Filharmónia ako miesto dýchajúce krásou je pre romantický valentínsky večer priam stvorená. Pozýva vás príjemne sa naladiť vznešenou hudbou na koncert s názvom ENIGMA VARIÁCIE. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera uvedie orchester ŠFK dielo Edwarda Elgara – Enigma, variácie na vlastnú tému a Simple Symphony od Benjamina Brittena. V Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester a mol od Ralpha Vaughana Williamsa sa predstaví hobojistka Anna Štrbová. To všetko vo štvrtok 15. februára o 19:00 v Dome umenia.
Slovenská hobojistka pôsobiaca vo Švajčiarsku Anna Štrbová je držiteľkou niekoľkých cien na medzinárodných súťažiach. Spomeňme 2. miesto na súťaži Concorso Internazionale di Giuseppe Ferlendis a 2. miesta na Chieri International Competition (2017 a 2019). Od roku 2019 zastáva miesto 1. hobojistky v Schweizer Jugend-Sinfonie Orchester. V Košiciach sa Anna Štrbová predstaví v Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester od Ralpha Vaughana Williamsa. Ide o jedno z najlepších koncertantných diel pre hoboj vôbec.
„Charakter koncertu od Ralpha Vaughana Wiliamsa je podľa mňa vyjadrený názvom prvej časti Rondo Pastorale. Tak, ako môžeme počuť aj v jeho iných dielach, Vaughan Wiliams je neprekonateľný v jeho pastorálnych a folklórnych motívoch. Pre mňa osobne je tento koncert dielo, v ktorom môže hoboj ukázať všetky svoje zvukové polohy a aj napriek tomu, že bol skomponovaný vo vojnových rokoch 1943-1944, prekypuje pokojom a radosťou,“ pozýva Anna Štrbová.
Enigma
Hudobným večerom návštevníkov prevedie hlavný hosťujúci dirigent ŠFK Zbyněk Müller. V druhej polovici odznejú orchestrálne variácie Enigma.
„Elgarovy Enigma variace již 125 let zaměstnávají všelijaké hudební ´detektivy´ otázkou, co je to za téma, které běží na pozadí, jestli musí být nutně hudební a jestli tam vůbec je a Mistr si z nás zkrátka jen po anglicku nevystřelil. Myslím, že sám Elgar nemohl zdaleka tušit, co svojí hádankou budoucím generacím způsobí a že to celé kdesi nahoře sleduje s velkým potěšením,“ približuje Zbyněk Müller a dodáva: „hlavní téma, tedy první část variací, zde působí zčásti více jako doprovod k něčemu důležitějšímu, než jako nosné téma, které unese zpracovávání ve 14 variacích. Přesto, díky skladatelovu mistrovství, zde máme prostřednictvím variací zobrazenu širokou škálu povah a charakterů Elgarových blízkých včetně Mistra samého. Značná technická obtížnost a velmi rafinovaná a delikátní instrumentace vyžadují od každého orchestru maximum, aby všechny výrazové polohy – od jemného a kultivovaného humoru přes hlubokou vážnost až k vášnivé nespoutanosti – byly přesvědčivě a sugestivně provedeny.“
Pridajte komentár