a na močovodoch. Komplexnosťou realizovaných výkonov sa v Šaci stávame jedným z lídrov robotiky na Slovensku. Verím, že poskytovatelia, ktorí sa rozvoju robotiky na Slovensku venujú, sa už v blízkej budúcnosti dočkajú za tieto úkony zo strany zdravotných poisťovní aj adekvátnej úhrady v rámci systému DRG. Nepochybujem, že o pár rokov sa dostaneme do situácie, kedy na uspokojenie záujmu o robotické výkony budeme v Šaci nútení uvažovať o obstaraní aj druhého operačného robota.

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár