EAST MAG
Riaditeľka Štátnej Filharmónie Košice Lucia Potokárová a dirigent Leoš Svárovský
Riaditeľka Štátnej Filharmónie Košice Lucia Potokárová a dirigent Leoš Svárovský. Foto: JB

65. ročník Košickej hudobnej jari odštartuje open air koncertom

Už v piatok 9. júla 2021 odštartuje 65. ročník obľúbeného medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). V priebehu troch týždňov sa jeho návštevníci môžu tešiť nielen na veľkolepé symfonické, ale aj na intímne komorné koncerty. Do Košíc zavítajú renomovaní zahraniční umelci z Ruska, Nemecka, Francúzska, Slovinska a Českej republiky. Domácu scénu budú okrem orchestra Štátnej filharmónie Košice reprezentovať interpreti aj pôvodné slovenské diela – dirigent Rastislav Štúr, klaviristka Jordana Palovičová, skladatelia Jozef Podprocký a Ján Cikker. Festival potrvá do 29. júla a okrem Domu umenia sa bude konať aj v Kasárňach/Kulturparku, Dóme sv. Alžbety či v Synagóge na Zvonárskej ulici.

Otváračka pod holým nebom

Jednou z mimoriadnych udalostí 65. ročníka Košickej hudobnej jari bude open air koncert v Kasárňach Kulturparku (9. 7.). Už len samotný fakt, že sa koncert bude konať v exteriéri, je zaujímavosťou z pohľadu histórie festivalu KHJ. V úvode bude program reflektovať 100. výročie narodenia argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu v podaní výnimočnej francúzskej trubkárky Lucienne Renaudin Vary. Nasledovať budú Symfonické tance z West Side Story Leonarda Bernsteina pod vedením Leoša Svárovského, ktoré sú zmesou džezu, blues a symfonizmu. Toto dielo poznajú a milujú milióny návštevníkov koncertov po celom svete. Je to doslova ohňostroj farieb a rytmov. 

REKLAMA
Lucienne-Renaudin-Vary
Lucienne Renaudin Vary.

“Keďže sa ukazuje, že pandémia v letných mesiacoch stráca na sile, rozhodli sme sa na základe skúseností z minulého roka presunúť realizáciu festivalu na mesiac júl a skrátiť tak aj tradičné sezónne prázdniny orchestra. Som veľmi rada, že sa tento krok javí ako správny a že nám aktuálne opatrenia umožňujú festival bezpečne zrealizovať za prítomnosti pomerne veľkej kapacity publika a s účasťou zahraničných hostí,” uviedla riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová.

Symfonické koncerty

Druhý symfonický koncert (15. 7.) nesie príznačný názov Majstri speváci norimberskí. Z Wagnerovej opery zaznejú predohry a monológy Hansa Sachsa v podaní famózneho českého basbarytonistu Adama Plachetku, ktorý spieva na najprestížnejších pódiách a v operných domoch vo Viedni, v Mníchove, Paríži, Tokiu, či v newyorskej Metropolitnej opere. Koncert povedie medzinárodne uznávaný slovinský dirigent Marko Letonja, ktorý zastáva posty šéfdirigenta Orchéstre Philharmonique de Strasbourg a generálneho hudobného riaditeľa Bremen Philharmonic. 

Adam Plachetka. Foto: Pavel Hejný
Adam Plachetka. Foto: Pavel Hejný

Posledné dielo košického skladateľa Jozefa Podprockého s názvom„Premeny spomienok“ bolo napísané na objednávku Štátnej filharmónie Košice pri príležitosti jej 50. výročia. Vrcholom skladby je epizóda, ktorá bola autorovou bezprostrednou reakciou na vraždu novinára a jeho snúbenice. K Podprockého kompozícii symbolicky patrí Concertino pre klavír a orchester jeho učiteľa Jána Cikkera, ktoré zaznie v podaní slovenskej klaviristky Jordany Palovičovej. Koncert pod vedením Zbyňka Müllera (22. 7.) vyvrcholí známou treťou symfóniou „Eroica“ Ludwiga van Beethovena.

Na záverečnom koncerte festivalu (29. 7.) predstaví svoje interpretačné majstrovstvo famózna ruská violončelistka Anastasia Kobekina, víťazka mnohých prestížnych medzinárodných súťaží pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Dramaturgia koncertu je venovaná dielam Petra Iľjiča Čajkovského, z ktorého diel zaznejú Variácie na rokokovú tému pre violončelo a orchester a jeho azda najslávnejšia Symfónia č. 5 e mol.

Jordana Palovičová. Foto: Ivona Orešková
Jordana Palovičová. Foto: Ivona Orešková

Komorné koncerty

Festival Košická hudobná jar prinesie aj tento rok okrem symfonických aj sériu komorných koncertov. Akousi pozvánkou na jubilejný 50. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Ivana Sokola (MOFIS) bude koncert svetoznámeho organistu Oliviera Latryho v Dóme sv. Alžbety (25. 7.). Sólový klavírny recitál v Dome umenia bude patriť mladému ruskému virtuózovi Danielovi Kharitonovi (19. 7.). Do obdobia anglickej renesancie, španielskeho, francúzskeho a talianskeho baroka poslucháčov prenesú hráči na historické hudobné nástroje Jakub Mitrík a Richard Závada v priestore synagógy na Zvonárskej ulici (27. 7.). Milovníkov sláčikového kvarteta zaiste poteší koncert špičkových hudobníkov z Goldmund Quartet v kostole Najsvätejšej Trojice (12. 7.). V interpretácii tohto prestížneho telesa zaznie okrem Beethovenovho Sláčikového kvarteta op. 18/6, aj nádherné Schubertovo kvarteto d mol “Smrť a dievča”. 

Košickú hudobnú jar finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky ako prioritný projekt. Festival sa uskutoční aj vďaka hlavnému reklamnému partnerovi – spoločnosti U. S. Steel Košice i partnerom Mestu Košice a Francúzskemu inštitútu na Slovensku.

Informácie o vstupenkách, povolených kapacitách a bezpečnostných usmerneniach sú priebežne aktualizované na webe www.sfk.sk

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár