fbpx
EAST MAG
Autorka Laura Ensi s najnovšou knihou. Foto: archív L. Ensi
Autorka Laura Ensi s najnovšou knižkou. Foto: archív L. Ensi

Obľubujete fantasy? Laura Ensi sa v tvorbe vyhýba klišé

Fantasy príbeh o láske, viere, odvahe a prijatí zodpovednosti. Spoločenstvo  – Tajomstvo havraních krídel je plné vážnych tém, ale osloví aj mladých čitateľov.

Pod pseudonymom Laura Ensi sa ukrýva talentovaná autorka fantasy, ktorej vyšli už tri úspešné tituly. Kým prvé dva na seba priamo nadväzovali, tretia kniha sa dá čítať aj úplne samostatne.

Hoci ide o príbeh, v ktorom sa rieši napríklad aj fenomén smrti, veľkej lásky, adopcie, straty, ekologickej katastrofy či závažného rozhodnutia, autorka rozhodne nepoučuje a vyhýba sa tiež klišé.

Foto: archív vydavateľstva Maxim

„V mojich príbehoch dominuje veľká láska, pretože v takú verím – čakala som na ňu dlhé roky a dočkala som sa jej, presne takej, akú som si vysnívala. Preto prostredníctvom príbehov posúvam túto myšlienku čitateľom – netreba strácať nádej. Veľká strata a adopcia – aj to sú témy, ktoré som načrtla v predošlej časti Spoločenstva pri postave Mayi. Prečo? Pretože to je ľudské. Bežné. Nechcem, aby boli moje postavy dokonalé, aby všetky žili v harmónii so svojou rodinou – pretože to tak nie je ani v bežnom svete. Sú rodiny šťastné a sú rodiny rozvrátené, sú matky, ktoré sa vzdajú svojich detí a sú matky, ktoré sa takýchto detí s láskou ujmú,“ naznačuje Laura.

Autorka Laura Ensi. foto: archív L. Ensi

Hlavná hrdinka sa vymyká “normám”

Vytvorila hlavnú hrdinku –  Maëlle Bissettovú, ktorá je iná. Dvadsaťročná dievčina sa vymyká všetkým „normám“. Sužuje ju množstvo nevysvetliteľných zdravotných problémov, jej pamäť siaha sotva pár rokov späť, a okrem svojej adoptívnej rodiny nemá nikoho.

Keď jej do života vstúpi záhadný mladík, svet sa jej obráti naruby. Maëlle cíti, že niečo nie je v poriadku. Opäť sa začínajú vynárať otázky, na ktoré predtým odmietala hľadať odpovede.

Pomaly, ale isto do seba zapadajú dieliky skladačky a tajomné proroctvo napísane pred stovkami rokov sa začína napĺňať. Podarí sa Maëlle prísť celej veci na kĺb včas? Ručičky na hodinách života sa neúprosne posúvajú vpred a Maëlle má len vymedzený čas na odhalenie pravdy.

Čiastočne je príbeh vnútornou spoveďou autorky

Hlavná hrdinka je silná žena – bojovníčka, ktorá sa musí životom prebojovať. Nič jej do lona nespadne zadarmo a musí sa snažiť, aby zachránila seba i ostatných.

Krstným otcom je aj herec Vladimír Kobielsky. Foto: archív L. Ensi

„Sčasti to je aj moja vnútorná spoveď. Môj hlasný výkrik po spravodlivosti a zároveň pokorné pochopenie kolobehu života – smrť si raz príde po každého jedného z nás,“ dodáva Laura. Jej knižky Spoločenstvo I. a II., ako aj aktuálne najnovšie Spoločenstvo – Tajomstvo havraních krídel, nájdete vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

PR článok

Zaujíma vás svet knižných noviniek? U nás objavíte množstvo inšpirácií na čítanie.

Pravidlá súťaže o knižku, ktorej sa môžete zúčastniť na FB IndexMag, nájdete na: https://eastmag.sk/pravidla-sutazi/.

komentár: 1

  • Prečítal som všetky tri diela od Laury Ensi a musím povedať, ze patria medzi to najlepšie, čo som kedy čítal…. bez nadsazky!
    Naozaj vrelo odporúčam každému, kto má rád fantasy, alebo výbornú literatúru všeobecne.