EAST MAG
očkovanie dievčatko
Foto: shutterstock.com

Už zajtra sa dá v Košiciach zaočkovať proti HPV vírusu

Očkovacie centrum pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach má prvé tohtoročné očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) za sebou, ďalšie očkovanie je naplánované už na zajtra – 16. januára. Proti vírusu, ktorý spôsobuje viaceré typy rakoviny, sa bude dať neskôr v Košiciach zaočkovať aj 6. a 20. februára či 5. a 12. marca 2024.

“Vakcína je plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12, 13 aj 14-ročné deti. Netreba sa vopred objednávať ani registrovať. Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú spätne časť ceny vakcíny,” informovala Silvia Krpelanová z MSD Slovakia.

S vírusom HPV sa počas života stretne 8 z 10 ľudí. Má asi 150 typov, niektoré sú neškodné, iné spôsobujú rakovinu alebo genitálne bradavice. Rakovinotvorný typ HPV stojí za vznikom rakoviny krčka maternice, vagíny, penisu alebo konečníka.   

HPV sa prenáša sexuálnym stykom aj kontaktom slizníc a je najčastejšie sexuálne prenosnou infekciou. Keďže vírus sa často neprejaví symptomaticky, väčšina ľudí ani nevie, že ho má. Zistiť sa to dá testovaním, napríklad aj v košickom očkovacom centre po objednaní sa.

Foto: shutterstock.com

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:

Očkovacie centrum Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach sa nachádza na Rastislavovej 43 v Košiciach.

Viac o možnostiach očkovacieho centra nájdete tu: Očkovanie – Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (unlp.sk)                                                      

MÝTY a FAKTY o HPV víruse

MÝTUS 1 – Keď sa moje dieťa nesťažuje na problémy, HPV ani rakovinu mať nemôže – Vírus niekedy „spí“ a rakovina krčka maternice nemá v počiatočných štádiách žiadne príznaky. Nádor sa môže prejaviť aj o 15 rokov. Nebolí, nesvrbí, nie je vidieť.

MÝTUS 2 – V rodine rakovinu krčka maternice nemáme, nie je sa čoho báť. Niektoré druhy rakoviny nie sú dedičné a táto patrí medzi ne. Nezáleží na rodinnej anamnéze, iba na prítomnosti vírusu HPV.

MÝTUS 3 – Očkovanie proti HPV tak, ako aj ostatné, spôsobuje oslabenie imunity a autizmus. Tieto tvrdenia odborníci vyvrátili, a to dokonca niekoľkokrát. Američania dokonca zistili, že dávka očkovania obranyschopnosť organizmu naopak posilňuje.

MÝTUS 4 – Vakcíny proti HPV môžu vyvolať HPV ochorenie, napr. rakovinu krčka maternice. Vakcíny proti HPV neobsahujú oslabené ani mŕtve vírusy, ale iba ich napodobeniny, ktoré obsahujú len povrchové častice HPV vírusov, nie ich gény. Vakcíny proti HPV teda nemôžu spôsobiť HPV asociované ochorenie. Vakcíny proti HPV už majú za sebou viac ako 20 rokov klinického vývoja a skúseností. Na základe výsledkov klinických štúdií i všetkých doterajších skúseností sú považované za dostatočne preskúmané. Vo svete už bolo podaných viac ako 270 miliónov dávok vakcín proti HPV. Vakcíny schválili a ich bezpečnosť opakovane potvrdili svetové zdravotnícke organizácie a organizácie vykonávajúce dozor nad bezpečnosťou liekov.

MÝTUS 5 – Bradavice sa objavujú iba v genitálnej oblasti. Žiaľ, nesprávne. Bradavice na rukách a nohách môžu byť tiež výsledkom infekcie HPV. Približne 30 z viac ako 150 typov vírusov HPV postihuje oblasť genitálií, zatiaľ čo iné typy môžu postihnúť iné časti tela.

MÝTUS 6 – Muži môžu prenášať HPV bez akýchkoľvek príznakov. Pravda. Keďže vírus môžu prenášať muži aj ženy a určité príznaky, ako napríklad genitálne bradavice, sa môžu vyskytnúť u oboch pohlaví. Vo väčšine prípadov však infekcia zostáva bez povšimnutia.

MÝTUS 7 – Len orálny sex ma ochráni. Nesprávne. HPV sa môže prenášať aj kontaktom cez sliznice alebo kožu, vrátane prenosu pri orálnom sexe. Bezpečnejší sex môže znížiť riziko nákazy, ale ani kondómy neposkytujú dostatočnú ochranu.

MÝTUS 8 – Neexistuje žiadna liečba genitálnych bradavíc. Sčasti nepravdivé. Bradavice možno liečiť napríklad krémami a v niektorých prípadoch je možné ich odstrániť. Asi 30 % genitálnych bradavíc zmizne do štyroch mesiacov od ich počiatočného výskytu. Väčšina genitálnych bradavíc sa zvykne vrátiť do troch mesiacov od ukončenia počiatočnej liečby, aj keď bol použitý správny liečebný postup.

MÝTUS 9 – Príznaky infekcie HPV sú voľným okom neviditeľné. Je pravda, že infekcia HPV nemusí mať žiadne príznaky. Genitálne bradavice sú však príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať. Vyzerajú ako ploché lézie, hrbolčeky alebo výčnelky a môžu sa objaviť na vulve, krčku maternice, vagíne alebo blízko konečníka. Viac nájdete na hpv.sk.

Pridajte komentár