EAST MAG
starký a vnučka - objatie
Foto: shutterstock.com

7 tipov, ako ušetriť pri kúpe vianočných darčekov

Všetci si dobre uvedomujeme, že Vianoce nie sú ani náhodou o prehnane drahých daroch, ale o čomsi úplne inom. Rovnako však túžime urobiť čo najväčšiu radosť najbližším. Ako ušetriť na darčekoch, aby sme úplne nezruinovali rodinný rozpočet? Poznáme pár trikov.

  1. Definujte si presný rozpočet. Pred začatím nákupov si definujte presnú maximálnu sumu, ktorú ste ochotní minúť na darčeky. Týmto spôsobom si udržíte výdavky pod kontrolou a vyhnete sa zbytočnému míňaniu.
  2. Plánujte vopred. Začnite nakupovať s predstihom a sledujte výpredaje a zľavy. Vyhľadávajte akcie a využite ich na nákup darčekov za nižšie ceny.
  3. Hľadajte alternatívy. Namiesto luxusných nákladných darov zvážte možnosť, ako vytvoriť vlastné darčeky či vyvolať emócie. Čo takto darovať starkej kupón na deň strávený s Vami podľa jej predstáv, ktorý bude zahŕňať prípravu jej obľúbených jedál, návštevu divadla či výstavy, ako aj posedenie v cukrárni? Určite sa tomu poteší viac ako neosobnej zlatej retiazke či parfumu, za ktoré utratíte zbytočne veľa peňazí.
  4. Porovnávajte ceny. Pri nákupe online, najmä ak porovnáte rôzne obchody, môžete pri kúpe rovnakého produktu veľmi pekne ušetriť.
  5. Využívajte vernostné programy. Popozerajte kupóny a vernostné zľavy, ktoré vám vaše obľúbené obchody hádžu do schránky – reálnej či e-mailovej. Možno budete sami prekvapení.
  6. Darujte skupinový darček. Namiesto individuálnych darčekov pre jednotlivých členov rodiny popremýšľajte nad skupinovým darčekom pre celú rodinu. Čo takto spoločný víkend v nejakej európskej metropole, wellness hoteli, prípadne lístky na koncert obľúbenej kapely, ktorý si užijete všetci dokopy?
  7. Využívajte online nákupy. Sú často finančne výhodnejšie. Pozor len na náklady za dopravu a podvodné stránky.
dievčatko s darčekom
Foto: shutterstock.com

Experti na digitálne technológie dokonca hovoria o prevratných postupoch, ktoré nám čoskoro jednoduchým kliknutím na pár tlačidiel ušetria pri nákupoch darčekov množstvo peňazí.

„Nárast digitalizácie zjednodušil zníženie nákladov na vianočné nákupy bez toho, aby sa ohrozila kvalita alebo množstvo darčekov.“ Pokiaľ ste zvyknutí nakupovať online aj zo zahraničia, prinášame prehľad aplikácií, pomocou ktorých môžete tiež ušetriť.

Online nástroje na porovnávanie cien

Ako už názov napovedá, tieto nástroje porovnávajú ceny v rôznych online obchodoch, aby vám zaistili, že za svoje peniaze dostanete to najlepšie.

Ako fungujú: Skenovaním viacerých online predajcov poskytujú tieto nástroje prehľad o tom, kde je konkrétna položka najlacnejšia.

Populárne nástroje: Platformy ako Honey, CamelCamelCamel a Nákupy Google.

Výhody: Okrem zjavnej cenovej výhody môžu tieto nástroje poskytovať aj historické údaje o cenách, čím zaisťujú, že skutočne získate výhodnú ponuku a nie zľavu s prirážkou.

darčeky
Foto: shutterstock.com

Nastavenie upozornení na pokles cien

Vyhnite sa neustálemu zisťovaniu zníženia cien a nechajte technológiu, aby to urobila za vás. Ide o aplikácie nastavené tak, aby vás upozornili, keď cena produktu klesne. Nastavte si tieto upozornenia v dostatočnom predstihu, čo vám umožní získať darčeky, keď sú najlacnejšie, nielen počas vianočného zhonu.

Aplikácia Capital One Shopping identifikovala pre svojich používateľov potenciálne úspory vo výške viac ako 6,5 milióna dolárov a len za posledný rok zistila úspory vo výške viac ako 160 miliónov dolárov.

Nástroje na použitie: Platformy ako Keepa alebo PriceSpy.

Kúpa vráteného tovaru 

Trochu netradičný, no výrazne lacnejší variant. Ide o položky vrátené zákazníkmi, v prípade potreby opravené a otestované, aby sa zabezpečilo, že fungujú ako nové. Štúdie ukazujú, že spotrebitelia môžu pri nákupe certifikovaných renovovaných predmetov ušetriť približne 30 % na položkách súčasnej generácie a až 50 % na malých spotrebičoch a elektronike. Dôveryhodné zdroje: Amazon Renewed, Best Buy’s Open-Box sekcia a Apple’s Certified Refurbished  

zaľúbenci darček
Foto: shutterstock.com

Nasledujúce body využijete aj pri kúpe darčekov na Slovensku.

Využitie sociálnych médií na zľavy

V rozvíjajúcom sa svete digitálneho marketingu sa mnohé spoločnosti obracajú na sociálne médiá, aby prilákali kupujúcich. Sledovanie vašich obľúbených značiek na platformách sociálnych médií vás môže upozorniť na exkluzívne ponuky a zľavy. Niektoré firmy majú exkluzívne e-mailové ponuky, ktoré môžu ušetriť až 50 % na budúcich nákupoch pre tých, ktorí lajkujú alebo sledujú firemnú stránku na Facebooku. Odborník na digitálne technológie Allen Crane vysvetľuje: “Využívať technológie neznamená len prehľadávať internet. Zahŕňa to aj taktné používanie platforiem sociálnych médií, kde spoločnosti často uverejňujú ponuky, ktoré nie sú dostupné nikde inde.” 

E-mailové bulletiny a programy odmeňovania

Odveký marketingový spôsob mailinglistov si našiel svoje miesto aj v digitálnom priestore. Ak sa prihlásite na odber e-mailových bulletinov maloobchodníkov, budete dostávať včasné informácie o predajných akciách, kódoch kupónov a dokonca aj o exkluzívnych ponukách pre členov. Vernostné programy obchodov často umožňujú spotrebiteľom hromadiť zľavy, vrátenie peňazí alebo body pri každom nákupe a skenovaní vernostnej karty.  Využitie digitálnej technológie vo svoj prospech si túto sviatočnú sezónu nevyžaduje doktorát v informatike. Využitím týchto technických môžete bez námahy skvelo ušetriť.  

Pridajte komentár