EAST MAG
Umelá inteligencia pomáha pri detekovaní rakoviny pľúc
Zdroj foto: Shutterstock

Umelá inteligencia už aj vďaka Košičanom identifikuje nádorové ochorenia pľúc

Martina Szabóová z Technickej univerzity v Košiciach nám porozprávala o spolupráci medzi univerzitou a nemocnicou v Martine. Realizujú spolu projekt, v rámci ktorého pomáha umelá inteligencia lekárom identifikovať na snímkach nádorové ochorenia pľúc. Je to obrovský krok vpred alebo začiatok konca, keď AI postupne celkom nahradí lekárov?

Umelá inteligencia (AI) je termín, ktorý sa najmä od vlaňajška skloňuje čoraz intenzívnejšie. Údajne až polovica pracovných pozícií vďaka nej zanikne, konštatujú skeptici. Ľudia v biznise vidia naopak jedinečnú šancu zárobku a optimisti zase obrovské možnosti, ktoré so sebou technologický rozvoj prináša.

REKLAMA

M. Szabóová: žiadne riziko nehrozí

Na TUKE sa realizuje výnimočný projekt, pomocou ktorého AI identifikuje nezrovnalosti – artifakty na USG snímkach pľúc a pomáha tak lekárom hľadať nádorové ochorenia a stanovovať diagnózu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o tenký ľad, preto nás zaujímalo, ako to vlastne celé funguje.

Martina Szabóová, odborná asistentka, TUKE
Martina Szabóová, odborná asistentka, TUKE
Foto: FB TUKE

„Na vstupe máme konkrétne USG snímky pľúc a na základe nich sa snažíme pomocou umelej inteligencie identifikovať nálezy, ktoré pomôžu doktorom v rozhodovacom procese,“ objasnila nám M. Szabóová a zdôraznila, že žiadne riziko pre pacientov rozhodne nehrozí. „AI vlastne reálne nerozhoduje a nevyhlasuje niekoho za chorého. Myslím, že to nehrozí ani v budúcnosti. Len pomáha poukázať na nezrovnalosti na snímkach. Lebo kto by niesol zodpovednosť za nesprávne určenie diagnózy? Neviem si predstaviť nikoho, kto by si takú záťaž vzal na plecia.“

Pozor na dezinformácie

Aktuálne sa s rozmanitými vylepšeniami, ktoré dokáže do života a biznisu priniesť umelá inteligencia, doslova roztrhlo vrece. Len nových modelov ChatGPT je nesmierne množstvo a neustále pribúdajú. Stíha sa v tom vôbec orientovať odborník ako je M. Szabóová? Lebo ak nie, čo potom bežný jedinec…

Zdroj foto: Shutterstock

„Už aj teraz je to ťažké. Je toho nesmierne veľa, ale človek musí, ak chce držať krok s dobou. Každý z nás má svoje obľúbené výskumné centrá, na ktoré sa orientuje a sleduje, čo sa nové deje. Konkurencia vo svete AI je však veľmi veľká a každý chce maž navrch, preto k nám informácie prúdia z rôznych smerov.“

Opýtali sme sa tiež, v čom Martina vidí najväčšiu hrozbu v súvislosti s AI.

„Iste, sú tu riziká. AI neprináša len dobré veci – ostatne ako všetko. Jednou z veľkých nevýhod je skutočnosť, že AI môže vyrobiť naozaj hodnoverné dezinformácie na internete. Fake videá, kde niekto hovorí niečo, čo nikdy nepovedal. V súčasnosti je to ešte rozoznateľné, ale pre bežného človeka to už začína byť celkom problém. A blížime sa k tomu, že si bude treba dávať veľký pozor. Je to veľké bezpečnostné riziko. Na druhej strane sa však zase umelou inteligenciou dá proti falošným správam aj celkom účinne bojovať,“ zakončila odborná asistentka z Katedry kybernetiky a umelej inteligencie FEI TUKE.

Jej výskum sa zameriava na identifikovanie ľudských emócií a vytváranie metód, ktoré by umožnili robotom efektívnejšie interpretovať a reagovať na tieto emócie. Spájaním strojového učenia, spracovania prirodzeného jazyka a počítačového videnia dúfa, že zlepší spôsob, akým komunikujeme so strojmi v každodennom živote. Zlepšenie v tejto oblasti môže priniesť aj aktuálny posun v oblasti chatbotov. Okrem toho pracuje aj na ďalších projektoch, ako je napríklad podpora výučby cudzieho jazyka prostredníctvom robota.

komentáre 2