Preniknite do tajov umenia argumentácie a naučte sa, ako svojimi názormi nadchnúť druhých! Orientujete sa v téme, ale neviete, ako efektívne presadiť svoj názor? Máte jasno v myšlienkach, ale neviete im dať tie správne slová? Nechávate sa strhnúť emóciami, v ktorých sa váš návrh utopí? Webinár vás naučí, ako správne argumentovať.
Online prednáška skúseného lektora Martina Poliačika v utorok 19. januára ukáže, ako nahradiť dojmy argumentmi a ako dospieť ku komunikácii zmysluplnej pre vás i vaše okolie. Osvojíte si mechanizmus vyjednávania, presvedčovania a zdôvodňovania, ktoré vynikajú logickou správnosťou, relevantnosťou a inšpiratívnosťou.
Webinár Ako správne argumentovať sa koná 19. januára 2021 o 18:00 hod.
Aký je rozdiel medzi hádkou a debatou?
M. Poliačik: Hádka je emóciami nabitá komunikácia, v ktorej do veľkej miery ide o obhájenie mocenskej pozície v rámci nejakého vzťahu. Je neorganizovaná a do veľkej miery živelná. Organizovanejšiu, viac na faktoch a argumentoch založenú komunikáciu nazývame diskusiou. Debata je najviac organizovaná forma komunikácie, kde sú jednotlivým aktérom prisúdené aj pozície, ktoré obhajujú. A teda v debate môže človek obhajovať aj stanovisko, o ktorom nie je presvedčený. V súťažnej debate to napríklad robí kvôli výhre. V parlamentnej debate je zas možno viazaný pozíciou strany, ktorú reprezentuje.
Vytráca sa z medziľudskej komunikácie kritická debata?
M. Poliačik: To záleží na tom, čo pod kritickou debatou chápeme. Ak komunikáciu založenú na kritickom skúmaní východísk a faktov, tak áno, vytráca. Ľudia sú zahltení informáciami a reakciou na to je povrchnosť a unáhlenosť vo vytváraní názorov.

Aký vplyv má schopnosť debatovať na toleranciu spoločnosti?
M. Poliačik: Kritické myslenie a schopnosť pozrieť sa na veci z viacerých perspektív sú základom tolerancie. Ak človek pripustí, že jeho názor nemusí byť jediný správny a že iní ľudia môžu zo svojich pozícií svet vidieť inak, je na dobrej ceste k tomu, že tento iný pohľad a vnímanie začnú rešpektovať.
Pridajte komentár