Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa aj tento rok zapojí do 25. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Cieľom kampane organizovanej Slovenskou asociáciou knižníc pod spoločným mottom „KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – Každý sme iný, spoločne sme silní…“ je prepájať generácie čitateľov a zvyšovať povedomie o dôležitosti knižníc v spoločnosti. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
V týždni od 4. do 10. marca 2024 pripravila Štátna vedecká knižnica pestrú ponuku bezplatných podujatí. Okrem výstav a prednášok si budú môcť návštevníci na vlastnej koži vyskúšať virtuálnu realitu, zoznámiť sa so vzácnymi historickými publikáciami, či navštíviť väzenskú celu bývalej Krajskej väznice ŠTB. Záujemcovia o ročné členstvo v knižnici sa budú môcť v stredu 6. marca bezplatne zaregistrovať v budove knižnice na Hlavnej 10.
Týždeň slovenských knižníc odštartuje Štátna vedecká knižnica v Košiciach 4. marca na svojej webovej stránke online kvízom venovaným dielu J. R. R. Tolkiena. Výherca získa knihu od vydavateľstva Sprinton a darčekový poukaz od TheRooms na hru pre 2 až 8 hráčov v únikovej izbe Spoločenstvo prsteňa.
Pri príležitosti 200. výročia vydania Kollárovho diela Slávy dcéra bude v študovni na ul. Pri Miklušovej väznici 1 prístupná výstava historických publikácií venovaná Jánovi Kollárovi.
V dňoch 5. a 6. marca môže verejnosť v budove knižnice na Pribinovej 1 navštíviť komentované prehliadky výstavy „Herbae veteris mundi – Byliny starého sveta“ s prezentáciou slávneho herbára Pietra Andreu Mattioliho zo 16. storočia, ako aj výstavy „Krajská väznica ŠTB“ so zaujímavým výkladom lektorov z Múzea obetí komunizmu o tvrdých praktikách bývalého režimu.
Vo štvrtok 7. marca je v spolupráci so Štátnym archívom Košice pripravená prednáška „Právnická akadémia v Košiciach v premenách času: archív a knižnica“, ktorá priblíži dejiny bývalej Právnickej akadémie v Košiciach a jej predchodcov a zaujímavosti z jej archívneho a knižničného fondu (študovňa na ul. Pri Miklušovej väznici 1). Jej súčasťou bude aj komentovaná prehliadka expozície Vizsolyskej Biblie a tlačí 16. storočia.
Mladší návštevníci sa počas týždňa môžu zabaviť popoludní 4. marca v Nemeckej knižnici Goetheho inštitútu a 6. marca v Americkom centre Košice (Hlavná 10) a zoznámiť sa s programovaním ozobotov a LEGO robotov. V rámci projektu „What the Future Wants“ bude vo štvrtok 7. marca premietnutý dokument „The YouTube Effect“, ktorý priblíži najmä mladým ľuďom vzostup najpopulárnejšej platformy na zdieľanie videí a jej vplyv na náš každodenný život vrátane rizík jej využívania. Program TSK ukončí knižnica v piatok 8. marca podujatím venovaným virtuálnej realite. V Americkom centre Košice budú záujemcom k dispozícii headsety Meta Quest 2 s kolekciou krátkych filmov, videí, hier a iných aplikácií.
Počas celého dňa v stredu 6.marca je možné využiť bezplatnú ročnú registráciu za používateľa knižnice (Hlavná 10), ktorá je určená len novým záujemcom pri osobnej registrácii, nevzťahuje sa na predĺženie členstva.
Celý program TSK v Štátnej vedeckej knižnici nájdete na jej webovej stránke, sociálnej sieti FB a Instagram.
[…] Viac si prečítate na eastmag.sk […]