EASTMAG
titulka
Foto: MŠ S láskou

Montessori nie je len  o edukačných pomôckach. Aj v Košiciach môžete dopriať škôlkarom rešpektujúcu výchovu a vzdelávanie

Ak by sa vám náhodou zdalo, že je tu až priveľa slobody a deti si môžu robiť, čo chcú, rozhodne to nie je tak.

„To čo deti potrebujú, nerovná sa čo chcú. Napr. deti chcú nejakú hračku, ale to neznamená, že ju aj potrebujú. Deti potrebujú hranice – láskyplné, rešpektujúce, ale pevné.“ Aj tu preto platia nepísané pravidlá, ktoré sa však označujú ako dohody. Deti sa tu tiež učia množstvo zdvorilostných lekcií. Tiež sa učia pravidlu odkiaľ si zobral, tam vráť, takže je vždy všetko na svojom mieste. „Aj preto tu máme poriadok a ten pre deti znamená stabilitu. Viem, kde čo nájdem.“

Možno z predchádzajúcich riadkov nadobudnete pocit, že Montessori škôlka je akoby výchovou v bubline. Istým spôsobom to tak zrejme aj je.

„Deti potrebujú veriť, že svet je dobré miesto, že sa tu oplatí žiť, miesto kde si budú v bezpečí budovať zdravé sebavedomie, objavovať a cibriť svoju osobnosť. Preto je bublinka žiaduca. Aj tak deti neviete úplne izolovať. Rádio, správy, za rohom vojna… my sme tak nevyrastali. Jasné, musia sa stretnúť aj so zlými vecami, ale treba zvážiť, v akom veku.“

Foto: MŠ S láskou

Pre každé dieťa no nie pre každého rodiča

Platí nepísaný výrok, že Montessori je pre každé dieťa,  ale nie pre všetkých rodičov. Nájsť si k tomuto vzdelávaciemu prístupu cestu a porozumieť mu nemusí byť pre každého. Aby ste práve vy vedeli zistiť, či je to vaša šálka kávy, najlepšie je zažiť to na vlastnej koži. Skvelé však rozhodne je rozšíriť si obzory a zvážiť, čo je pre vaše dieťa najvhodnejšie. V Montessori škôlke S láskou preto organizujú workshopy pre rodičov či verejnosť. V tejto škôlke vaše deti nebudú kresliť podľa omaľovánok, ale vlastnej fantázie, nebudú náročne trénovať úchop pera písaním nudných čiar a vypĺňaním pracovných listov, ale praktickým šitím, čím si rovnako precvičia grafomotorické zručnosti a zároveň si vyrobia napr. záložku do knihy. Chlebík na desiatu si natrú samy a po jedle si po sebe umyjú riad. Hlavná je tu však ich sloboda a rešpektovanie.  

Zana, zakladateľka instagramového a FB profilu kosicke_mamky_crew

Je Montessori vo vašej skupinke často skloňovaná téma?

Myslím si, že je a mamky hlavne hľadajú iný, alternatívny spôsob predškolskej výchovy pre svoje deti. Lebo často sa pri starších deťoch stretli s neúspechmi, nespokojnosťou a potom už začnú viac riešiť škôlku, kde je skvelý prístup, milujúce a rešpektujúce učiteľky. Z toho mi vyplynulo, že asi to bude veľká a dôležitá téma. Aby aj mamky, ktoré majú prvé deti, s nimi hneď zažili to skvelé. Sama mám prvého syna autistu a od začiatku sme mali ťažký nástup. Jednoducho sme si zažili nerešpektovanie inakosti, neskôr v škole šikanu… Prešli sme si všetkým a potom, keď som videla rozdiel, ako to môže vyzerať inde… Dnes je vo všeobecnosti veľa inakosti a rôznych porúch a mamky chcú nájsť pre dieťa to najlepšie.

Mamky tiež tápu aj v zmenách v školskom systéme. Začala som komunikovať s MŠ S láskou a bola som prekvapená, ako to tu majú skvelo vymyslené. Chceli by sme edukáciu ohľadom Montessori sprostredkovať aj širšej verejnosti, aby to nebolo len pre ľudí, ktorých deti tu chodia do škôlky.

Zaregistrovali ste aj nejaké negatíva, prečo vám možno Montessori prístup až tak nevyhovuje?

Na začiatku som mala predsudky. Keď bol syn malý (teraz má 16), chcela som, aby navštevoval Montessori škôlku, pretože milujem drevo a drevené hračky a vždy som si myslela, že je to hlavne o tom a o vzdelávaní. Zhrozila som sa však, že sa deti v škôlke vlastne akoby nehrajú a nemajú bežné detské hračky ako lopty či bábiky, a to ma veľmi odradilo. Ale bolo to preto, že som si  tom nenaštudovala dosť. Áno, deti sa tu spolu nehrajú. Ale rodičia nerozumejú, že v tomto veku je v podstate nemožné, aby reálne spolupracovali. Chcem, aby moje deti mali kritické myslenie, aby mali vlastné sebavedomie, aby sa vedeli rozhodovať, aby vedeli selektovať informácie v dnešnom svete. A myslím, že toto je prostredie, kde sa to naučia, kde budú sebavedomé, asertívne, budú vedieť povedať nie, aj si svoj názor obhájiť.

Plánujete organizovať viacero podobných workshopov?

Veríme, že áno, že sa to rozvinie. Dáva mi to zmysel a to je najviac. Obzvlášť v tomto svete, kde sa rodiny izolujú, sú komunity viac než potrebné. Preto chcem aj naďalej v našej mamkovskej komunite podporovať takéto stretnutia plné poznania a ľudskej prítomnosti.

Foto: MŠ S láskou

Pokračovanie na str. 3.

Pridajte komentár