fbpx
EAST MAG
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels.com/ lucas

Tetovanie a piercing – aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?

Tetovanie – obdivované i zatracované. Zatiaľ čo pred dvoma desiatkami rokov bolo raritou, dnes je bežnou záležitosťou populárnou naprieč všetkými spoločenskými vrstvami i vekovými kategóriami. Nápisy a symboly na koži už nie sú len výsadou rebelov. Ich nositeľmi sú bežní muži a ženy od študentov po vrcholových manažérov, ktorí si nechávajú zvečniť mená detí, dátumy svadby a motivačné citáty. Ľudia svoje telá zdobia už od nepamäti. Kedysi ako súčasť kmeňových rituálov a symbol príslušnosti k určitej sociálnej skupine. Dnes sú tetovanie a piercing hlavne spôsobom vyjadrenia individuality. S oboma spomínanými praktikami skrášľovania sa však spájajú určité zdravotné riziká. Pozreli sme sa na nich s primárkou Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarínou Drotárovou.

Zdroj foto: Nemocnica AGEL Košice-Šaca

Tetovanie a piercing predstavujú pomerne výrazné zásahy do tela. Zatiaľ čo piercing je možné kedykoľvek vybrať alebo odstrániť, tetovanie je trvalou záležitosťou. A to často aj vtedy, keď sa pôvodne javí ako dočasná ozdoba, preto tento krok treba skutočne dobre zvážiť. Samozrejmosťou by mal byť výber kvalitného a overeného tetovacieho štúdia, ktoré garantuje profesionalitu a sterilné prostredie. Tatér musí pracovať v rukaviciach a predmetné miesto na tele vydezinfikovať. Nevyhnutnosťou je použitie sterilných jednorazových ihiel, pretože zanedbanie ktoréhokoľvek z uvedených faktorov môže spôsobiť mimoriadne nepríjemné následky v podobe vírusu hepatitídy typu C či vírusu HIV. „V prípade zanedbania zdravotných rizík môže tetovanie spôsobiť rôzne bakteriálne a plesňové infekcie, kožné zápaly, v najhoršom prípade aj rakovinu kože,“ hovorí primárka Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarína Drotárová.Hojenie potetovaného miesta zvyčajne trvá až mesiac a treba ho po celý čas potierať masťou, ideálne s prídavkom vitamínu E. „Pokým sa rana úplne nezahojí je potrebné sa vyhýbať priamemu slnku, bazénom, vírivkám, ale aj jazerám.To isté platí pri piercingu, keďže v lete a v období nadmerného potenia sa rana hojí podstatne dlhšie a horšie,“ upozorňuje dermatologička.

Ďalšou z príčin možných zdravotných komplikácií súvisiacich s tetovaním je atrament a jeho zloženie. Farby používané pri tetovaní sa vpichujú do najspodnejšej vrstvy kože – dermis, pričom obsahujú látky, ktoré môžu mať negatívne dopady na naše zdravie. Patria medzi nich napríklad arzén, nikel alebo olovo. Vedci zistili, že nanočastice niektorých farieb putujú po tele a usádzajú sa v lymfatických uzlinách, ktoré sa následne zväčšujú. Práve to sú totiž miesta v tele, kde dochádza k zachytávaniu antigénov a cudzorodých látok. Problémy s tetovaním síce nie sú časté, no bývajú závažné. Dlhodobejšie hromadenie farby vedie nielen k zväčšeniu uzlín, ale spôsobuje aj zápaly v tele.Ďalším problémom je postupné rozkladanie atramentu. Ten sa totiž postupom času odbúrava. Lekári sa obávajú, že by sa mohol počas života usadzovať v orgánoch a v dlhodobom horizonte ich poškodzovať. Podľa doktorky Drotárovej imunitný systém môže na tetovanie reagovať tiež alergickou reakciou spojenou s nepríjemným opuchom a svrbením. „Tetovanie by si mali dobre premyslieť ľudia s kožnými problémami alebo zníženou imunitou,“ vysvetľuje. Okrem toho sa s tetovaním neznášajú dobre niektoré typy liekov, napríklad imunodepresíva, lieky na liečbu rakoviny, reumatoidnej artitídy, lupusu, sklerózy multiplex či lieky na riedenie krvi. Zdobenie pokožky atramentom sa rozhodne neodporúča absolvovať v tehotenstve, nakoľko v tom čase sú ženy náchylnejšie na infekcie a hrozí im tiež vyššie riziko vzniku alergickej reakcie.

Ilustračná foto. Zdroj: Unsplash.com

Aké nežiadúce reakcie môžu nastať pri aplikácii piercingu? Jednou z najčastejších komplikácií býva nedostatočná starostlivosť o ranu a jej čistenie, prípadne zanesenie infekcie rukami alebo prostredníctvom oblečenia. „V prípade, že sa rana zle hojí, môže dôjsť k rôznym infekciám, výronom alebo opuchom. Nakoľko materiál použitý pri zavádzaní piercingu vniká priamo do kože, musí spĺňať prísne pravidlá v oblasti sterility a bezpečnosti. Objaviť sa môže alergická reakcia na kov, z ktorého je piercing vyrobený. V prípade, že sa rana po aplikovaní piercingu zle a dlho hojí a nepomôžu ani špeciálne obklady, prichádzajú na rad antibiotiká a v horšom prípade aj chirurgický zákrok,“ upozorňuje na riziká spojené s touto formou zdobenia tela MUDr. Katarína Drotárová.

Skôr, než sa rozhodnete skrášliť si telo permanentným tetovaním či piercingom, nezabudnite si zistiť všetky informácie a dobre zvážte prípadné riziká. Nakoľko ide o značný a trvalý zásah do tela netreba sa unáhliť, ale naopak si dopriať dostatok času na premyslenie tohto kroku.

tlačová správa

Pridajte komentár