EAST MAG
Nový rok
Foto: pixabay.com

Aká mágia sa spája so Silvestrom a Novým rokom?

Dnes je Silvester a Nový rok najmä o zábave, v minulosti to však bolo celkom inak. Určite viete, že naši predkovia vykonávali množstvo magických úkonov, ktoré im mali zabezpečiť šťastie, zdravie a úradu počas celých nasledujúcich 12 mesiacov.

Počuli ste niekedy o ometačkách? Boli to chudobné ženičky, ktoré chodili koncom roka vymetať platne na pieckach, aby dobre horeli. Pozrite si preto svoj sporák, či je naozaj čistý. Zároveň sa 31. decembra muselo aj poriadne pozametať a vykročiť do nového roka s čistým štítom, tak nezabudnite poupratovať.

REKLAMA

Vrátiť dlhy, nasypať sliepkam pomedzi nohy zrno

Posledný deň roka bol aj dňom zúčtovania a vracali sa staré dlhy. Ak preto nejaké máte, chytro ich bežte vyrovnať. Gazda zvykol sypať sliepkam zrno pomedzi nohy, aby sa urodilo veľa vajec.

Foto: pixabay.com

Poslednému dňu roka sa hovorilo aj „babí deň“. Poznáte termín “kurine baby”? Boli to dvaja muži prestrojení za ženy. Jeden mal slamený veniec a zvonec, druhý kožuch a sukňu zo slamy. Ženy slamu trhali a vkladali sliepkam do kurína, aby aj v budúcom roku dobre znášali vajcia.

Na Silvestra presne o polnoci by ste mali podľa našich predkov skonzumovať chren, jablká a krúpy.

Počas poslednej decembrovej noci nesmiete rozhodne prať, ani vyvešať bielizeň, ba dokonca ani šiť. Inak hrozí niekomu z rodiny smrť a ak budete šiť, sliepky nebudú niesť vajcia. Aspoň tak to tvrdí Zora Mintalová – Zubercová v knihe Tradície na Slovensku.

V minulosti sa pred polnocou zvyklo tiež uskutočniť obradné umývanie a prezliekanie sa do čistých šiat.

Verilo sa tiež, že čo sa vám počas noci zo Silvestra na Nový rok sníva, to sa vám aj vyplní.

Prší? Bude skvelá úroda

Ak vonku ráno 1. januára mrholí či nebodaj prší, značí to bohatú úrodu. Ak je však na Nový rok ráno červené zore, nastane bieda.

Nenadarmo sa tiež hovorí – Ako na Nový rok, tak po celý rok. Už naši predkovia vedeli, že majú v tento deň zabudnúť na hádky a spory, mať dobrú náladu a byť k sebe čo najmilší. Ideálne bolo obliecť si na seba niečo celkom nové, aby bol z každého čo najlepší a nový človek. Vo vrecku bolo nevyhnutné mať čo najviac peňazí – aby ich bol dostatok počas celého roka.

V mnohých rodinách sa dodnes dodržiava zvyk nejesť hydinu ani ryby, aby neuletelo či neodplávalo šťastie. Naopak, bravčovina je skvelá, pretože znamená blahobyt. Ponuka na stole by mala byť na Nový rok čo najpestrejšia a v minulosti opäť nesmeli chýbať krúpy, šošovica, ale ani pokrmy s makom.

Foto: pixabay.com

Nikam nechoďte s prázdnymi rukami

V minulosti si dávali dobrý pozor na to, koho prvého vpustia začiatkom roka do domu. Pokiaľ to bola mladá žena či dieťa, bolo všetko skvelé. Ak však zavítal starý chlap v kožuchu, znamenalo to nešťastie. Ktokoľvek prišiel, musel niečo priniesť – na znak toho, že do domácnosti nesie hojnosť, nie škodu.

Cez prah dverí sa tiež položila metla a kto prišiel do domu prvý, musel ju vziať a odložiť, inak by sa z neho stal lenivec.

Práca bola inak 1. januára zakázaná. Nesmeli sa ani vynášať smeti, aby sa nevynieslo šťastie, prípadne ste niekoho nevyhnali z rodiny, či mu dokonca neprivodili chorobu.

Na ochranu pred duchmi pomáhali magické rituály ako rozsypať okolo domu soľ, vyliať vedro vody z okna, zvoniť zvončekom či práskať bičom – tu pramení aj základ súčasných petárd a ohňostrojov – v podstate nimi chceme odháňať zlých duchov.

Nech už dodržiavate akékoľvek z týchto zvykov a tradícií, prajeme vám krásny rok 2024 plný šťastia, zdravia, spokojnosti a úspechov.

Pridajte komentár