Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 24. marec za Svetový deň boja proti tuberkulóze. Odhady hovoria o 9 miliónoch nových prípadov ochorenia ročne, pričom jedna pätina postihnutých zomiera. Liečba tuberkulózy je zdĺhavá a na začiatku vyžaduje hospitalizáciu. O jej rizikových faktoroch, diagnostike a spôsobe liečby porozprávala lekárka pneumologicko-ftizeologickej ambulancie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Miroslava Fečaninová.
Čo je tuberkulóza a aké sú typické príznaky tohto ochorenia?
Tuberkulóza (TBC) je infekčné ochorenie, vyvolané najčastejšie baktériou M. tuberculosis(BK – Kochov bacil). Ochorenie sa vyvíja pomaly, niekoľko mesiacov. Pri pľúcnej forme sú hlavným postihnutým orgánom pľúca. Jej príznaky sú minimálne alebo môže ísť o dlhotrvajúci, napríklad viac ako mesačný kašeľ. Prejavuje sa dýchavicou, vykašliavaním krvi v spúte (hlienoch), únavou, nechutenstvom, chudnutím, nočným potením a mierne zvýšenou teplotou. Menej často môže tuberkulóza postihnúť ktorýkoľvek iný orgán – lymfatické uzliny, kosti, kĺby, centrálny nervový systém, gastroitestinálny trakt, či iné. Vtedy hovoríme o mimopľúcnej forme a príznaky závisia od lokality ochorenia.
Čo patrí medzi rizikové faktory, respektíve aký je najčastejší zdroj nákazy?
Najčastejším zdrojom nákazy je chorý človek, ktorý vylučuje do prostredia živé baktérie (kašle, kýcha, rozpráva, spieva). Zdravý človek obyčajne ochorie až vtedy, keď je dlhodobo v kontakte s človekom chorým na tuberkulózu. Pri jednorazovom alebo krátkodobom kontakte s tuberkulóznymi bacilmi bežne človek neochorie, respektíve len jedinec s veľmi oslabenou imunitou.
Pridajte komentár