OZ Krásny Spiš v spolupráci Štúdiom J+J, Mestom Levoča a Mestským kultúrnym strediskom vytvorili kultúrno-spoločenský cyklus Levočské besedy, ktorého témou prvého stretnutia budú „Spišské exody v 20. storočí“. Podujatie so zaujímavým obsadením rečníkov sa uskutoční v piatok 16. mája o 18.00 hod. a ponúkne výnimočné stretnutie s odborníkmi, historikmi, ktorí odhalia menej známe, no o to dôležitejšie stránky regionálnych dejín.
Jedným z hlavných hostí večera, ktorý je aj zakladateľom Levočských besied, bude Miroslav Pollák – aktivista, publicista a bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Diskusia zmapuje 13 veľkých vĺn nútených i dobrovoľných odchodov obyvateľov regiónu Spiš v priebehu búrlivého 20. storočia. „Po mojom príchode do Levoče som nerozumel správaniu miestnych ľudí,“ priznáva Pollák. „Až keď som sa začítal do historických textov a spoznal osudy obyvateľov, pochopil som, že tento región zažil počas jedného storočia až trinásť exodov – od deportácií, cez emigrácie až po vyháňania. Tieto dramatické udalosti zanechali hlboké stopy – nielen v mestách a dedinách, ale aj v medziľudských vzťahoch.“
Súčasťou večera bude aj diskusia s ďalšími významnými osobnosťami ako:
– František Mikloško – disident, verejný činiteľ a politik,
– Grigorij Mesežnikov – politológ a riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky (IVO),
– Michal Šmigeľ – historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici,
– a moderátor večera Ľubomír Bajaník zo Slovenskej televízie.
Diskusia bude obohatená o výstavu obrazov Fera Guldana, ktoré vznikli ako umelecká reakcia na jednotlivé exody.
„Každý obraz vyjadruje jeden exodus – nie dokumentárne, ale expresívne. Vznikla z toho silná výstava, ktorá už precestovala Slovensko i zahraničie. Bolo dôležité, aby tieto príbehy neostali zabudnuté,“ dodáva Pollák.
Beseda je určená širokej verejnosti, vrátane študentov a pedagógov. Miroslav Pollák upozorňuje, že história sa často opakuje: „Skutočná múdrosť tkvie v ochote rozumieť prítomnosti a byť ostražitý dnes. Každá generácia niečomu podľahla – dôležité je, aby tá naša nebola ďalšou.“ Vstup na podujatie je voľný.
Pridajte komentár