EAST MAG

Slovenskí cyklistickí pretekári bodovali v Bosne a Hercegovine

Žltý dres lídra súťaže si z etapových pretekov kategórie UCI S2 v Bosne a Hercegovine, ktoré prebiehali od 27. do 31. marca 2019, priniesol domov Martin Haring. Na prvom tohtoročnom štarte v horskej cyklistike sa mu mimoriadne darilo a za prvenstvo získava 80 bodov nielen do rebríčka UCI, ale aj do olympijského rankingu.

Podujatie v Banja Luke pozostávajúce z piatich etáp privítalo pretekárov z rôznych krajín. Krátka časovka, horské kritérium a potom klasické XCO sa odohrávali vo vnútri historického centra mesta a svojím charakterom pripomínali skôr cyklokros než horskú cyklistiku.

REKLAMA

Nášmu jazdcovi to však vôbec neprekážalo. V časovke obsadil 7. miesto, v následnom kritériu poskočil o dve miesta vyššie, ktoré si ustrážil aj v tretej etape XCO. Tu si polepšil v celkovom poradí a pred nástupom do maratónu mu patrilo 4. miesto GC. Martin Haring to naplno „rozbalil“ vo štvrtej etape, kedy bol na programe horský maratón. V ňom získal náskok vyše 2 minút na lídra súťaže Taliana Gioela de Cosmaa a vyzliekol ho zo žltého dresu.

Už som sa bál, že budem musieť na zajtra znova prať, ale nemusím. Idem do žltého,“ vtipne komentoval svoje víťazstvo v maratóne. A potom na priblíženie etapy dodal: „Dnes som sa najsilnejšie cítil v kopcoch, problém mám trošku v rýchlych zjazdoch, tam ma vždy došli. Do poslednej rundy som to skúsil hneď odspodu, 20 km sám, a vyšlo to.

V poslednej etape mu už stačilo iba ustrážiť si náskok nad ostatnými, a tak šiel opatrnejšie a finišoval piaty. Dres víťaza celkového poradia pretekov si však ustrážil a zaň si na konto pripísal tučnú porciu bodov UCI. „Preteky som bral hlavne ako rozjazdenie pred sezónou, trošku iný štýl zaťaženia, zvyknutie si na materiál. Som rád, že to splnilo účel. Otestoval som si formu, kde sú silné a slabé stránky v doterajšej príprave, a ako bonus vybojoval víťazstvo. Takže, vyzerá, že je to všetko v poriadku, na dobrej ceste. Ďakujem tímu a trénerom, ďakujem VŠC Dukla, Slovenskému zväzu cyklistiky i našim sponzorom za vytvorené podmienky. Urobím maximum pre zopakovanie podobných výsledkov,“ povedal po prebratí dresu a ceny za víťazstvo Martin Haring.

Martin Haring je skúsený jazdec, ale takí tam boli mnohí. Šiel naozaj výborne. Tie sekundové manká na vedúcich pretekárov v úvode podujatia mu nedali spávať a tak správne ho vyprovokovali do tvrdého boja. Zisk bodov v rámci živenia OH rankingu je veľmi aktuálny, čo vidno na všetkých podujatiach. Rastie aj početnosť aj pripravenosť jazdcov. Získavaním bodov však rastie aj Haringova rozvaha na trati, čo je veľmi dôležitý faktor úspechu. Prajem mu, aby sa mu i naďalej darilo,“ zhodnotil Haringov výkon Róbert Glajza, reprezentačný tréner MTB a zároveň vedúci výpravy.

tlačová správa

Pridajte komentár