Slovensko je síce geograficky malé, no naša krajina je mimoriadne bohatá na historické kultúrne pamiatky, ktoré sa na našom území zachovali. Hrady a zámky patria jednoznačne medzi architektonické skvostky, ktoré vedia prilákať turistov.
Predpokladáme, že je naozaj veľmi vzácne násť v našej krajine človeka, ktorý ani raz nenavštívil žiaden hrad či zámok. Dobre, rátajú sa aj kaštiele, keďže tie sú ešte dostupnejšie než hrady, ktoré sa poväčšine z taktických dôvodov stavali na vyvýšených skalných útvaroch či kopcoch, odkiaľ mali domáci výhľad na celé okolie a pri prípadných bojoch aj priaznivú pozíciu.
Vyznáte sa v slovenských hradoch a zámkoch? Overte si to v našom kvíze:
Koľko zachovalých hradov (rátajú sa aj viditeľné zrúcaniny) sa zachovalo na Slovensku?
Z akého storočia pochádza prvá zmienka o Bratislavskom hrade?
Aký hrad je na fotografii?
V čom má prvenstvo Spišský hrad?
V ktorom roku absolvovali štúrovci svoj slávny výstup na hrad Devín?
Kotrý slovenský hrad je na fotografii?
Aký film sa ako prvý natáčal na Oravskom hrade?
Prvý film sa v priestoroch krásneho slovenského hradu točil v roku 1922.
Aý zámok je na fotografii?
Bojnický zámok bol pôvodne inou budovou. Akou?
Ktorý z našich hradov je na 711 metrov vysokom brale a preslávil sa najmä väzením, v ktorom skončil aj cestovateľ a spisovateľ Móric Beňovský?
V akom meste sa nachádza Budatínsky hrad?
Koho múmiu našli na hrade Krásna Hôrka?
Múmia Žofie Andrássyovej-Serédyovej poslúžila ako námet Mórovi Jókaimu v jeho románe Levočská biela pani. Momentálne je pre prebiehajúcu rekonštrukciu hradu múmia uložená v Betliari, na hrad sa vráti až po opravách. Ide o najstaršiu zachovanú slovenskú múmiu.
V ktorom roku vyhorela Krásna Hôrka?
Aký hrad je na fotografii?
V ktorom hrade sa v 16. a 17. storočí nachádzala Kniha lží a luhárov?
Do nášho kvízu sa nedostalo veľké množstvo hradov a zámkov, ktoré stoja za zmienku. Ak sa chcete vydať na poznávacie výlety po celom Slovensku, pozrite si napríklad oficiálnu stránku Slovakia Travel.
Zbierka legiend
Samostatnou kategóriou by napríklad mohli byť len povesti a legendy, ktoré sa spájajú s našimi kultúrnymi pamiatkami. Najlepším príkladom je jednoznačne Čachtický hrad a Alžbeta Bátoriová, ktorá si vyslúžila titul „krvavá grófka”. Skutočnú pravdu sa nám z dávnych dejín podarí dokázať len ťažko. Bátorička sa však stala jednou z celosvetovo známych postáv, svedčia o tom aj filmy nielen slovenskej produkcie.
Z ďalších legiend spätých s hradmi a zámkami stojí za zmienku napríklad Beckov, ktorý bol údajne darom veľmoža pre jeho zabávača. Hrad sa však veľmožovi zapáčil natoľko, že si ho chcel nechať – šašo pristúpil pod podmienkou, že ponesie jeho meno.
Bojnický zámok má svoju Čiernu pani – manželku šľachtica, ktorá mu porodila dieťa. Pre klebety však manžel neveril manželke a pravdu sa rozhodol zistiť Božím súdom – žena mala vyskočiť s dieťaťom na rukách z Huňadyho veže. Ak sa zachráni, nemá na sebe hriech, ak nie, tak má. Čierna pani podľa legendy dokázala svoju nevinu a vzniesla sa k nebesám, kým všetci, ktorí jej neverili, sa prepadli. Preto vraj dodnes v zámku počuť ich stony a náreky.
Neprešla vás chuť testovať svoje vedomosti? Tak potom skočte do naše rubriky Kvízy, kde nájdete široké možnosti na overenie svojich vedomostí z rôznych oblastí.
Pridajte komentár