Adonis v tričku, Šepot dúhy, Srdce pre Mirku či Raz sa uvidíme. To je len výber z titulov psychologičky Simony Kutišovej, ktorá píše pre mladých o mladých. Vďaka svojej profesii sa dokáže vcítiť do tém ako sú duševné poruchy, poruchy príjmu potravy, sebaprijatie a pozitívny sebaobraz, závislosti či lgbt a pomáha ich riešiť aj formou príbehov. Píše o zrade priateľa, ťažkostiach s láskou i rodičmi, túžbe po ocenení či strate blízkeho človeka. Jej knižky majú silu pomáhať nielen násťročným.
Nakoľko Ti pri písaní pomáha skutočnosť, že si vyštudovala psychológiu a aj v tejto oblasti pôsobíš?
Keďže veľa pracujem s emóciami ľudí, asi viem lepšie zachytiť prežívanie postáv, popísať ich vnútro a precítiť všetko s hlavnými hrdinami. A tiež snáď lepšie rozumiem, ako by nejaká postava mohla reagovať v určitej situácii, aby to bolo popísané uveriteľne a nie celkom mimo. (Úsmev.)
Všetky Tvoje doterajšie knižky sú v podstate young adult. Uvažuješ časom aj nad iným žánrom pre inú vekovú kategóriu?
Rada by som niekedy v budúcnosti napísala triler, ale uvidím, ako sa to celé vyvŕbi. Písanie nechávam na intuíciu a pocity. Keď mi navrhnú, že by sme mohli skúsiť napísať niečo pre inú vekovú kategóriu, skúsime to a uvidíme.

Je náročné vcítiť sa do myslenia tínedžera, ak už človek dávnejšie prekročil dvadsiatku?
Keďže sa s dospievajúcimi stále stretávam, udržujú ma v tom, ako asi myslia. A každý z nás si spomína, ako sa cítil, keď mal –násť, ako riešil problémy. Stačí siahnuť do spomienok. Až tak veľa sa nemení, menia sa skôr okolnosti v živote.
S akými problémami sa dnešní dospievajúci musia najviac pasovať? Sú to problémy rovnaké, aké tu vždy boli a budú, alebo sa objavujú i nové, na ktoré spoločnosť akoby ešte ani nebola pripravená?
Problémy sa opakujú: ťažkosti s prvými láskami, v kolektívoch, zrady priateľov, neporozumenie si s prísnymi rodičmi, túžby po ocenení, porozumení, spoločnosti či zaradení sa do života. Zároveň teraz vystupujú do popredia témy ako duševné poruchy, poruchy príjmu potravy, sebaprijatie a pozitívny sebaobraz, závislosti, lgbt a pod. Témy, ktoré sa kedysi až tak neriešili, ale teraz už majú svoje miesto aj v spoločnosti, aj v literatúre.

Čo je na práci psychológa najnáročnejšie?
Administratíva. (Smiech.) A inak asi pocit bezmocnosti, ak práve počúvate niečo, pri čom nemôžete mávnuť čarovným prútikom, skočiť do príbehu a zachrániť hlavné postavy.
A čo na práci spisovateľa?
Udržať latku ďalšej knihy aspoň na predošlej úrovni a zároveň sa stále zlepšovať a mať čo priniesť. Je to aj zodpovednosť.
Je ťažké “nementorovať” vo svojich knihách? Predsa len Ťa to určite trošku k tomu ťahá…
Asi v nich aj mentorujem. Ale snažím sa to robiť láskavo. (Úsmev.)
Ako vlastne došlo k tomu, že vôbec vznikla Tvoja prvá knižka? Čo bolo tým prvotným impulzom?
Písala som na rôzne literárne portály. Potom v jeden deň veľmi pršalo a ja som zažila osudové stretnutie, z ktorého som sa musela vypísať. Zavesila som to na net a spätná väzba bola veľmi pozitívna. Čitatelia ma povzbudzovali, nech napíšem aj pokračovanie, a tak pomaly vznikali kapitoly môjho prvého, celkom vlastného, príbehu. O pár rokov som príbeh poslala do vydavateľstva, odkiaľ sa mi do troch dní ozvali a kniha bola na svete. Odvtedy už tvorím vlastné príbehy stále.
Máš nejaký “spisovateľský” cieľ?
Môcť písať vtedy, keď to tak budem cítiť a ako to budem cítiť, môcť sa naďalej realizovať cez písmenká. Priniesť ľuďom ešte pár príbehov, ktoré ich pohladia na duši.
Ako by si charakterizovala svoj rukopis – čo je také to Tvoje, čím sa možno v tvorbe odlišuješ od iných autorov?
















[…] stále, ale bude veľký rozdiel blúdiť sám a blúdiť aspoň vo dvojici,“ zdôrazňuje Simona Kutišová, ktorá knihu písala ešte počas prvého lockdownu. „Prišli sme o kontakt s ľuďmi, našu […]