EAST MAG
Festival voľného času 2024
Foto: J. Beerová

Festival voľného času zmenil obchodné centrum na miesto plné hier

Detí je tu ako hrozienok, zhodnotila riaditeľka ZUŠ Irkutská, Zuzana Uhrinová Hegyesyová, počas Festivalu voľného času v OC Cassovia. V sobotu si stovky malých zvedavcov skúšali rozmanité aktivity od vedeckých pokusov a astronomického pozorovania oblohy cez pole dance, taekwondo a lezenie až po výrobu grafických listov, enkaustiku či lúštenie šifier. Zástupcovia košických krúžkov takto hravým a originálnym spôsobom prezentovali svoju činnosť a rodičia sa inšpirovali pri výbere voľnočasových aktivít pre svoje ratolesti.

V poradí už druhý ročník podujatia sa tešil veľkému záujmu nielen zo strany jednotlivých krúžkov, ale i návštevníkov. Miestami to ani nepripomínalo obchodné centrum.

„Sme tu prvýkrát a veľmi sa nám páči. Záujem je obrovský a mňa to o to viac teší. Udržať sa na tyčke sa skúšajú chlapci i dievčatá. Už si to skúsilo aj pár dospelých chlapov, takže mám radosť, že strácajú predsudky. Musím povedať, že im to ide veľmi dobre,“ prezradila nám Tatiana Guľová z Mystery Butterfly Pole Dance & Fitness Studio. Skupinových tréningov sa môžu podľa jej slov zúčastniť deti už od troch rokov.

Foto: A. Bercik

Mamičky dovolili deťom zašpiniť sa

„Bitka“ bola o lezeckú stenu, na ktorú sa pokúšali vyliezť aj drobci, odvážlivci sa pokúsili premôcť aj trénera taekwondo.

Foto: A. Bercik

Tlačenica bola aj v blízkosti tvorivých aktivít. ZUŠ Irkutská napríklad ponúkala možnosť nakresliť si pri stojane bustu, vyrobiť si grafický list, prípadne modelovať z hliny. „Je to pre nás veľmi zaujímavá skúsenosť, lebo k nám do školy prichádzajú deti, ktoré chcú tvoriť, sú rozhodnuté a sú to cielení adresáti. Ale tu sa stretávame s deťmi, ktoré vôbec nevedeli, že tu budeme a s hlinou, kreslením busty alebo s grafikou sa stretli prvýkrát. Pre nás je nádhernou možnosťou pracovať s deťmi ´zvonku´ a sledovať aj reakcie rodičov, ako objavujú, že toto je tiež možná alternatíva pre záujmovú činnosť ich detí. Podujatie hodnotím nádherne a veľmi odporúčam všetkým podobným útvarom, ako sme my, aby sa zapojili. Detí je tu ako hrozienok, z čoho sa tešíme a musím pochváliť aj mamičky, lebo trošku som sa bála toho, že budú deti špinavé od farieb a hliny, ale reagujú krásne,“ netajila spokojnosť riaditeľka Zuzana Uhrinová Hegyesyová.

Svoj grafický list so slniečkom si vyrábal aj 9-ročný Blažej. „Raz som už robil niečo podobné, ale je to ťažšie, ako som si myslel. Neviem, či nebudem mať svalovku. Obrázok dám bratovi alebo rodičom.“ Jeho rovesníčka Julka na rozdiel od neho na výtvarnú nechodí, ale chcela by. Pristihli sme ju, ako si z hliny modeluje psíka. „S hlinou som ešte nikdy doteraz nerobila. Je to super. Chcela by som aj živého havka, mám psíčkov rada.“

Blažej si vyrábal grafický list. Foto: A. Bercik
Julka pracovala s hlinou prvýkrát. Foto: A. Bercik

Oteckov najviac lákali vláčiky

CVČ Orgovánová ponúkalo pestrú paletu aktivít. Nechýbali tvorivé dielne, enkaustika, skladanie lega, športová prekážková dráha, jumping – trampolínky či zdobenie perníčkov. Najmä oteckovia so synmi sa pristavovali pri ukážke železničných modelov. Odchytili sme aj dvoch chlapcov, ktorí krúžok navštevujú. „Ja chodím od septembra a už som vyrobil ten vláčik aj celú diorámu. Vždy ma bavili vláčiky a keď vyrastiem, chcem jazdiť vlakmi. Do  konca roka určite stihnem 3 štvrtiny z ďalšej diorámy,“ zastrájal sa 8-ročný Viktor. Rovnako „starý“ Adam zdôraznil, že na krúžku robia s ujom Robom super veci. „Je to ale ťažšie, než som si myslel. Ale máme aj srandu. A vyrobil som už aj domček, ale odlepil sa mu komín.“

Foto: A. Bercik
Foto: A. Bercik

Vychovali už popredných astronómov

Záujem vzbudzoval i zábavný astrotest a astronomický ďalekohľad. Zastavujú sa u nás deti rôzneho veku. Menší si u nás vyfarbujú planéty – buď podľa fantázie alebo obrázka, väčší si môžu urobiť astronomický test a vyhrať astronomické pexeso alebo otáčavú mapku oblohy. Celkom vedia odpovede, aj keď nie úplne všetko. Občas sa aj nejaká chybička vyskytne,“  objasnil Peter Kaňuk, ktorý vedie astronomické krúžky a pracuje v planetáriu. Naplniť krúžok však podľa jeho slov nie je až také jednoduché.

„Tí, čo ich zaujíma vesmír, bývajú všestranní a múdri a vyberú si iný krúžok. Ani z pohľadu rodičov astronómia nie je taká dôležitá… dosť musím bojovať aj popularizovať, aby deti chodili, lebo v CVČ máme aj planetárium aj hvezdáreň, čiže ideálne podmienky. Dokonca mnohí, ktorí u nás začínali, sú dnes poprední astronómovia.“ Pokiaľ vás láka vesmír, naučíte sa tu nielen rozoznávať súhvezdia a pozorovať ho pomocou ďalekohľadu, ale keďže je v Košiciach obloha presvetlená, užijete si aj množstvo výletov na miesta, kde je na oblohe málo svetla a lepšie sa pozorujú hmloviny a kométy.

Festival nadchol aj rodičov. „Je to tu pre deti naozaj skvelé. Vôbec sme napríklad netušili, že v Košiciach existuje niečo ako lukostrelecký krúžok alebo hravá matematika. Malému sa páči takmer všetko, sme tu už dve hodiny a tak skoro ho odtiaľ asi nedostanem,“ skonštatovala pani Zuzana.

Majstrom Slovenska v lukostreľbe pokojne aj za rok

Lukostrelecký krúžok tiež prilákal mnohých zvedavcov. „Sme radi, že môžeme prezentovať, že aj lukostreľba môže byť možnosťou trávenia voľného času. Ideálne prijímame deti od 10 rokov, ale záleží to od fyzickej zdatnosti daného dieťaťa – aby zvládlo dĺžku náťahu a podobne. Máme, samozrejme, aj dievčatá. Je to bežné aj vo svete, aj na Slovensku. Talent sa dá pobadať hneď na začiatku, ale dá sa to pekne naučiť – máme špeciálny tréningový program. Aj z detí, ktoré na začiatku nedokázali natiahnuť luk a za pol roka sme ich pripravili, sa do roka stali majstri Slovenska,“ pochválil sa Pavol Nagy. Podľa jeho slov naučí lukostreľba deti disciplíne, schopnosti sústrediť sa a vnímať svoje telo. Popri mentálnej stránke sa zároveň rozvíja aj stránka fyzická.

Foto v galérii: A. Bercik

Pridajte komentár