EASTMAG
titulka
Foto: MŠ S láskou

Montessori nie je len  o edukačných pomôckach. Aj v Košiciach môžete dopriať škôlkarom rešpektujúcu výchovu a vzdelávanie

V Montessori prístupe je to tak, že podobne, ako neupozorňujete na chyby, ani deti prehnane nechválite. Nemôže im to trošku chýbať? Prípadne, nemajú s tým problém, keď sa dostanú do bežného prostredia?

 V Montessori prístupe sa chyba nepomenúva, zopakuje sa správne pomenovanie, ukáže sa správne riešenie, postup. Aktivity v priestore škôlky sú dômyselne vyskladané práve pre senzitívne obdobia detí 3-6, aby dieťa nezažilo neúspech len preto, že si vzalo pomôcku, na ktorú ešte nie je pripravené. Máme dohodu s deťmi, že si vezmú len aktivitu, ktorú poznajú. Ak dieťa prejaví záujem o nejakú novú, predstavíme mu ju, ukážeme, ako sa s ňou pracuje. Potom necháme dieťa pracovať, pozorujeme ho a ak „urobí chybu“ všimneme si to a vieme to s ním prejsť odznova. Pre proces učenia je veľmi dôležité činnosť opakovať. Prípadný neúspech, respektíve pomenovanie chyby, môže dieťa od činnosti odradiť, oslabiť jeho zvedavosť a túžbu po poznaní, demotivovať ho.

Foto: A. Bercik

Nebudú mať deti trošku problém pri prechode na bežnú školu?

Presne to je jedna z hlavných otázok, ktoré rodičia zvyknú riešiť. Či sa potom tieto naše deti dokážu začleniť do bežnej spoločnosti. Rodičia predškolákov, ktorí vidia, čo robíme a aký to ma dopad na ich dieťa, si už sami vyberajú školy, ktoré majú reputáciu rešpektujúcich škôl. Plus si musíme uvedomiť, že pravá Montessori škola v Košiciach neexistuje a školu nerobí len prostredie,  ale najmä učitelia. Vždy by sa teda rodičia mali ísť do budúcej školy svojho dieťaťa pozrieť, zažiť ju, pozorovať, ako učiteľ komunikuje, ako sa k deťom správa… To je asi najdôležitejšie.

A treba podotknúť, že naše deti sa pohybujú v bežnej spoločnosti, žijú v Košiciach, chodia na dovolenky. Máloktoré má doma striktné Montessori prostredie. Navštevuje starých rodičov, ktorí ho vychovávajú často inak… Čiže až tak sa neizolujú od okolitého sveta.

Je však  veľmi dôležité zdôrazniť, že kým sú deti malé, potrebujú veriť, že tento svet je dobré miesto pre život. Samozrejme, nedokážeme ich úplne odizolovať, no z nášho pohľadu je dôležité, aby sa so zlom stretli čo najneskôr. A keď im potom niekto napríklad povie Ty si zlý, tak dieťa už vie, že to nie je jeho hodnota, ani jeho vlastnosť, len názor niekoho cudzieho. A na to už musí mať určité zručnosti, schopnosti aj vek, aby bolo schopné oddeliť realitu niekoho iného od tej vlastnej.

Foto: MŠ S láskou

Vraveli ste, že spolupracujete s rodičmi. Ako to prebieha? Prečo je to podľa Vás dôležité?

Dobrý vzťah a podobné hodnotové nastavenie učiteľov a rodičov je základom pre pocit bezpečia detí. Tvora komunity rodičov pri našej materskej škole je jeden z našich pilierov. Organizujeme s nimi množstvo spoločných rôznorodých aktivít. Pripravujeme workshopy, besedy a diskusie, ale aj tvorivé dielne (pečenie perníkov, stavba vtáčích búdok) pre rodičov aj s deťmi, brigády, spoločné výlety a komunitné stretnutia. Je to priestor, ako sa vzájomne spoznávať.

