fbpx
EAST MAG
Zuzana Zmateková
Foto: archív VSG

Galéria tentoraz vsadila na netypický textilný dizajn

Východoslovenská galéria v Košiciach vás pozýva na vernisáž výstavy Zuzana Zmateková: In-between, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 11. júla o 18.00 v priestoroch  na Hlavnej 27 v Košiciach. 

Digitálny a fyzický svet sú dnes prepojené viac než kedykoľvek predtým. Fenomén Digital-real skúma hranice medzi skutočným a virtuálnym svetom a mení naše vnímanie reality cez obrazovky. V dizajne sa to prejavuje napríklad pri tvorbe produktov pre online prezentáciu alebo pri dizajnérskych experimentoch reflektujúcich digitálne formy. Textilná dizajnérka Zuzana Zmateková skúma v projekte In-between prechod digitálneho dizajnu do fyzickej podoby. Pri tvorbe kolekcie látok sa zamerala na farby a tvary súčasného virtuálneho prostredia. Vytvorila tri farebné gradienty doplnené o 3D abstraktné tvary, ktoré imitujú populárne digitálne formy. Kolekcia bola pretransformovaná do textilnej podoby odborníkmi na žakárové tkanie. Táto výstava predstavuje jedinečný pohľad na prepojenie digitálneho a fyzického sveta, ukazujúc, ako nové médiá formujú súčasný textilný dizajn. 

Zuzana Zmateková (1989, Nové Zámky) je textilnou dizajnérkou, držiteľkou titulu Master of Arts, ktorý získala na Aalto School of Art, Design and Architecture vo Fínsku v študijnom programe Fashion, Clothing and Textile Design ako aj titulu Magister umenia získaný na Vysokej Škole Výtvarných Umení v Bratislave v odbore Textilný Dizajn. Autorka sa už dlhé roky vo svojej tvorbe zaoberá digitálnou estetikou a presahmi nových médií do textilného dizajnu. Jej tvorba sa taktiež orientuje na širšie sociálne spoločenské problémy so zameraním na marginalizované skupiny ako aj a na inováciu a udržateľnosť v procese navrhovania a produkcie textilu. Zuzana momentálne pracuje ako textilný dizajnér pre módnu značku v Štokholme a zároveň ďalej rozvíja svoje autorské projekty zameriavajúce sa na vplyv nových médií na dizajn.

Výstava vo Východoslovenskej galérii potrvá do 18. augusta.

tlačová správa

Pridajte komentár