Nechýbajú deťom bežné hračky ako lopty, bábiky či lego? Edukatívne pomôcky sú z môjho pohľadu síce veľmi super, ale predsa len je to niečo úplne iné.

Myslím, že pre nich je práve motivačné to, že  u nás v škôlke nájdu niečo iné, ako majú doma. Nevnímam u nás potrebu detí hrať sa s bežnými hračkami, vynahradia si to doma. Plus sa deti veľmi radi hrajú napodobňovaním. Páči sa im, keď mamka varí či upratuje, chcú robiť to isté… Jednak potrebujú byť prospešné a jednak radi napodobňujú dospelých.

Foto: MŠ S láskou/G. Palai

Nemám mať ako rodič teraz výčitky, keď moje dieťa navštevuje bežnú škôlku, že mu nedávam to, čo v skutočnosti potrebuje?

Je možné mať pomôcky z Montessori konceptu aj doma. Mnohé mamky, keď majú viac detičiek, ich vychovávajú prirodzene v duchu Montessori –musia pomáhať, sú vedené  k samostatnosti,  pomáhajú mladším súrodencom… Skrátka sa zapájajú do bežného života. Montessori tvoria nielen pomôcky, ale hlavne prístup. Takže keď by deti v Montessori škôlke počítali perly, v bežnej môžu počítať kamienky, a vždy to bude tá istá forma. Ale aj tak mnoho záleží od prístupu učiteľky.

Zaujímalo by ma, či Vy ako veľký fanúšik Montessori prístupu, v ňom vidíte občas aj niečo, čo vám až tak nesedí.

Veľakrát sa mi to stalo, a musím povedať, že vždy nadišiel čas, keď som pochopila, čo bolo za tým a prečo to takto bolo dôležité. Presne tak, ako sa učia deti, som aj ja musela k niektorým veciam dospieť. Časom som pochopila a prax s deťmi mi to dokázala, že Mária Montessori bola proste jeden geniálny človek, ktorý vedel veci domyslieť až do úplného detailu.

Foto: MŠ S láskou

Čomu pripisujete skutočnosť, že reálne na Slovensku nie je veľa Montessori materských škôl a ešte menej základných?

Na Slovensku je málo odborníkov na Montessori pedagogiku a vzdelávanie je možné až v Bratislave či v Česku. Zároveň je pomerne nákladné a časovo náročné. Taktiež si  treba uvedomiť, že aj Montessori pomôcky sú  finančne náročné. My sme si škôlku zariadili prostredníctvom grantov. V západnej Európe či Amerike je však podobných inštitúcií veľmi veľa, fungujú desaťročia a vychovali množstvo vplyvných a známych osobností našej doby. Montessori deti majú základ stať sa v budúcnosti ľuďmi , ktorí niečo vymyslia, zorganizujú, budú vedieť fungovať v meniacom sa prostredí, domyslieť dôsledky až do detailov, prepájať súvislosti, novým spôsobom sa pozerať na staré a podobne. Zároveň si musíme uvedomiť, že Montessori prístup presahuje aj do vzťahových oblastí, čo je nesmierne dôležité.

***

Foto: A. Bercik

Publikácie: Sú v škôlkach bubáci? Tipy na adaptáciu detí do škôlok s rešpektom a citlivo.

Spolupráca: vzdelávanie pedagógov, rodičov a publikačná činnosť: Chat – centrum pre kreatívnu liečbu arteterapiou, Centrum SEBA, Psyche Balance, PaedDr. Jana Mihóková – špeciálna pedagogička, PaeDr. Eva Sobinkovičová – expertka  na predprimárnu výchovu a vzdelávanie, pedagogička, Mgr. art. Lucia Baltová DT – pedagogička, konzultantka, Lívia Gaľová – Moderator & Storyteller, mamka dieťaťa v Montessori škôlke S láskou

Kontakt:

  • Montessori škôlka S láskou
  • Zuzkin park 6, Košice – OC Lunik I, na poschodí
  • Zápis: +421 917 354 877
  • info@slaskou.sk

facebook.com/msslaskou

instagram.com/ms_slaskou

Pridajte komentár